Potasyum Zengini Gıdalar !

  • ALTERNATİFTIP
  • Potasyum Zengini Gıdalar ! için yorumlar kapalı
  • 2.517 kez görüntülendi

Potasyum Zengini Gıdalar !

Potasyum, demir ve kalsiyum kadar olmasada önemli bir mineraldir. Potasyum, yaşam, kalp, böbrekler, beyin ve kas dokuları gibi çeşitli organların işleyişinde çok önemlidir.

Bu mineral kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur ve kalp ve sinir sisteminin işleyişine yardımcı olur. Ayrıca, sodyumun zararlı etkilerini de etkisiz hale getirir, uyku kalitesini geliştirir, zihinsel fonksiyonu artırır ve kas fonksiyonunu ve atık gidermeyi destekler. Potasyum ayrıca vücudunuzun sıvı seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Önerilen dozdan daha az yiyorsanız, hipokalemi olarak da bilinen potasyum eksikliğinden muzdarip olabilirsiniz .Potasyum eksikliği belirtileri  yorgunluk, uykusuzluk, kabızlık, kas güçsüzlüğü, karıncalanma hissi, kalp çarpıntısı, sindirim problemleri ve daha birçok gibi çeşitli belirtilere neden olabilir. Potasyum ayrıca bir dizi sağlık sorununu önlemek için gerekli bir diyet bileşenidir. Vücudunuzdaki sıvı ve elektrolit dengesini korumak için, potasyum bakımından zengin gıdaları tüketmeniz gerekir.

Potasyum açısından zengin olan gıdalar.

1. Muz

Muz potasyum açısından zengin bir meyvedir. Orta boy muzda, 422 mg potasyum veya önerilen diyet alımının yüzde 12’si vardır. Bu meyveyi bir atıştırmalık olarak yiyebilir veya yulaf ezmesi, yoğurt ile tüketebilirsiniz. Muzda potasyumla birlikte  lif, vitaminler B6 ve C, demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve çinko bulunur. Muzdaki sukroz, fruktoz ve glikoz gibi doğal şekerler nedeniyle enerji verir Bu lezzetli meyvenin düzenli olarak alınması, bağırsak hareketlerini düzenler , kalp sağlığınızı iyileştirir , kansızlığı tedavi eder, kan basıncınızı düşürür, ülseri iyileştirir, mide ekşirmesini yatıştırır ve cildinizin durumunu iyileştirir.

2. Ispanak

Çoğu yeşil sebzenin potasyum açısından zengin olduğu, ancak ıspanakların bahsetmeye değer olduğu söylenebilir. Sadece 1 fincan haşlanmış ıspanak 839 mg potasyum  sağlar, bu da önerilen diyet alımının yüzde 24’üne eşdeğerdir. Bu yeşil sebzenin salata, sebze suyu veya çorba olarak  tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, yan yemekler veya omletlere ilave edilebilir. Potasyum dışında ıspanak, kalsiyum, vitamin A ve K, diyet lifi, demir, magnezyum, manganez, fosfor, çinko, protein, selenyum, bakır ve nitrat barındırır. Artı, bu yeşil yapraklar su içeriği bakımından yüksek ve kalorisinde düşüktür. Ispanak kullanmanın potansiyel sağlık faydalarından bazıları, kan şekeri düzeylerini iyileştirmeye kanser riskini azaltmaya, kan basıncını düşürmeye, kemik sağlığını iyileştirmeye, astım gelişme riskini azaltmaya, kemik sağlığını iyileştirmeye, anemi ile savaşmaya, inflamasyonu azaltmaya ve görmenizi korumayı içerir.

3. Avokado

Sadece 1 olgun avokado 975 mg potasyumu sağlar, bu da önerilen diyet alımının yüzde 30’una eşdeğerdir. Günlük gereksinimlerinizin büyük kısmını karşılamak için limon suyu veya favori baharat ile karıştırılmış  bir avokado yiyebilirsiniz. Ayrıca salatalara, pürelere veya sandviçlere ekleyebilirsiniz. Avokadoda lif, potasyum, B vitaminleri, K vitamini, bakır, demir, fosfor, protein ve folat gibi pek çok kalp çin sağlıklı katı yağ bulunur.

Diyetinize avokado dahil etmek artrit semptomlarını azaltmanıza, bazı kanser riskinizi azaltmanıza, kolestrol seviyenizi düşürmenize, göz sağlığınızı artırmanıza, kalp sağlığınızı geliştirmenize, kilo vermeyi teşvik etmenize, kan şekerinizi düzenlemenize ve sindirim yardım etmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda cildinizin esnekliğini ve sıkılığını muhafaza eden kollajen üretimini geliştirir.

4.Beyaz Fasulye

Beyaz fasulye de çok zengin bir potasyum kaynağıdır ve sadece yarım kap 502 mg veya günlük önerilen miktarın yüzde 15’inden fazlasını sağlar.

Haşlanmış beyaz fasulyeleri salata, çorba ve güveçlere ekleyebilirsiniz. Fasulye ile humus yapabilirsiniz. Fasulye aynı zamanda lif bakımından zengindir ve folat, demir, magnezyum, manganez, bakır, fosfor, B1 vitamini ve bitki bazlı protein içerir. Beyaz fasulye için iyi bir diğer yönü, az ya da hiç yağoranı ve kolestrolün olmamasıdır.

Diyetinize beyaz fasulye ekleyerek, bir yemekten sonra kan şekeri düzeylerinin çok hızlı yükselmesini önleyebilir, kalp krizi riskinizi düşürebilir, kolestrol seviyenizi düşürebilir, enerji seviyenizi artırabilir, hafızanızı koruyabilir ve kabızlık ve diğer ortak sindirim bozukluklarını önleyebilirsiniz. Divertikülit ve irritabl bağırsak sendromuna yakalanma riskini düşürür.


5. Kuru Kayısı

Şeftali, kuru erik, incir ve kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler, büyük potasyum kaynaklarıdır. Bununla birlikte, kurutulmuş kayısı, en iyi potasyum açısından zengin gıdalardan biridir; sadece yarım bardak kayısı 755 mg’ını içerir  Önerilen diyet alımının yaklaşık yüzde 22’sini sağlar.Kayısı ile  sağlıklı bir şekilde hazırlanır ve salatalara, ve yemeklerinize ekleyebilirsiniz.Kayısı, potasyumun yanısıra A vitamini (beta-karoten’den) ve vitamin C gibi birtakım güçlü antioksidanlar içerir. Ayrıca bakır, diyet lifi, kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor içerirler. Diyetinize bir avuç kuru kayısı dahil ederseniz , gözlerinizi iyileştirebilir , iltihaplanma ile savaşabilir , kan basıncınızı düşürebilir , bağışıklık sistemini geliştirebilir , kolesterol düzeylerini düşürebilir ve cildin, dişlerin ve iskelet ve yumuşak dokuların sağlığını iyileştirebilirsiniz.


6. Kabak

Kabak potasyum açısından çok zengin bir sebzedir. Sadece 1 kase kabak önerilen diyet alımının yüzde 18’i olan 644 mg potasyum sağlar. Fırında pişmiş veya sotelenmiş, buğulanmış, doldurulmuş veya et ve sebze yemekleri ile karıştırılmış kabak yiyebilirsiniz.
Potasyumdan başka, zengin bir folik asit kaynağıdır ve A vitamini ve C vitamini, tiamin, pantotenik asit, birkaç B vitamini, magnezyum, manganez, demir, bakır, fosfor ve kalsiyum içerir. Diyetinize kabağı dahil etmek, sindirim sistemini düzenler, beyin gücünü artırır, belirli kanser türlerini önler, cildi korur, kemikleri güçlendirir, kan basıncını düşürür, sıvı dengesini korur, kan şekeri ve kolestrol düzeylerini düzenler.

7. Beyaz Mantar

Birçok kişi, beyaz mantarların en iyi potasyum kaynaklarından biri olduğunu bilmez. Sadece 1 su bardağı beyaz mantar yaklaşık 450 mg potasyumu içeriyor ve bu da günlük önerilen dozun yaklaşık yüzde 11’ini oluşturuyor.Onların etli dokusu yemeklerinize vücut katmanıza yardımcı olur ve bunları çorba, salata, sandviç, patates kızartması ve yan yemeklere ekleyebilirsiniz. Bu mantarlar  ayrıca kalsiyum, D vitamini, birkaç B vitamini, demir, yağsız protein ve magnezyum içerir. Ayrıca, kalorisi düşük, su içeriği de yüksektir.Mantar yemek, kolesterolünüz ve kalp sağlığınız için harikalar yaratabilir. Diğer olası sağlık faydaları arasında , obezitenin azalması , kan şekeri düzeylerinin düzenlenmesi, sağlıklı bir cildin teşvik edilmesi, anemi ile savaşılması, enerji seviyesinin artırılması ve sindirim sağlığının iyileştirilmesi sayılabilir.

8.Güneşte Kurutulmuş Domates

Domates salçası ve sosun yanı sıra güneşte kurutulmuş domatesler gibi konsantre domatesler de iyi bir potasyum kaynağıdır. Aslında, güneşte kurutulmuş domateslerin bir fincanı, günlük ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 40’ı olan 1.800 mg potasyum sağlar.Bu domates salatalara ve sandviçlere lezzetli bir katkı yapar, pizza için mükemmel ve ev yapımı soslar için iyi bir seçimdir. Aslında, bu domateslerin, dolu, dolgun ve olgun bir domatesden çok daha yoğun bir tadı vardır. Güneşte kurutulmuş domatesler, tiamin, riboflavin, protein, demir ve elyafın yanı sıra C, A ve K vitamini için iyi bir kaynaktır. Güneşten kurutulmuş domatesleri yemek, sindirim ve bağışıklık sisteminize yardımcı olabilir. Ayrıca cildinize iyi gelir ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur, kanser riskini azaltır, kansızlığı önler ve kemik mineralizasyonunu düzenler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.