Pırasa Faydaları Nelerdir?

Pırasa Faydaları Nelerdir?

PIRASA FAYDALARI NELERDİR?

Akşam yemeklerinde ne pişireceğim diye bayanlar sürekli düşünür. Sebze yemekleri, tavuk, balık, köfte ve bakliyat yemekleri severek tüketilir. Tabii bakliyat ve çeşitli sebzeler  ile çok çeşitli ve lezzetli yemekler yapılabilir. Karnabahar, pırasa, ıspanak ve lahana gibi sebzelerin kızartma, sulu yemek, haşlama yada turşu gibi çok çeşitli yiyecekleri hazırlanır. Bakliyatlar arasında bulunan fasulye, nohut, mercimek ile de harika tatlar elde edilebilir. Tabii bu bitkiler ile harika yemekler hazırlanırken diğer taraftan da vücudunuzu hastalıklardan koruyabilirsiniz. Hastalıkların önlenmesinde, bazı hastalıklardan kurtulma da bu bitkiler oldukça büyük fayda ve yarar sağlar. Pırasa da bu şekilde oldukça faydaları ve yararlı bir bitkidir. Bu şifalı bitki ile birlikte hem akşam yemeklerinde harika tatlar elde edecek hem de hastalıklardan korunacaksınız. Haydi hanımlar, akşam yemeğinde ne pişireceğinizi düşünmeyin. Bu şifalı bitkiyi ister pişmiş şekilde isterseniz salata şeklinde tüketebilirsiniz. Peki bu şifalı bitkinin faydaları yani pırasa faydaları nelerdir, ne gibi yararları ve şifası vardır?

PIRASA FAYDALARI NELERDİR?

Latince adı allium porrum olan bu şifalı ve faydalı bitki yemek ve salata gibi farklı şekillerde tüketilebilir. Farklı iklimlerde kolaylıkla yetiştirilebilir. Kış aylarında pazarlara çıkan ve tüketilen bir bitkidir. Soğana yakın bir bitkidir. Salatalarda soğan gibi hafif acı bir tat verebilir.Peki bu şifalı bitkinin faydaları ve yararları nelerdir?

Bu şifalı bitki yüksek oranda lif, vitamin, karbonhidrat ve protein içerir.
Sindirimi ve hazmı kolaylaştırması, rahat sindirim sağlaması pırasa faydaları arasındadır. Bu özelliği ile sindirim sistemine büyük fayda sağlar.
pırasa tarladaYüksek oranda lif içermesi sebebiyle kabızlık sorununu önler, rahat ve kolay dışkılamayı sağlar.
Obeziteden yakınan kişiler rahatlıkla bu şifalı bitkiyi tüketebilir. Özellikle diyet yemeklerinin içinde pırasa bitkisi oldukça fazla miktarda kullanılabilir.
Zayıflamak mı istiyorsunuz? Kilo verememekten mi yakınıyorsunuz? Bu şifalı bitki ile kolayca kilo verebilirsiniz. Diyet listenize bu bitkiyi ekleyebilirsiniz.
Solunum sistemi için de faydalıdır.
Böbrekler ve karaciğer için de büyük fayda sağlar.
Soğuk algınlığı, öksürük, grip, nezle, bronşit ve balgam gibi rahatsızlıkların önlenmesine, bu hastalıklardan korunmaya yardım eder.
Kan dolaşımını düzenler.
Kolesterolün dengelenmesine yardım eder.
Damar sertliği rahatsızlığını önler.
İştahın açılmasına yardım eder. Özellikle taze pırasa tüketirseniz, iştahınız açılır ve daha fazla yemek yeme isteği duyarsınız.
İdrar söktürür.
Sinüzit gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur.
Gut hastalığına karşı da faydalıdır.
Anemi yani kansızlığa iyi gelmesi de pırasa faydaları arasındadır.
İyi bir folik asit kaynağıdır.
Prostat kanseri ve kolon kanseri için de fayda sağlar.
Kandaki şeker seviyesini düzenlemeye yardım eder.

PIRASA ZARARLARI VE YAN ETKİLERİ

Bilinen büyük bir zararı yoktur. Fakat herşey gibi pırasa bitkisinin de fazlası zarardır. Aşırı miktarda tüketilmemelidir.
PIRASA KAÇ KALORİDİR?

1 porsiyon zeytinyağlı pırasanın kalorisi 155 kcal’dir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz