Propolis’in İnanılmaz Faydaları !

Propolis’in İnanılmaz Faydaları !

Mantar Enfeksiyonlarını , virüsleri ve bakterileri öldüren ürünler arasında en güçlü olanı Propolistir. Arılar sindirim enzimini, bitkiler tarafından üretilen reçineli maddelerle karıştırarak propolis adlı bir yapışkan maddeyi oluşturur . Arılar kendilerini korumak ve kovanlarını ve petek balonlarını temizlemek için propolis’e ihtiyaç duyarlar. Günümüzde insanlar tıbbi amaçlar için propolisi kullanıyorlar.

Propolis, bizler için binlerce yıldır bilinmesine rağmen, modern tıp halen yararlı özelliklerini ortaya çıkarma aşamasındadır. Çok çeşitli şekillerde tüketilebilir: çiğnenebilir, süte eklenebilir (öksürük belirtilerini hafifletmek için bu harika bir yoldur) veya harici veya dahili tentür şeklinde kullanılabilir.


Propolis tentürünün iyileştirici özellikleri ise :

1. Kansere Karşı Mücadeleye Yardımcı Olur

Propolis faydalarından biri, anti-tümöral ve antikanser özelliklere sahip olmasıdır. Propolis ve kanser tedavisine odaklanan 300’den fazla bilimsel araştırma ve makale bulunmaktadır . Özellikle iki propolis polifenolü, en etkili anti-tümör ajanlar gibi gözükmektedir. Bilim insanları, propolisin hem hayvanlarda hem de insanlarda hücre kültürlerinde kanser gelişimini önleme kabiliyetinin, muhtemelen tümör hücrelerinde DNA sentezini inhibe etme kabiliyetinin yanı sıra tümör hücrelerinin apoptozu (programlanmış hücre ölümü) uyarabilme yeteneğinin bir sonucu olduğunu düşünüyorlar.

2. Uçuk ( Herpes) Durdurur

Herpes simpleks virüsü (HSV) enfeksiyonları son derece yaygındır. HSV-1, ağız ve dudaklardaki herpes enfeksiyonlarının başlıca nedeni olup, yaygın olarak soğuk yara ve ateş kabarcıkları olarak bilinir. Herpes virüsü bir kişinin bağışıklık sisteminin içinde ömür boyu kalabilir, periyodik olarak patlar ve iyileşmeden önce açık yaralar veya ülserlere dönüşür. Yalnız bırakıldığında herpes uçukurları genellikle yaklaşık 10 ila 14 gün sürer ve çeşitli sebeplerden ortaya çıkar. Kızarıklık, ağrı hissi oluşturur. HSV-1 aynı zamanda genital herpes’e neden olabilir.

Yapılan çalışmalarda, propolisin hem HSV-1 hem de HSV-2’nin üremesini durdurabileceği keşfedildi. Genital herpesli insanlar üzerine yapılan bir araştırma, propolisli bir merhem kullanan hastalarda iyileşme ve enfeksiyon semptomlarını azaltmıştır.


3. Soğuk algınlığı ve Boğaz Enfeksiyonu Önleme

Bilimsel araştırmalar, propolis ekstraktlarının doğal olarak soğuk algınlığı süresini kısaltmasının yanı sıra doğal soğukluğun da önüne geçebileceğini gösterdi.

4. Candida Semptomlarını Giderir

Candida veya kandidiaz,maya benzeri bir mantar olan Candida Albicans’ın neden olduğu bir enfeksiyondur. Bu, ağızda, bağırsak yolunda ve vajinalarda bulunan en yaygın maya enfeksiyon türüdür ve ciltte ve diğer müköz zarları etkileyebilir. Bağışıklık sistemi en iyi şekilde çalışıyorsa, bu tür maya enfeksiyonu nadiren ciddidir. Bununla birlikte, bağışıklık sistemi düzgün çalışmıyorsa, kandida enfeksiyonu kalp veya beyin çevresindeki kan ve zarlar da dahil olmak üzere vücudun diğer alanlarına göç edebilir. Propolis’in, Candida Albicans da dahil olmak üzere 40 farklı maya suşu üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır, en yüksek antifungal etkinliğe sahip arı ürünü olduğu keşfedilmiştir.

Oral propolis tentürü tüketimi :

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye, iltihaplanmayı azaltmaya ve aynı zamanda bir antioksidan olarak işlev görmeye yardımcı olur. Propolis harici olarak kullanıldığında yararları daha da artar. Yaraları dezenfekte edebilir ve iyileştirebilir, cildi tekrar canlandırabilir, anestezi yapabilir ve mantar enfeksiyonlarını öldürebilir.Doktorlar bademcik iltihabı, farenjit, sinüzit, otitis, trakeit, bronşit ve pnömoniyi tedavi etmek ve birçok viral enfeksiyonu (grip, herpes) ortadan kaldırmak için dahil olmak üzere birçok farklı durum ve hastalık için propolisi reçete eder. Propolis, kanser, candida ve parazitlerle mücadelede , bağışıklığı güçlendirmeye ayrıca her türlü diş problemi, jinekolojide ve mide hastalıklarının üstesinden gelmeye yardımcı olmak için de kullanılır.

* Propolis nasıl kullanılır

* Eğer diş ve dişeti problemleriniz varsa aynı karışımla ağzınızı çalkalayabilirsiniz

*Farenjit ve Bademcik iltihabı için seyreltilmiş propolisle gargara yapınız.

* Sinüzit ve sinüs enfeksiyonları için burun içine sürünüz.

* Romatoid Artrit : Propolisi topikal olarak uygulayın.

* Genital Herpes : Lezyonlara günde dört kez% 3 propolis merhem uygulayın.

* Kulak enfeksiyonu için kulak içine propolis tentürüne batırılmış pamuk parçası yerleştirin.

* Solunum yolları hastalıklarının tedavisinde propolis tentürünün solunması kullanılabilir . Bir damla tentürü 5 ml sodyum klorüre ekleyin, sonra solüsyonu bir soluma cihazına aktarın ve soluyun.

* Maya Enfeksiyonu : Günde dört kez 25 mililitreye 2 gram içeren bir alkol özütü uygulayın.

Bal

Bal

* Gastrik hastalıkların tedavisine yardımcı olmak için , 15-20 damla tentürü 100 ml sıcak suda çözün ve yemekten 30 dakika önce için.

* Hasarlı cilde, yaralara, uçuklarave mantar enfeksiyonunun neden olduğu ayak ve tırnak tedavisi için : inceltilmiş propolis tentürü losyon / merhem olarak uygulayın üstüne bandaj uygulayın. Herhangi bir hastalığın kesin teşhisini elde etmek için önce bir doktora danışmanız ve propolis tedavisi için doğru tavsiyede bulunması gerektiğini unutmayın.

Propolis , arılar tarafından üretilen ürünlere alerjik kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Çocuklar, hamile kadınlar ve sürücüler, alkol bazlı propolis tentürlerinin oral kullanımı (bu durumlarda sadece harici olarak kullanılmalıdır) önlemelidir. Alerjik reaksiyon riski yüksek olması nedeniyle üç yaşından küçük çocuklara propolis bazlı ürünler verilmemelidir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz