Prostatın İyi Huylu Büyümesi

Prostatın İyi Huylu Büyümesi

Konumuz dahilinde birçok erkeğin kabusu haline gelen ve farklı bir evrede olan prostatın iyi huylu büyümesi üzerine bilgiler sunacağız. Bu bilgiler ışığında sizlerde prostat hakkında net ve tam kapsamlı bilgi sahibi olurken, öte yandan iyi huylu büyümeye yönelik bilgilerde edineceksiniz. > Prostat hastalığı erkeklerde oluşan ve oldukça kötü bir durum nakşeden bir rahatsızlık olmaktadır. Yaş ortalaması esasında her ne kadar bir rakama sabit olsa da ileriki yaşlara yönelik hemen her yaşta rahatlıkla meydana gelen bir rahatsızlık olmaktadır. Bu nedenle hastalığın tedavi sürecinden iyileşme sürecine kadar birçok konuyu ele alıp üstünde durmanız gerekiyor.

prostat-tedavisi Prostatın İyi Huylu Büyümesi

Genellikle 30’lu yaşlardan sonra büyümeye başlayan prostat, yaşlılıkla beraber daha fazla büyür ancak, büyüyen her prostat için zararlıdır demek yanlış olur. 60 yaş ve üstü erkeklerin %65’inde iyi huylu prostat büyümesi görülmüştür. Bu tanı, yaş ilerledikçe erkeklerdeki prostatın iyi huyluya dönüşeceğini gösterir. Kısacası prostat büyümesi tüm erkeklerde neredeyse kesin görülür.Bu nedenle 80 yaşını geçen erkeklerin sadece 3’te 1’i cerrahi operasyon geçirir. Prostat bezindeki büyümelerin sebebi irsiyet, hormonlar ve büyüme faktörleridir. Prostat kanseriyle bir alakası yoktur ancak ikisinin de görülme riski %15’tir. Sık idrara çıkma, damla damla idrar yapma, gece idrara kalma, idrar sonrası damlama, kesik kesik yapma, çatallaşma, dağınık idrar, kesenin tam boşalmaması, yaparken zorlanma ve yetişememe gibi rahatsızlıklar, prostat büyümesinin habercisi olabilir.

PROSTAT TEDAVİSİ

Prostat büyümelerinde ağrıya sebep olan unsurlardan kaçınmak hastaların rahatlamasını sağlar. Ayrıca kabız olmamak için aşırı acı, alkol, baharatlı ve ekşi yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Çünkü kabızlık prostatın şişmesini ve kanlanmasını tetikleyebilir. Prostatın genel yapısı kişiye göre farklılık gösterebilir ve aşırı büyümüş prostat kanalları tıkayamayabilir ve dolayısı ile tedavide gerektirmez. Ancak bu durum için tam akside olabilir ve kanallar tıkandığından cerrahi operasyona ihtiyaç duyulabilir.

Prostat tedavisi yapılmadan önce kanser hücrelerinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. İyi huylu prostatların büyümesi ilerleyici bir hastalık niteliğinde olsa da, yan etki görülmedikçe cerrahi operasyona başvurulmaz. Yapılan ameliyatların erkeklerde cinsellik açısından hiçbir yan etkisi bulunmaz. Yalnızca meninin dışarı atılması %50-90 oranında engellenir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz