(PCOS) Polikistik Over Sendromu için Doğal Tedavi Yolları !

(PCOS) Polikistik Over Sendromu için Doğal Tedavi Yolları !

Polikistik over sendromu, üreme çağındaki kadınlarda hormonal dengesizlikle ilgili yaygın bir durumdur. Vücuttaki yüksek androjen seviyeleri (erkek hormonları ) ile karakterizedir,Yapılan araştırmalarda  bu durumdaki birçok kadının vücutlarında çok fazla insülin bulunduğundan insülini PCOS ile ilişkilendirmişlerdir. Yüksek düzeyde insülin yumurtalıkların daha fazla erkek hormonu üretmesine neden olur.

PCOS’lu kadınların düşük dereceli inflamasyona sahip olduğu ve insülin direncine katkıda bulunduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, PCOS’un kesin nedeni hala bilinmemektedir. Ancak, genetik , PCOS’un ailelerde görülmesi nedeniyle önemli bir faktör olarak düşünülür.Durum, adet döngüsünde değişiklikler, yumurtalıklarda kistler ve hamile kalma sorunları gibi sorunlara neden olur.Menstruasyonun seyrek veya uzatılmış dönemleri, aşırı yüz ve vücut tüy büyümesi, kilo alımı, akne, yağlı cilt, saç dökülmesi veya erkek tipi kellik ve pelvik ağrı gibi belirtilere neden olabilir . Belirtiler her hastada farklı semptom gösterir.

Bu endokrin bozukluk aynı zamanda insülin direnci, Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve kalp hastalığı geliştirme riski ile de ilişkilidir. Bu nedenle, PCOS’un erken tanısı son derece önemlidir.

Bu sorunun henüz tedavisi olmamasına rağmen, kontrol edilebilir. Bazı basit doğal ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri ve komplikasyonları azaltmaya yardımcı olabilir.

(PCOS)  polikistik over sendromu için evde uygulayabileceğiniz ilaçlar ise ;

Ayrıca, doğru teşhis ve tedavi için doktorunuza danışın.

1. Tarçın :

Araştırmacılar tarçın takviyesinin PCOS’lu kadınlarda adet döngüsünün düzelmesine yardımcı olabileceğini buldu . Ayrıca PCOS’lu kadınlarda insülin direncinin düşürülmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.Bir çay kaşığı tarçın tozu, bir bardak sıcak suya ekleyin. Birkaç ay boyunca ya da sonuçtan memnun kalana kadar günlük olarak tüketin.
Alternatif olarak, doktorunuza danıştıktan sonra bu bitkiyi ek formda alabilirsiniz. Genellikle günde üç kez bir kapsül (1000 mg) alması önerilir.
Tahıl, yulaf ezmesi, yoğurt, süzme peynir, fıstık ezmesi sandviçleri ve diğer gıdalar üzerine tarçın tozu serpiştirerek diyetinize bu baharatı da ekleyebilirsiniz.
Not: Bu baharatın günde iki kaşıktan fazla tüketmemeniz önerilir. İnsülin direnciyle mücadele için tarçın kullanıyorsanız,   kan şekeri seviyenizi düşürebileceğinden önce doktorunuza danışın.


2.Çemen

Çemen vücuttaki glikoz metabolizmasını destekler ve insülin direncini geliştirir. Bu da hormonlarınızı dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca, kolestrolü düşürebilir, kilo kaybına yardımcı olur ve sağlıklı kalp fonksiyonunu geliştirir . Üç çay kaşığı çemen tohumunu altı ila sekiz saat suda bekletin. Bir çay kaşığı ıslanmış tohumları aç karnına sabahları bir miktar balla birlikte alın. Ayrıca öğleden önce yaklaşık 10 dakika ve akşam yemeğinden önce bir çay kaşığı tohumların bir çay kaşığı alın. Bu tedaviyi birkaç hafta boyunca veya iyileşme görene kadar devam edin. Ayrıca çemen tohumları ve yaprakları normal diyetinize ekleyebilirsiniz.

3. Balık Yağı
Omega-3 yağ asitleri ile yüklü balık yağı, androjeni düşürebilir ve insülin duyarlılığını geliştirmeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda androjen düzeylerini dengeleyerek omega-3 yağ asitlerinin PCOS semptomlarını iyileştirebileceğini gösteriyor. Artı, diyetinize yağlı balıklar dahil olmak üzere ya da balık yağı takviyeleri alarak, iltihaplanmayı azaltabilir, vücut yağını azaltabilir ve kronik hastalıklarla mücadele edebilirsiniz.


4.Meyan kökü

Araştırmacılar, meyan kökü, PCOS’lu kadınlarda serum testosteronun azalmasına yardımcı olabileceğini buldu. Araştırmacılar, bu ottaki glisyrrizinin testosteron üretimi için gerekli olan bir enzimi engellediğine inanıyor. Meyan kökü, hirsutizm için adjuvan tedavi olarak da kullanılabilir. Ayrıca, meyan kökü yumurtlamayı teşvik eder ve karaciğer detoksifikasyonuna yardımcı olur. Karaciğer, toksinleri ve aşırı hormonları giderir ve böylece hormonal dengeye yardımcı olur.

Bir çay kaşığı kurutulmuş meyan kökü su kaynar suya ekleyin. Ve yaklaşık 10 dakika kaynatın ve sonra süzün. Bu çayı bir kaç hafta boyunca iki veya üç kez için.
Alternatif olarak, bu şifalı bitki ek formda da alabilirsin. Bir buçuk çay kaşığı meyankökü tentürü için günde iki ya da üç defa birkaç hafta sürebilir.
Not: Meyan kökü, yüksek tansiyon veya kalp, böbrek veya karaciğer hastalığına yakalananlar için uygun olmayabilir. Kan glikoz düzeyleri üzerinde de bir etkisi olabilir.

5.Fesleğen

Fesleğen, anti androjenik özelliklerinden ötürü PCOS semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. İnsülin düzeylerini yönetmeye ve kilo kaybına yardımcı olur. Basil aynı zamanda mükemmel bir stres yardımcısıdır ve antioksidan ve anti-inflamatuar faydaları vardır.

Sabahları her gün sekiz ila 12  fesleğen yaprağı tüketin.
Başka bir seçenek günde birkaç kez fesleğen çayı içmek veya ek formda bu otu almaktır. Doğru dozaj için doktorunuza danışın.
Bu ilaçlardan birini birkaç ay takip edin.

Not: Fesleğen kan şekeri seviyesini düşürme eğilimi gösterir, bu nedenle diyabetik ilaç kullanıyorsanız bu otu dikkatlice alın. Ot ayrıca kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve antikoagülan ilaçlarla etkileşime girebilir.

6. Keten tohumu

Keten tohumu, androjen seviyelerini düşürmeye yardım ettiği için PCOS ile mücadele etmek için de kullanılabilir. Testosteronun kanda bağlandığı cinsel hormon bağlayıcı globülin (SHBG) üretimini artıran lignanlar içerdiğinden, vücuda zarar vermesini önler.

Ayrıca, lif bakımından yüksek olması nedeniyle, keten tohumu glikoz metabolizmasını yavaşlatır ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Bu süperfomadaki omega-3 yağ asitleri aynı zamanda iltihaplanmayı azaltır, kan basıncını düşürür ve kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalık riskini azaltır.Bir veya iki yemek kaşığı taze öğütülmüş keten tohumunu bir bardak suda karıştırın. Birkaç ay boyunca ya da sonuçtan memnun kalana kadar günlük olarak tüketin. Ayrıca  çorbalar ve salatalarınıza ekleyerek düzenli olarak tüketin.

7.Nane Yaprağı

Aynı zamanda anti-androjenik özelliklere sahip olduğu için, nane yağı da PCOS ile ilgilenmeye yardımcı olabilir. Nane çayı, serbest ve toplam testosteron düzeylerini düşürerek ve lüteinizan hormonu (LH) ve follikül uyarıcı hormonu (FSH) seviyelerini artırarak hirsutizm veya fazla vücut kılını azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Bir fincan suyu kaynatın. Bir çay kaşığı nane yaprağı ekleyin. 5 dakika kaynatın. Bu çayı birkaç hafta boyunca günde iki kez sıkın ve için.

8. Hayıt Bitkisi

Hayıt, PCOS semptomlarını gidermek ve hormonal dengesizlikten dolayı kısırlığın tedavisinde kullanılan bir başka popüler bitkidir. Büyük bir hormon dengeleyici bitki olup menstrüel sorunların tedavisi olarak da kullanılır. Bir bardak su kaynatın ve bir çay kaşığı taze veya kurutulmuş hayıt ekleyin. Bırakın yaklaşık 10 dakika demleyin. Bu çayı, iyileşme görene kadar birkaç hafta veya ay boyunca günlük olarak  için. Sonuçlardan memnun olduğunuzda kullanımını bırakın. Alternatif olarak, bu şifalı bitki ek formda da alabilirsin. Doğru dozaj ve uygunluk için doktorunuza danışın.

9. Soğan

Beyaz soğanın PCOS. çikolata kisti için faydalı olduğu kür şeklinde tüketildiğinde faydalı olduğu görülmüştür, Öğle ve akşam yemeklerden önce aç karnına 15 gün  tüketilebilir.

PCOS’nun doğal tedavisi için bitkisel ilaçlar alırken Herbaliste danışmak çok önemlidir, çünkü testosteron seviyelerini düşürerek çalışan çoğu ot, androjenlerin östrojen haline dönüştürülmesine bağlı olarak östrojen düzeylerinde bir artışa eğilim gösterebilir.

Ayrıca Vücudunuzdaki erkek hormonlarının seviyesini düşürmeye yardımcı olacağından, kilonuzu kontrol altında tutun. Vücudunuzun sadece yüzde 10’unu kaybetmek, dönemlerinizi normale döndürmeye yardımcı olabilir.
Kilonuzu kontrol etmeye yardımcı olmak için düzenli egzersiz yapın ve ayrıca insülini düzenleyin.
Diyetinizde tahıl ürünleri gibi lif açısından zengin gıdalar ekleyin.
PCOS semptomlarını azaltmaya yardımcı olmak için B vitaminlerinin, özellikle B2, B3, B5 ve B6 vitaminlerinin diyetteki alımını artırın. Sigara içen kadınların daha yüksek androjen düzeyleri bulunduğu tespit edildi.
Gıda tüketiminde, hazırlanmasında ve saklanmasında plastiklerden kaçının.
Plastik bir kaptan su içmeyin.
Bir jinekoloğa danıştıktan sonra öngörülen doğum kontrol haplarını kullanın.
Akupunktur tedavisinin de hormon düzeylerini iyileştirmek için yararlı olduğu bulunmuştur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz