Pozitif Düşünmenin Sırları

  • PSİKİYATRİ
  • Pozitif Düşünmenin Sırları için yorumlar kapalı
  • 1.551 kez görüntülendi

Pozitif Düşünmenin Sırları

Pozitif düşünce lafını duyduğunda tüyleri diken diken olan insanlar var. Çünkü bir çok insan yapmacık zorlama bir inanç olarak algılıyor. Ama yanılıyorlar.Pozitif düşünceyi birkaç kelime ile ifade edecek olsak en uygun kullanılacak kelimeler; pes etmeme ama gerektiğinde kabullenme, hayattan elini eteğini çekmeme durumu diye tanımlarım. Pozitif düşünmek her şeyi olduğu gibi kabul etmek değil, değiştirebileceğiniz şeylerin varlığına inanmak, değiştiremeyeceğiniz noktaları kabullenmek.

pozitif dusunmenin sirlari

Pozitif düşünmek, içinde zıtlıkları ile birlikte tüm duyguları kapsayan toplu bir farkındalık. Yani içinde olduğun durumu, duyguyu anlayıp sonra çözüme odaklanmak. Zihinde var olan her duygu bedenimize yansıyor. Zihin mutsuz olduğuna karar verip çözüm aradığında vücut endorfin denilen doğal bir hormon salgılıyor. Acınızı dindirmek için dışardan alacağınız morfinin yüz katı daha güçlü. Korku anında mücadele gücünüzü artıran adrenalin hormonu salgılar. Böylelikle göz bebekleriniz büyür yani görüş acınız artar. Kaslara giden kan artar ve bu çok seri hareket etmenizi kolaylaştırır. Zihin, içinde bulunduğu duyguyu algılar, mücadeleye karar verdiğinde beden sizinle öyle doğal bir uyum içine girer ki hayran kalırsınız. Bundan dolayıdır bir annenin tüm yorgunluklarına, uykusuzluklarına rağmen enerjik olabilmesi. Çünkü anne çocuğuna baktığında ona dokunduğunda mutluluk hormonu salgılanır. Bu hormon tüm olumsuz düşünceleri yok edecek güçte bir hormondur. Bu örneği verme nedenim emek verdiğiniz ve sorumluluktan kaçmadığınız noktada mutlu olmak çok daha kolay.

Pozitif düşünmenin sırları

Pozitif insan cesurdur. Anlatmak istediğim cahil cesareti değil. Cesur insan hiçbir şeyden korkmayan değil, her şeyle yüzleşmeye ve mücadele etmeye cesaretli olan kişidir. Çünkü kaybetmeyi göze alamayacak kadar kıymetli şeyleriniz yoksa siz cesur değil fakirsinizdir.

Gücünün kaynağının her zaman “siz” olduğunu bilen kişidir. İyi ya da kötü olmanız kişilere bağlı ise mutsuzluk her an kapınızı çalmaya hazır demektir. Emin olun hayat kimsenin tekeline bırakılmayacak kadar kıymetli. Yaşadığınız tek bir anın bile tekrarı yok.

Mizah sahibi olun. Herkes Cem Yılmaz olmak zorunda değil. Ama hayatla, kendinizle dalga geçebilecek kadar espri yapabilirsiniz. Bu sizi olaylara insanlara karşı hazır duruma getirir. Mizah ruhun antikorudur. Kendinizle dalga geçerken farkına varmadan kendinizle gizli anlaşmalar yapar, çukurlarınızı doldurursunuz.

Pozitif insan, onurlu fakat kendini insanlara güldürecek şekilde kibirli olmayan insanlardır.

Ufak şeyleri dert etmez. Kendine inan kişi ufak şeylerle yıkılmaz.

Bol bol iyilik yapın ama karşılık beklemeden. İyilik yapmak sizi arındıracaktır.

İçinizde bulunduğunuz anı yaşayın, asla geçmişe takılmayın.

Rotanızı şaşırmadan, başka insanların bilgilerine, tecrübelerine kıymet verin. Bu sizin öğrenme arzunuzu kamçılayacaktır.Sabırlı olun. Sabır, öfke başta olmak üzere tüm olumsuz duyguların törpüsüdür.

İnsanları ve kendinizi kusurları ile kabul edin. Kendiniz dışında insanları değiştirmeye çalışmayın.

Değişen durumlara hızlı uyum sağlayın. Çocukken daha mutlu insanlardık değil mi? Çünkü her duruma ve olaya daha çabuk adapte olabiliyorduk.

Dostlarınıza vakit ayırın.

Soruna değil çözüme odaklanın.

Affedici olun. Size hata yapanları içinizde defalarca yargılamak yerine, bir kere düşünün mesafenizi koyun ama kin tutmayın. Kin ve öfke zihnî en çok yoran duygudur. İçinizdeki tüm renkleri ve güzel duyguları aşındırır.

Kendinize herkesten ayrı zaman ayırın. Çiçek yetiştirin, spor yapın, yeteneğiniz yönünde bir hobiniz olsun.

İnançlı olun. Neye inandığınız sizi bağlar ama neye inanırsanız inanın herşeyin üstünde bir varlığa inanmak; her şey kabusa döndüğünde bir elin nizam vereceğine inanmanızı sağlar.

Dünyayı algılayacak, insanları anlayacak kadar sorgulayıcı eleştirel olun. Aynı ölçüde olumlu eleştirilerde de bulunun, böylelikle yarısı boş bardağın, diğer yarısını görmeniz kolaylaşacaktır.

Bu yazı, kısacık ömrünü bir süngüye bağlı gibi kötü düşüncelerin altında ezen, kendi gücünün farkında olmayan insanlar için…

Yazar: Emine GençEtiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.