Prostat Büyümesi Nedir Tedavisi

Prostat Büyümesi Nedir Tedavisi

Prostat bezinin büyüyerek idrar yollarını sıkıştırmasına Selim (veya Benin) Prostat Hipertrofisi denir. “Selim” sözcüğü “iyi huylu, kanser olmayan” demektir. “Hiperplazi” ise “herhangi bir dokunun büyümesi”ne karşılık gelen terimdir.

30 yaşından sonra görülmeye başlar ve 60’lı yaşlarındaki erkeklerin neredeyse yarısında prostat büyümesi vardır. Dolayısıyla yaşlanan erkeklerin kaderi olarak da kabul edilmektedir.

Prostat, sadece erkeklerde idrar yolunun çevresinde bulunan bir bezdir. Üriner sistemin önemli bir parçasıdır. Böbreklerden süzülen idrar mesanede birikir. İşeme esnasında mesane kasılır ve idrar, üretra adı verilen idrar kanalı ile penis ucuna kadar iletilir, oradan dışarı atılır. İşte bu iletici yol, yani üretra, prostat bezinin içinden geçmektedir.

Eğer prostat bezi büyümüşse idrar yolunu şıkıştırır, hattâ tıkar ve işeme ile ilgili oldukça tipik şikayetler ortaya çıkar.

Belirtileri nelerdir?
İdrar yollarının tıkanmasına bağlı olarak en çok şu şikayetler ortaya çıkar:

-İdrar yaptıktan sonra mesanenin tam boşalamaması hissi
-Sık idrara çıkma
-Gece idrara çıkma
-Kesintili işeme
-Ikınarak işeme
-İdrarın akış gücünde (menzilde) azalma

Kanser midir?
Hayır. Prostat Kanseri ve Prostat Hiperplazisi farklı hastalıklardır. Tedavileri çok farklıdır. İki hastalığın mutlaka ayırdedilmesi gerekir. Bunun için kanda PSA değeri bakılır ve parmakla rektal muayene yapılır.

Prostat neden büyür?
Prostat büyümesinin nedeni bilinmemektedir. Ancak yaşlanmanın ve erkeklik hormonların rolü olduğu kabul edilmektedir.

Prostat büyümesi niçin tedavi edilmelidir?
Tedavi edilmezse tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına, mesane taşlarına ve böbrek yetersizliğine neden olabilir.

Tedavisi nasıldır?
Her hasta için farklı yaklaşımlar söz konusudur. Cerrahi tedavi ve ilaç tedavisi olmak üzere iki çeşit tedavi yaklaşımı vardır. Cerrahi tedaviler arasında bugün en sık kullanılan teknik “transüretral prostatektomi” yani TURP’tur. Anestezi altında, üretradan bir cihazla girilerek prostat bezinin yaptığı tıkanıklık giderilir. Dezavantajı, TURP’tan sonra çok düşük ihtimal dahilinde empotans veya ejakülasyon kaybı meydana gelebilmesidir. Diğer cerrahi yaklaşım seçenekleri ise açık ameliyat veya lazer prostatektomisi’dir. İlaçla tedavide ise üretrayı genişletici bazı ilaçlarla hormonlara etki eden ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar ise nadir olarak tansiyon düşüklüğü, baş ağrısı yapabilir.

Bu yazı prostat büyümesi nedir, prostat büyümesi tedavisi, prostat büyümesi nedenleri, prostat büyümesinin belirtileri, prostat büyümesinin sebepleri, prostat büyümesine iyi gelen bitkiler, prostat büyümesine bitkisel çözüm, prostat büyümesi nasıl önlenir, prostat büyümesi neden olur konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

prostat büyümesi neden olur, prostat buyumesi nasil engellenir, prostat niçin büyür, prostatbüyümesi doğal yoldan nasıl önlenir, prostat büyümesi nedenleri, prostat buyumesi nedir, porostat sancısı nasıl olur, prostat bezinin buyumesını nasıl engellerim, penis büyümesine prostat engeli, pruostat neden olur

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz