Parathormon (PTH) Neden Yükselir? PTH Yüksekliği D Vitamini Eksikliği

Parathormon (PTH) Neden Yükselir? PTH Yüksekliği D Vitamini Eksikliği

Paratiroid hormonu (PTH) kan testi, kandaki paratiroid hormon seviyesini tespit etmek için yapılan teste denir. Paratiroid hormonu (PTH) paratiroid bezleri tarafından üretilen ve salgılanır. Parathormonun (PTH) normal değer aralığı bir mililitrede 10 – 55 pikogramdır (pg/mL). Bu değer aralığı, laboratuvardan laboratuvara küçük değişiklikler gösterebilmektedir. Kandaki PTH seviyesinin normalin üstünde olmasına Parathormon (PTH) yüksekliği denir.

Parathormon(PTH)’nin vücuttaki görevleri nelerdir?

Hem paratiroid bezlerinin hem de paratiroid bezleri tarafından salgılanan PTH hormonunun vücudun işleyişinde çok önemli rolleri vardır. Parathormon, fazla kalsiyumun idrarla atılması, ve böbreklerden atılan mineral miktarını azaltılıp kandaki kalsiyum seviyelerinin dengelenmesinden sorumludur. Çok fazla veya çok az PTH üretilirse, kalsiyum seviyeleri tehlikeli bir şekilde artabilir veya normalin çok altına düşebilir.

Parathormon yüksekliği nedenleri

 1. Kalsiyum veya magnezyum yetersizliği
 2. D vitamini eksikliği veya vücutta şırı miktarda D vitamini bulunması
 3. Paratiroid bezi sorunları
 4. Paratiroid bezi büyümeleri
 5. Paratiroid bezi tümörleri
 6. Aşırı miktarda fosfor içeren gıdaların tüketimi
 7. Hamilelik
 8. Psödohipoparatiroidi (Psödohipoparatiroidi hastalığı vücudun parathormona yanıt verememesi durumudur.)
 9. Vücutta kalsiyum yüksekliği
 10. Böbrek hastalıkları
 11. Böbrek yetmezliği
 12. Düşük kan kalsiyum düzeyi
 13. Fosfor yükselmesi
 14. Böbreklerdeki sorunlar
 15. Laksatiflerin fazla kullanımı, lavman yaptırmak
 16. Şiddetli bulaşıcı hastalıklar
 17. Kemoterapi gibi etkenler yüzünden vücuttaki hücre yıkımının hızlanması
 18. Respiratuar asidoz
 19. Ağır egzersiz sonrasında kasların hasar görmesi, rabdomiyoliz

Parathormon yüksekliği belirtileri

 1. Depresyon
 2. Yorgunluk, halsizlik
 3. Kas ağrısı
 4. Sırt ağrısı
 5. İştahsızlık
 6. Eklem ağrısı
 7. Ülser ağrısı
 8. Bulantı
 9. Kaşıntı
 10. Sık idrara çıkma
 11. Kabızlık
 12. Kemik erimesi
 13. Böbrek taşı
 14. Pankreatit
 15. Kemiklerde kist
 16. Aşırı su içme ihtiyacı
 17. EKG’de bozulma
 18. Hafıza sorunları
 19. Uyku hali
 20. Simetrik proksimal güçsüzlük
 21. Yürüyüş bozuklukları

Pth yüksekliği nasıl düşürülür?

Pth yüksekliğinden muzdaripseniz Endokrinoloji bölümü doktoruna başvurmalısınız. Doktorunuz öncelikle bu durumun altında yatan nedeni tespit edip gerekli tedaviyi gerçekleştirecektir.

Pth yüksekliği ile ilgili doktorlara sorular ve cevapları

Sual: Pth hormonum 114.5 değerinde. Gittiğim dahiliye branşındaki doktor D vitamini tedavisi ve 15 ay boyunca 15 gün arayla yaptıracağım iğne verdi. Sonucuna göre tümör olup olmadığına bakacağını söyledi. Buna karar vermenin başka bir yolu yokmu?1.5 ay beklemek zorunda mıyım ?

CEVAP Dahiliye Doktoru Fevzi Balkan’ın cevabı: (Pth yüksekliğinin çok çeşitli sebebleri var, d vitamini eksikliği bu sebeplerden yalnızca biri, araştırılıp ona göre tedavi planlanması gerekiyor. )

Sual: Kemık ağrısından dolayı doktora başvurdum, tahlil yapıldı.PTH yüksek çıktı.Ayrıca D vitamini tahlilimde orta dereceli yetersizlik çıktı. Parathormon yüksekliği nedir, tedavisi için neler yapmalıyım?

CEVAPDahiliye Doktoru Fevzi Balkan’ın cevabı: (D vitamini eksikliğine bağlı paratiroid hormonu yükselmiş olabilir. Endokrinolojiye başvurun.)

Sual:1 yıl önce parathormon yüksekliğinden dolayı sağ ve sol olmak üzere 2 paratroidimi ameliyatla aldılar. Ameliyat öncesi pth 185 idi. Şu anda parathormonum 107, diğer tüm değerler normal. kalsitonin 1.89, tsh 1.62. Parathormonun 2 adedi alındığı halde yüksekliğinin sebebi ne olabilir? Bu arada ostreopoz değerlerim -3 civarında. D vitamini yetersizliği parathormonu yükseltir mi?

CEVAPGenel Cerrahi Bülent Menteş’in cevabı: (D vitamini yetersizliği PTH seviyesini etkileyebilir. Bu sonuçlar tek başına değerlendirildiğinde korkulacak bir şey yok gibi görünüyor. Ancak tüm sonuçlarınızla birlikte birtakım risk faktörlerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Ben ya da uzman bir başka cerrahın vakayı bir bütün olarak değerlendirmesi ve gerekirse izlemesi gerekiyor.)

ALT (Sgpt) Nedir, ALT Yüksekliği Nedenleri, Tedavisi Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz