Pelteklik Nedir Nasıl Düzelir

Pelteklik Nedir Nasıl Düzelir

Küçük bir çocuğun peltek peltek konuşması sevimli olabilir ama uzun süren pelteklik bir konuşma sorunu sayılır.

Çoğu çocuk yeni konuşmaya başladığında peltektir. Bunun nedeni çok basittir. Bazı sesleri, özellikle de “b”, “z” ve “r” seslerini çıkarmak, ötekilerden daha zordur.

Çocuklar, konuşmayı öğrenmeye başladıklarında, hemen bütün sesleri yetişkinlerin çıkardığı biçimde çıkaramazlar. Konuşma yavaş yavaş öğrenilir. Çocuk günden güne sesleri tanıyıp öğrenir ve böylece sözcük dağarcığını genişletir. Küçük çocuklar, pek az ses çıkarabilirler. Yine de konuştuklarında, anne babaları gibi alışkın olanlar ne söylediklerini anlarlar.

Konuşmayı öğrenme büyük ölçüde teknik bir sorundur. Seslerin çıkarılması yalnızca harflerin söylenmesindeki zorluktan değil, dildeki sözcükleri oluşturan seslerin karşıtlarından da etkilenir. Genellikle çocukların ilk öğrendiği karşıt sesler, “ma – ma”, “ba – ba” gibi seslerdir. Ardından “m”, “p”, “t” ve “r” gibi sessiz harflerin söylenmesi öğrenilir.

İşte bu seslerin bazılarının çıkarılamaması ilerleyen süreçte konuşma bozukluğuna ve peltekliğe neden olmaktadır. Pelteklik her yaşta tedavi edilebilen ve çözülebilen bir rahatsızlıktır. Sadece biraz zaman ve azim gerekmektedir. Peltekliğe neden olan seslerin öğrenilmesi ve çıkarılması için uygulanan alıştırma ve çalışmalar sayesinde peltekliğe son verebilirsiniz. Ülkemizde hemen hemen her şehirde pelteklik sorununun çözümü için kurslar hizmet vermektedir.

Bu yazı pelteklik nedir neden olur peltekliğin sebepleri nelerdir pelteklik kursları pelteklik nasıl geçer nasıl düzelir kurtulma yolları ne iyi gelir tedavi edilirmi peltekliğe alıştırmalar testler nedir konusunda yazılmıştır.

pelteklik nasıl düzelir, pelteklik nasil gecer, PELTEKLİK GECER MIÜ, pelteklik kurslari, peltek nasıl düzelir, pelteklilik, pelteklıge son, yetişkinlerde pelteklik nasıl düzelir, pelteklige bitkisel çözüm, peltek konusmaya kesin cözum

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz