Pilates Nedir Nasıl Yapılır

Pilates Nedir Nasıl Yapılır

Pilatesin vücuda ne derece faydalı olan bir egzersiz disiplini olduğunu sanırım söylemek bile gereksiz. Sadece bayanlar için değil, aynı zamanda erkeklerin de yoğun ilgi gösterdiği pilates sporu, vücuda esneklik, direnç ve kondisyon katan bir beden eğitimi yöntemidir.

Kadınlar zaten pilatesin ne derece işe yaradığını biliyorlar. Bizler burada erkeklerin de pilates yapmalarını teşvik etmek amacıyla pilatesin sağlığa ve insan bedenine olan faydalarını kısaca size hatırlatacağız. Ayrıca pilates hakkında sadece kitabi bilgi vermek değil de görsel olarak pilates nasıl yapılır diye merak edenler için de Ebru Şallı’nın pilates topuyla yaptığı egzersiz hareketlerinden oluşan birkaç videoyu sizlerle paylaşacağız. Aşağıdaki videoları lütfen sırayla izleyin ve sıraya uygun olarak kendiniz yapmaya çalışın.

Pilates Nedir Nasıl Yapılır?
Pilatesin temel felsefesi insanın kendi bedenini kontrol edebilme kapasitesinin geliştirilmesidir. 20. YY başlarında Josef Pilates tarafından geliştirilen bu egzersiz disiplini, 2. dünya savaşı sırasında yaralanan askerlerin fizik tedavi rehabilitasyonu sürecinde de kullanılmış ve mucizevi başarılar elde etmiştir. Pilates en basit tanımıyla insanın kendi bedenini tanıma sürecidir.

Pilates, zayıf kaslara kuvvet ve dayanıklılık kazandıran, bacaklar, karın, kollar, kalça ve basen inceltmeye yardımcı olan ve vücudu şekillendirmeye yardımcı olan egzersizler setidir. Özellikle kasların esnemesini ve uzamasını sağlayarak çevik bir vücuda sahip olmamızı sağlar. Stresi azaltmak ve güçlü bir karın ve sırt bölgesine sahip olmamıza da yardımcı olan pilates, bedensel koordinasyonu ve denge kapasitesi geliştirerek, kaslara yeterli oksijen akışına olanak sağlar. Bunu yaparken insanlara doğru nefes almayı da öğretir.

Ayrıca omuzdan başlayarak kalçaya kadar uzanan omur aralıklarının genişlemesini sağlayarak boy uzamasına ve esnemeye yardımcı olur. Günümüzde profesyonel düzeyde değişik spor dalları ile uğraşan bir çok sporcu pilates yapmaktadır. Pilates sporunun değişik zorluk dereceli hareketleri vardır. Herhangi birisi 1-2 sene içerisinde pilateste ustalaşabilir ve zorluk düzeyi en yüksek hareketleri bile kolaylıkla yapabilecek duruma gelir.

Bu yazı pilates nasıl yapılır, pilatesin faydaları, pilatesin yararları, pilates nasıl yapılmalı, pilates egzersizleri, pilates egzersizleri  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

pılatesin yararları, pilates topuyla zayıflayanlar, pilates nasıl yapılır resimli, doğumdan sonra yapılan pılatesin faydaları, pilatesin nedir nasıl yapılır, pilates nedir nasıl yapılır, Pilates in Faydaları yorumlar, pılateste esneme hareketlerının faydaları, pılateste kol ve bacak ınceltme hareketlerı, plates egzersizi karaciğer yağlanmasına faydalımı

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz