Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir ?

Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir ?

Prostat, erkeklerde spermi taşıyan sıvıyı üreten üreme bezidir. Bu bez, idrarın vücuttan atılması sırasında kullanılan idrar yolunun mesaneye bağlandığı bölümü çevreler. Prostat büyümesi, üreme bezinin hacminin genişlemesi anlamına gelir ve hemen hemen belirli yaşa gelmiş her erkekte görülen bir sorundur.

Bez büyüdükçe, idrar kanalına baskı yaparak idrar ve mesane problemlerine yol açabilir.

Prostat büyümesi çoğunlukla “iyi huylu prostat hiperplazisi (hücrelerin normalden fazla çoğalması)” olarak adlandırılır.

Prostat büyümesi, prostat kanseri demek değildir ve prostat büyümesinin prostat kanserine yakalanma riskini arttırdığı yönünde kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Prostat Büyümesi Nedenleri

Prostat büyümesinin nedeni tam olarak bilinmiyor ancak, yaşlanmanın ve testislerin prostat bezinde görülen büyümeden sorumlu olduğu yönünde bazı araştırmalar bulunuyor.

Örneğin, testis kanseri nedeniyle testisleri alınan hastalarda prostat büyümesi görülmemesi, prostat büyümesine testislerin neden olduğu yönündeki görüşü destekler nitelikte.

Prostat bezinin büyümesi büyük oranda (%90 kadar) 75-80 yaşından büyük erkeklerde görülmekle birlikte %10’luk bir kısmı 40 yaş ve üzerindeki erkeklerde görülüyor.

Prostat büyümesinin nedenleri arasında gösterilen bir diğer unsur ise erkeklik hormonları (androjenler) ve özellikle testosteron.

Her erkeğin hayatı boyunca ürettiği bir erkeklik hormonu olan testosteron, prostat tarafından daha güçlü bir androjen olan “dihydrotestosteron”a (DHT) dönüştürülüyor. Bu güçlü erkeklik hormonu, prostat bezini sarmalayan dokuda hücre büyümesini tetikliyor ve buna bağlı olarak prostat büyüyebiliyor.

Aynı şekilde her erkekte bir miktar bulunan kadınlık hormonu (östrojen), ilerleyen yaşlarda testosteron seviyesinin düşmesiyle birlikte prostat bezinde büyümeye neden olabiliyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz