Patatesin Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Patatesin Faydaları için yorumlar kapalı
  • 1.444 kez görüntülendi

Patatesin Faydaları

Patatesin Faydaları
patatesin sağlığa faydaları
Patates yer altında yumru kısmı yenilebilen bir besin maddesidir. Aurıca patates bitkisinin yapraklarından da farklı yiyecekler sağlanmaktadır. Patates bütün yıl boyunca bulunbilen ve her ay hasad edilir.

Patates, pirinç, buğday ve mısır sonra dünyada en çok tüketilen dördüncü gıda kaynaklarından bir tanesidir. Patates önemli miktarda besin ve bitkisel ürün içermektedir. Genelde sağlık açısından çok faydalı ve güvenle tüketilebilecek besin kaynakları arasında gösterilir.

Patates A,C, K , B6 ve E vitaminleri içermektedir, bunun yanında folatlar açısından da zenginidir. Tam bir potasyum deposu olan patates aynı zamanda kalsiyum , demir, magnezyum, demir, bakıri manganez içermektedir.

Patatesin Sağlığa Faydaları
Patates içerdiğ, besin maddeleriyle saçlık açısından bir çok fayda sağlamaktadır, özellikle cilt sağlığı için çok yaygın olarak kullanılır. Cilt bakım ürünleri ve maskelerinde bol miktarda patates kullanılır, bunun en büyük sebebi patatesin bol miktarda C vitamini içermesidir.Bunun dışında patates, saç ve sindirim sistemi sağlığına önemli derecede katkıda bulunmaktadır.

Patatesin Cilt Sağlığına Faydaları: Patates en fazla cilt sağlığına faydalıdır. Bu özelliğinden dolayı çok yaygın olarak kullanılır. Patates göz atrafında oluşan mor halkaların giderilmesine yardımcı olabilir. Göz atrafındaki siyah halkaları gidermek için gözleriniz kapatın ve üzerine bir selpak koyduktan sonra daha önce dilimlediğiniz patatesleri gözlerinizin üzerine koyun ve 15-20 dakika bekleyin. 20 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu ugulama gözlerin etrafında oluşan siyah halkaları ortadan kaldıracaktır.

Patates Kırışıklıkları ve Siyah Lekeleri Giderir: Cilt sağlığı açısından patatesin diğer bir faydası cilt üzerinde meydana gelen kırışıklık ve siyah lekeleri gideriyor olmasıdır. Kırışıklıkları giderdiği gibi aynı zamanda cilde doğal bir yumuşaklık katabilir. Siyah lekelerden kurtulmak için ise , blenderde papatesi iyice öğütülmüş patatesi 5 dakika boyuncacilde uygulayın ve daha sonra ılık su ile cildnizi yıkayın. Bu uygulama sayesinde siyah lekelerden kurtulanilirsiniz. Bunu düzenli olarak 20 gün boyunca yapın.

Güneş Yanıklarını Tedavi Eder: Patates güneş yanıkları için harika bir tedavi yöntemidir. Bunun için dilimlediğiniz patatesi yanık olan kısma koyun ve 10 dakika bekleyin. Bu uygulama hem güney yanıklarının enden olduğu ağrıyıa zaltır, hem de güneş ışınlarının verdiği hasarı giderebilir.
Kuru Ciltler İçin Patates: Eğer kuru cilde sahipseniz patates yardımı ile günde birkaç dakika ayrırarak bu sorundan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Rendelenmiş patatese bir miktar hakiki yap katarak cildinize makse şeklinde 20 dakika uygulamanız cildinizin nemlenmesini ve yumuşamasını sağlayabilir. Ayrıca bal karılımı cildinizin temizliğini sağladığı gibi, cilt hücrelerinin sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.
Patates Cildi Temizler: Patatesi rendeleyerek yüzünüze 10 dakika boyunca masaj yaparak uygulanamanız, cildinizin ölü hücrelerden ve yağlardan temizlenmesine büyük ölçüde katkı sağlayabilir.
Patatesin Cilt Sağlığına Diğer Faydaları: Patates ciltt meydana gelen döküntü ve kaşıntılara karşı etkilidir. Bunun yanında böcek ısırmalarına karşı da patates kullanılabilir. Tahrip olan kısma 4-5 dakikalığına patates uygulamanız hem ağrıyı azaltır hemde çabuk iyileşmesini sağlar. Bunun yanında patates gözlerin etrafında oluşan torbalanma problemlerinin üstesinden gelebilir.Göz çevresinde meydana gelen şişlikler için eşsiz bir elternatif tedavidir.
Patates Saç Sağlığını Korur: Patates, cilt sağlığı yanında saç sağlığı açısından da çok faydalıdır. Saç macunlarında yaygın olarak kullanılır. Patatesi iyice rendeledikten sonra bir tane yumurta ve 6-7 damla limon suyu ile karıştırın. Daha sonra bu karışımı saçlarınızın köküne 20-25 dakika boyunca uygulayın. Bu karışım saçlarınıza doğal bir parlaklık ve şampuan etkisi kazandıracaktır.
Saç Toniği : Patattesin kabuklarını bir miktar suda haşlayarak suyunu saçlarınıza ugluyabilirsiniz. Bu uygulama yardımıyla saçlarınıza doğal bir renk kazandırabilirsiniz. Bu uygulama yanı zamanda saçlarınızın renk tonunu koyulaştırmaya yardımcı olur.
Patates aç Dökülmesini Engelleyebilir: İki kaşık alovera, bir kaşık bal ve aynı şekilde bir yemek kaşığı patates suyu karıştırarak saçlarınıza masaj yaparak uygulayın ve 2 saat bekletin. Daha sonra sampuanla saçlarınızı yıkayın. Bu uygulama sayesinde saçlarınızın dökülmesini ebgelleyebilirsiniz.
Patates Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Papates düşünülenin aksine kilo vermeye yardımcı olur. Uzun süre kendinizitok hissetmenizi sağlayabilir.
Enerji Verir: Patates harika bir enerji deposudur. Yoğun miktarda vitemin ve mineral içermektedir. C vitamini açısından çok zengin olan patates aynı zamanda B vitamini ve potasyumu bol miktarda içerir. Diğer mineralle açısından da zngin ola patates enerji patlaması sağlayabilir.
Sindirim Sistemi için Faydalıdır: Patates genelde sindirilmesi zor olan sert bir besin kaynağıd değildir. Bunun tam aksine sindirim sistemini yormaz. Aynı zamanda mide sağlığı için önemli olan asit seviyesini dengelemeye yardımcı olur.
Kardiyovasküler Hastalıklarda Patates: Patates karbonhidrat, protein, kalsiyum, niasin, itamin C ve B-kompleksleri açısından zengindir. Bu özelliğinden dolayı kalp hastalıkları ve kan basıncı sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir. Bunun yanında kötü kolesterol seviyesni dengeler.
Patates Bağırsak Sağlığını Korur: Sindirim sistemi sağlığını korumanın yanında patates bağırsak hareketlerini arttırırı. Kabızlık ve şişkinlik sorununu giderebeilir. Bu özelliği ayrıca zayıflamaya yardımcı olabilir.
Strese Karşı Patates: Patates hücre sağlığı için hayati önem taşıyan B6 vitaminini bol miktarda içermektedir. Düzenli olarak patataes tüketimi stres sorunlatıyla daha etkili mücadele etmeye yardımcı olabilir.
Patates Suyunun FaydalarıPatates Suyunun Faydaları
Patates suyu çok farklı ve zengin mineraller ve maddeler ve bileşenler içermektedir. Bu özelliğinden dolayı patates suyu bir çok hastalıktan korunayı sağlarken bazı hastalıklar için de anlık sonuç almayı sağlar. Daha önce patates suyu ile saç sağlığına nasıl katkıda bulunacağımızı açıklamıştık. Bunun dışında B6 vitaminiiçermesi ruh ve sinir sağlığı açısından dayda sağlar, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Maşta mide va bağırsaklar olmak üzere sindirim sistemi için çok faydalıdır. Patates suyunun sağlık açısından faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.
Patates suyu kan şekerini dengeler. Karoten ve B6 vitamini içeren patates suyu insülin görevi görerek kan şekeri seviyesini dengeleyebilir.
Patates uyunun bol miktarda içerdiği D vitamini, diş, kemik sağlığı yanında troid bezleri için de faydalıdır.
Patates suyu sindirim sistemi sağlığına da çok fazla katkıda bulunabilir. Lif açısındandan zengin olan patates diğer lif açısından zengin olan besinler gibi mide ve bağırsak sağlığını korur.
Beta karoten ve D vitamini açısından zengin olan patates aynı zamanda kalsiyumu bol miktarda içerir. Bu özelliği yardımıyla mide ülserinin tedavisine yardımcı olabilir.
Patates suyu hamilelik döneminde etkili bir besindir.
Patates uyunun bol miktarda B6 vitamini içermesi kalp sağlığının orunmasını sağlayabilir.B6 vitamini vücudumuzda homosistein düzeyini azaltmak için gereklidir. Bu kimyasal kontrol edilmediğinde kalp sorunlarına neden olabilir. Patates bu kimyasalın seviyesini dengeler.
Patates uyu bol miktarda manganez içerdiği için zihin ve beden sağlığını korumaya yardımcı olabilir.
C vitamini içeren patates uyu grip , nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.
Haşlanmış Patatesin FadyalarıHaşlanmış Patatesin Faydaları:
Patates genlede yemeklerde kullanılır, bunun yanında haşlanarak sade veya ateşte kızartılarak, yada fırında hazrılanmaktadır. Fakat daha çok yemeklerde pişilerek veya haşlanarak tüketilmesi tercih edilir. Haşlanmış patatesin sağlık açısından faydaları yazının en başında detaylı olarak sıraladığımız faydaları içermektedir.
Patatesin Zararları: Çürümemiş ve lekesiz olgun patatesler yaygın olarak tüketilir ve sağlık açısından sayısız faydası vardır. Patates tüketimi çoğunlukla her yaştan insan için güvenle tüketilir ve her hangi bir etkisi yoktur. Fakata buna rağmen bazı sağlık uzmanlarının uyarılarını sizlerle paylaşmak isteriz;
Hasarlı patates, yeşil patates ve patates filizi yemek tahrip edilemez sorunlara neden olan zehirli kimyasallar içerir. Bu zehirli kimyasallar baş ağrısı, ateş basması, bulantı, kusma, ishal, mide ağrısı, susuzluk, huzursuzluk ve hatta çok daha büyük sağlık sorunlarına neden olabilir.
Bir hastalığı tedavi amaçlı olarak cilt üzerine patates konuşmasının sağlıklı olup olmadığına dair yeterli bilgi yok.
Hamilelik ve emzirme döneminde patates tüketiminin bir sakıncası yok ama bebeklerde ilaç amaçlı tüketilmesini önermiyoruz.
Diyabet hastaları için kan şekeris eviyesini etkileyebilir, bu yüzden doktorlarına danışarak tüketmelerini öneririz.
Tavsiyeler
Patatesin çiğ olarak cilt üzerinde uygulnaması dışında ağızdan tüketilmesini önermiyoruz. Patates her daim bol miktarda bulunun bir besin kaynağı olduğu için düzenli olarak tüketilmesi gerekir ve hazırlanması da ayrıca çok kolaydır. Patatesi kızartarak tüketmenin yerine haşlayarak tüketilmesini öneririz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.