Pelvik Ağrı Nedir? Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Pelvik Ağrı Nedir? Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Pelvik Ağrı Nedir? Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Kadınlar, uzun süreli olarak kasık bölgelerinde meydana gelen ağrılardan uzun süreli şikayetçi olmaları durumunda işin ciddiyetini ölçmek için doktor muayenesinden geçek zorundadır. Özellikle 6 ay boyunca görülen ağrı durumunun nedeni kronik olmasından yana Pelvin Ağrı olarak da adlandırılan bir sağlık sorunu nedeni ile de meydana gelebilmektedir. Ağrılar, genellikle kesik kesik ya da sürekli olmakla birlikte şiddetini bir anda şiddetli bir şekilde gösterebildiği gibi kramp şeklinde ara ara yoklayarak da gösterebilmektedir. Ağrıların yoğunlaşması genellikle cinsel ilişki, tuvalet, merdiven çıkma gibi durumlarda etkisini daha da büyük bir şekilde hissetirebilmektedir.

Pelvik Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Sık görülmeyen bir durum olmaması nedeni ile toplum içerisinde duyulmayan Pelvi Ağrı, kadınların %10 gibi bir bölümünde görülmektedir. Müdahale edilmediği sürece hem sosyal hem de psikolojik açıdan kadınların bunalıma girmesine neden olması bu alanda alışmaların derin bir şekilde yürütülmesine olanak sağlamıştır. Yürütülen çalışmalar sonucunda bu ağrıya neden olan durum henüz tespit edilemememiştir. Bazı uzmanlara göre psikolojik, bazı uzmanlara göre ise fizyolojik nedenlerden dolayı meydana geldiği ifade edilmekte. Özellikle maruz kalınan enfeksiyonların neden olduğu, vücut içerisinde birçok organın görevlerine dahi müdahale edebilecek bir boyuta ulaştığı görülmekte.

Özellikle kadınların birçoğunda meydana gelen yumurta kistlerinin bir yan etkisi olarak meydana gelen Pelvik Ağrılar, rahim içerisindeki bozulmaların da bir yan etkisi olabileceği düşünülmekte. Son zamanlarda gerçekleştirilen doğumları dahi inceleyen uzmanlar, annenin kendisini yorduğu, güç gerçekleştirilen doğumlar sonucunda da bu ağrıların meydana geldiği fade edilmekte. tanı ve tedavi yöneminin nasıl olduğu ile ilgili aşamalara geçecek olursak;

Pelvik Ağrı Tanısı Nasıl Konulur

Pelvik Ağrı belirtileri oldukça geniş bir yelpaze üzerine yayılması nedeni ile tam bir teşhis koymak ya da iddia etmek oldukça zordur. Uzmanlar, bu rahatsızlık ile ilgili bir şüphe duymaları durumunda kadınlara ilk olarak enfeksiyon testi uygulamaktadır. Eğer enfeksiyon durumu tespit edilirse eş zamanlı olarak kan içerisinde ve idrar içerisinde bazı testlere başvurmak gerekmekte. Gerekli tanı işleminin uzun bir süreçten sonra konulması tedavi aşamasının başlamasına olanak sağlamakta.

Pelvik Ağrı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pelvik Ağrı tedavisi teşhisinden daha zor bir şekilde ilerlemektedir. Hastalığa neden olan durumların bilinememesi tıp aleminin çaresiz kalmasına neden olmakta. Genel olarak uzmanlar öncelikle meydana gelen ağrıların kontrol altına alınması için çalışmalar yürüterek doğum kontrol hapı ve bazı ağrı kesiciler ile ağrıların dinmesine olanak sağlamaktadır.

Bazı durumlarda hastalığın hangi durumlardan dolayı meydana geldiği tespit edilmekte. Bu aşamada uzmanlar, uygulayacakları tedavi yöntemini bildikleri için hızlı ve ağrısız bir tedavi yöntemi geliştirmektedir. Bazı ağrılar yukarıda da belirttiğimiz üzere psikolojik nedenlerden dolayı meydana geldiğini söylemiştik. Bu durumda görülen sorunları giderebilmek için psikolojik destek alabilir, antidepresan ilaçlar kullanabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz