Potasyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Potasyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Potasyum Eksikliği Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Önemlidir?

Vücudunuz sinir ve kas hücrelerinin (özellikle kalptekilerin) doğru çalışması için sürekli olarak potasyuma ihtiyaç duyar.

Potasyum Eksikliği Korkutmalı Mı?

Düşük potasyum tehlikeli ve hayatı tehdit eden bir hal alabilir. Düşük potasyumun semptomlarını bilmek istenmeyen bir durumda hemen medikal bir yardıma başvurmanızı sağlayabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Potasyum eksikliği durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

1. Adım

Kas kramplarınızı ve kas zayıflıklarınızı not alın. Kaslar kasılmak için büyük miktarda potasyuma ihtiyaç duyar. Eğer vücudunuzun herhangi bir bölgesinde kramp hissediyorsanız, potasyum seviyeleriniz sağlıklı düzeyde olmayabilir. Kas zayıflığı potasyum eksikliğinin diğer bir işaretidir. O yüzden bir günden daha fazla kas zayıflığı hissediyorsanız, potasyum düzeyini kontrol ettirin. Karıncalanma ve uyuşma düşük potasyumun diğer işaretleri olabilir.

2. Adım

Bağırsak hareketlerinizi not alın. Kabızlık düşük potasyumun yaygın bir semptomudur. Dışkının vücuttan atılmasında sıkıntı yaşıyorsanız ya da bir günden daha fazla süre buna ihtiyaç duymuyorsanız kabız olmuş olabilirsiniz.


3. Adım

Kalbinizin hareketlerine dikkat edin. Anormal kalp ritmi düşük potasyumun bir işaretidir. O yüzden düzensiz kalp atışları hissediyorsanız potasyum seviyeleriniz sağlıklı düzeyde olmayabilir. Çarpıntı düşük potasyumun diğer bir işaretidir.

4. Adım

Sürekli olarak mide bulantısı şikayetiniz varsa ya da sebepsiz yere birkaç kere kusmuşsanız potasyum seviyeniz düşük olabilir. Mide bulantısı ve kusma potasyum düzeyinin çok düşük olduğunu fark etmek için önemli bir ipucu olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz