Periferik Nöropati Belirtileri ve Tedavisi

Periferik Nöropati Belirtileri ve Tedavisi

Sinirlerin zarar görmesi periferik nöropati olarak adlandırılır. Periferik nöropati gelişen kişiler genel olarak yaşam şartlarının bozulduğunu ifade etmektedirler.

Periferik Nöropati Nedir?

Sinir sistemimiz vücudumuzdaki sinyallerin bütün vücutta bulunan sinirlere iletilmesinden sorumludur. Bu sinyaller ve bilgilerin iletilmesiyle beynimiz ve sinir dokularımız fonksiyon göstermektedir. Eğer vücudumuzda bulunan bu sinirler zarar görürse vücut fonksiyonlarını kaybeder ve periferik nöropati oluşmaya başlar. Periferik nöropati durumunda özellikle ayaklarda ve ellerde ağrı ortaya çıkar.

Periferik Nöropati Belirtileri

Periferik nöropatinin 3 türü vardır. Bunlar:

 • Duyusal: Derideki sinirleri uyarıcı görevi gören yapı
 • Hareket Kaslarına Ait: Kaslarla doğrudan ilişkili olan sinirler
 • Otonom: Vücudun iç organları ile temas eden sinirler

Bu durumlardan hepsi ya da herhangi biri periferik nöropatide görülebilir.

Periferik nöropati olan bir kişide baş gösterebilecek durumlar:

 • Sinirlerde yanma, saplanma ve keskin ağrılar
 • Dokunmaya karşı aşırı hassasiyet
 • Ayak ve ellerde karıncalanma ve uyuşma
 • Kaslarınızda meydana gelen halsizlik. Bazı ender vakalarda kas yapılarının etkilenmesinden dolayı felç olma durumu görülmektedir.
 • Vücut kombinasyonun bozulması ve buna bağlı ellerde titreme ve elden bir şeyler düşürmenin artması.
 • Diğer belirtilerde göğüs, kalça ve yüz bölgesinde yanma hissi meydana gelmektedir.

Eğer periferik nöropati vücudun iç organlarındaki sinirlerle alakalı ise etkisi şu şekilde gözükür:

 • Tat alma duyusunun aşırı artması ya da azalması
 • Çevredeki sıcaklıklara duyarsızlık özellikle ısıya karşı
 • Sindirim sisteminde bozukluklar, mesane sorunları ve idrarını tutamama
 • Hastaymış gibi hissetme, baş dönmesi ve tansiyonun aniden düşmesi
 • Sürekli olmasa bile ara sıra kalp atışı ritminin artması

Periferik Nöropati Neden Olur?

Bu hastalığın en yaygın sebebi şeker hastalığıdır. Eğer tip 1 veya tip 2 diyabet hastalığınız var ise periferik nöropati olma riskiniz yüksektir. Diyabetik nöropati genelde kan şekerinizin yüksek olmasından kaynaklanır.

Periferik nöropatiye sebep olan birçok şey olabilir. Bunlar, vücut sinir sistemini etkileyebilecek fiziksel incinmeler, zona hastalığı gibi kronik enfeksiyonlar ya da ilaç kullanımı ve tedavilerin yan etkisi olabilir.

Periferik nöropatinin diğer nedenleri

 • Kanser ilaçları
 • Aşırı alkol ve sigara kullanmak
 • Zehirlenme
 • Virüslerin yol açtığı enfeksiyon
 • Genetik
 • Kemik iliği düzensizliği ve kemik kanseri
 • Tümörlerden kaynaklanan sinirlerde meydana gelen aşırı basınç
 • B1, B6, B12 vitaminleri gibi B grubu vitaminleri eksikliği

Periferik Nöropati Tedavisi

Belirtilerin sebebine ve ciddiyetine bağlı olarak tedavinin ilk adımı dinlenmedir. Tedavi süreci, belirtilerin ciddiyetine göre ve hastanın içinde bulunduğu duruma göre farklılık göstermektedir.

İlaçlar
Periferik nöropati seviyesinin ilerleme düzeyi alacağınız ilaçları düzgün kullanmanız ve uygun bir tedaviye erken başlamanıza bağlı olarak kontrol edilebilir. Erken tedaviye başlamak meydana gelen hasarı düzeltmez fakat daha ileri düzeye geçmesini ve artmasını engeller.


Fiziksel Tedavi
Fiziksel tedavi yöntemleri ileri düzeyde sinirsel bozukluk yaşayan hastalarda sık uygulanan bir yöntemdir. Omur ve boyun kemiğine aşırı baskıdan dolayı sinir iletişimde sıkıntı yaşayan veya sinirleri zarar gören kişilerde ameliyat da uygulanabilecek bir yöntemdir.

Yardımcı Aletler
Yayaların yürümesine yardım eden veya tekerlekli sandalye gibi aletlerin kullanımı da yardımcı olacaktır.
Doktorunuzun reçetenize ekleyebileceği ilaçlarda periferik nöropatiden dolayı kaynaklanan acıyı dindirmede faydalı olabilir.

Ameliyat
Eğer tümörden dolayı kaynaklanan bir sinirsel ya da aşırı basınca bağlı nöropati çeşitleri var ise ameliyat gereklidir.

Periferik Nöropati İçin Evde Uygulayabileceğiniz Tedavi Yöntemleri

Aşağıda yazılı olan yöntemler bu hastalığı yakalanma riskinizi en aza indirecektir.

Ayaklarınıza dikkat edin ve dinlendirin
Ayağınızda meydana gelen nöropati, sakatlanmaları tetikleyebilir ve ayağınıza zarar verebilir. Yumuşak ayakkabılar kullanın ve dar çoraplar giyinmeyin. Ayağınızda kesik oluşmasını ve su toplamasını engelleyin.

Fiziksel Aktiviteler
Doktorunuz tarafından tavsiye edilen egzersizi rutin bir şekilde uygulamak nöropati sonucu ortaya çıkan acıyı azaltmada, kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmada ve kaslarınızı güçlendirmede yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Bir Diyet
Mümkün olduğu kadar vitaminler ve mineralleri diyetinize eklemeye özen gösterin. Düşük kalori ve yağa sahip öğünler alın, öğünlerinizde sebze tüketimini artırın ve süt ürünleri ve taze ürünler tüketmeye dikkat edin.

Alkol ve Sigara Kullanımı Bırakın
Sigara ve alkol periferik nöropati riskini ciddi derece artırabilirken, aynı zamanda vücudunuzda oluşan mevcut hasarların daha da kötüye gitmesine sebep olabilir.

Şeker Seviyenizi Kontrol Edin
Kan şekeri düzeyinizi takip ederek glikoz düzeyini de kontrol altında tutabilirsiniz.

Periferik Nöropati İçin Uygulayabileceğiniz Alternatif Tedavi Yöntemleri

Akupunktur
Vücudun değişik noktalarına farklı basınç uygulayan ve küçük ince iğnelerle uygulanan bu yöntem nöropati sonucu ortaya çıkan şikayetleri azaltmaktadır.

Bitkiler
Çuha çiçeği yağı gibi ağrıyı ve diğer şikayetleri azaltan birçok bitki çeşidi var. Bitkileri kullanmadan önce durumu doktorunuza danışınız ve böylelikle oluşabilecek yan etkileri engellemiş olursunuz.

Alfa-lipoik Asit
Bu madde periferik nöropati sonucu meydana gelen rahatsızlıkları azaltmada yardımcı olacaktır fakat şeker düzeyiniz üzerinde etkisi olabileceği için öncelikle doktorunuza danışmanız gerekir. Bu maddenin yan etkileri; mide rahatsızlıkları ve ciltte meydana gelen döküntülerdir.

Aminoasit
Hem kemoterapi tedavisi gören hastalar hem de diyabet hastaları ikiside periferik nöropati sonucu ortaya çıkan rahatsızlıkları azaltmak için aminoasit kullanabilir. Bunun yan etkileri; kusma ve mide bulantısı olabilir.

Balık Yağı
Omega 3 yağ asitlerini içeren ilaçlar diyabet hastalarında iltihaplanmanın azalmasında kan akışının gelişmesinde fayda sağlayabilir. Fakat bu madde pıhtılaşmayı sağlayan ilaçlarlar reaksiyona girebileceği için tedaviye başlamadan önce doktorunuza danışınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz