Penisten Kan Gelmesi: Nedenleri ve Tedavisi

Penisten kan gelmesi bir yaralanmadan da kaynaklanabilir, daha ciddi bir sorunun işareti de olabilir. Bazı durumlarda kanama kendiliğinden geçecektir ancak geçmezse veya daha da kötüleşirse yardım almak için bir doktora başvurmalısınız. Bir üroloğa danışırsanız kanama sebebini bulacak ve size uygun tedaviyi başlatacaktır. Penis kanaması çoğu zaman cinsel ilişki sonrasında oluşur.

Penisten Kan Gelmesi Nedenleri ve Tedavileri

1 Prostat İle İlgili Nedenler

Prostat Damarının Yırtılması
Bu durumda kan prostat bezindeki hassas damarlarda oluşan bir yırtıktan gelmektedir. Prostat, seks esnasında salgılanan (meni vb.) sıvıların çoğunu üreten organdır. Boşalma esnasında prostat çok kasılırsa bir damar yırtığı oluşabilir ve kan sperme karışabilir. Bu duruma hematospermi deniliyor. Koyu renkli olanlar önceden meydana gelen yırtıklardan kalan kan iken, kırmızı kanamalar yırtığın yeni oluştuğunu gösterir. Menide kan pıhtısına da rastlanabilir veya idrar yaparken yüksek miktarda kanama da görülebilir.

Diğer Sebepler
Bunlara genelde idrar öncesi veya sonrasında rastlanır. İkinci kez boşalmalarda, boşalma olmadan uyarılmalarda veya çok miktarda baharatlı gıda tüketildiğinde de iç çamaşırınızda kan lekeleri görebilirsiniz. Prostat bezindeki tahrişler de iltihaba neden olarak kanama ile sonuçlanabilir. Nadiren alkol, boşalma öncesinde geri çekilme ve bisiklet sürme benzeri aktiviteler bu riski artırabilir. Prostatın enfeksiyon kapması da kanamaya neden olabilir.

Tedaviler
Belirtilerin etkisini azaltmak için antibiyotiğe ihtiyaç duyulur. Yaşla birlikte prostat büyüdükçe varis ve damar genişlemesi oluşunca, damarlar yırtılmaya daha açık hale gelirler. Proscar adlı ilaç bu belirtilerin tedavisinde kullanılabilir. Birkaç yıldır herhangi bir kanama olmuyorsa durumunuz muhtemelen ciddi değildir ancak emin olmak için bir üroloğa görünmekte fayda var.

2 İdrar Yolu Enfeksiyonu

Neden Kanama Yapar?
İdrar yolu enfeksiyonları idrar borusunu, böbrekleri veya idrar torbasını etkileyebilir. Bu durumda dokular gittikçe daha çok hasar görmeye başlayacağı için aşırı hassasiyet, şişme ve kanama görülebilir. İdrar yolu enfeksiyonunun diğer olası belirtileri rektal ağrı, kıvamlı – kokulu idrar, sık idrara çıkma, bulanık renkli idrar, sürekli idrara çıkma isteği, idrar yaparken yanma, pembe-kahverengi-kızıl renkli idrardır. İdrar yolu enfeksiyonunun hangi dokuyu etkilediğine bağlı olmak üzere, üşüme, titreme, belde veya yan tarafta ağrı, bulantı, kusma, karnın alt tarafında rahatsızlık ve leğen kemiğinde baskı gibi belirtiler de görülebilir.


Nasıl Korunmalı?
İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için büyük tuvalete çıktıktan sonra temizlenirken bakterileri genital bölgeye yaymaktan kaçınılmalı. Cinsel ilişkiye girdikten sonra olası bakteri yayılımını önlemek için olabildiğince erkenden idrara çıkın. İdrar yolunda bulunan ve çoğalması muhtemel bakterileri temizleyebilmek için yeterince sık idrara çıkabilmek gerekir. Bunun için de bol su ve besin değeri yüksek diğer içecekler tüketilmeli.

3 Cinsel İlişki Sonrası Hafif Kanama

Genel Sebebi
Kırklı yaşların ilk dönemlerini yaşayan bir erkek, uzun süre seks yapmazsa boşalmada zorluk çekebilir ve boşalma sonrasında penisinden kan gelebilir. Bu belirtiye neden olan birden çok durum vardır. Çoğu vakada sebep, cinsel ilişki esnasında yaşanan prostat ve idrar yolu tahrişidir. Bu duruma özellikle hareketli bir seks sonrasında ya da uzun süredir cinsel birleşme yaşanmamışsa sık rastlanır. İstirahat sonrasında belirtiler yatışacaktır.

İltihap
Özellikle boşalma da ağrılı olursa, seks sonrası hafif kanama prostat iltihabına işaret edebilir. Yaşlı erkeklerde daha sık görülür.

Doktorunuz prostatınızın hassas ya da iltihaplı olup olmadığını anlamak için rutin testler uygulayacaktır. Test sonucunda aşırı hassasiyet veya yumrular saptanırsa, doktorunuz daha fazla hasarı engellemek için en uygun tedaviyi başlatacaktır.

4 Cinsel İlişki Sonrası Ağır Kanama

Bir kadın seks sonrasında kocasının idrar yolundan çok miktarda kan geldiğini raporladı. Burun kanamasına benzer şekilde. Kadın seks esnasında kocasının penisi büküldüğü için damarlarından birinin yırtılmış olmasından endişe etmişti. Bu da bir olasılık, eğer öyleyse kanama birkaç gün içerisinde durur. Kanama durmazsa, kanama eşliğinde ağrı da varsa, ateş yükselmesi veya idrara çıkmada zorluk varsa bir üroloğa görünmek gerekir. Çünkü bu durum idrar torbası, böbrek veya prostat enfeksiyonunun işaretidir.

En nihayetinde, hiçbir tür kanama hafife alınıp boş verilmemeli. Kanama belirtileri ile ilgili endişeleriniz varsa mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz