Paranox Fitil Uyku Yaparmı, Paranox S Kaç Saatte Bir Verilir?

Paranox fitil, anne sütü alan bebeklerde ve küçük çocuklarda soğuk algınlığı, aşı vurulma sonrası reaksiyonlar, bronşit, faranjit, larenjit, orta kulak iltihabı gibi enfeksiyona bağlı meydana gelen ağrıyı ve ateşi düşürme amaçlı kullanılır. Paranox fitil ayrıca ameliyat sonrası görülen ağrılar, romatizmal ağrılar, diş ağrısı, baş ağrısı ve vücut ağrılarını tedavi amaçlı da kullanılabilir. Fiyatı 2,89 TL’dir. Bu makalemizde paranox fitil kullanımı ile ilgili doktorlara soruların soruları ve cevaplarını da okuyabilirsiniz.

Paranox fitil kullanımı için yaş aralığı, 0 aylık ve üzeri bebekler ile 12 yaş’a kadar ki çocuklar içindir.

İlacın etken maddesi Parasetamol’dur. Paranox S Suppozituar, hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş durumlarında kullanılan, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.

Paranox fitilin kullanım şekli ve dozu şu şekilde olmalıdır;

Paranox FORT : Doktor tarafından farklı bir dozaj önerilmemişse 6 yaşından büyük çocuklarda 4-6 saatte, 1 supozituar kullanılabilir.

Paranox 120 mg : 

 1. 1 yaşına kadar : Günde 1-2 supozituar
 2. 1-2 yaş arası : Günde 1-3 supozituar
 3. 3-6 yaş arası : Günde 4-6 supozituar
 4. Supozituarlar 4-6 saat arayla uygulanmalıdır.

Paranox fitil nasıl kullanılır?

Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun bildirdiklerine uyunuz.

Dışkılamadan sonra ilacı uygulayacağınız bölgeyi temizleyiniz. İlacınızı baş ve işaret parmağıyla tutarak makata uygulayınız ve çocuğun bir süre sırt üstü yatmasını sağlayınız.

Paranox fitilin yan etkileri

 1. Karın ağrısı
 2. Nefes almada güçlük 
 3. Kurdeşen 
 4. Yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik 
 5. Hafif bulantı
 6. İshal 
 7. Halsizlik
 8. Kanlı veya bulanık idrar
 9. İdrar miktarında ani azalma
 10. Ciltte döküntü ve kaşıntı gibi aşırı reaksiyonlar
 11. Aşırı duyarlılık görüldüğü zaman ilacın kullanımı kesilmelidir.
 12. Böbrek ve karaciğerinde sağlık sorunu olanlar bu ilacı dikkatli kullanmalıdır.

Paranox fitilin kullanımı hakkında bilinmesi gerekenler

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Süt çocukları ve küçük çocuklarda, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar ile birlikte görülen ağrı ve ateş durumlarında, diş çıkarma döneminde ve aşı sonrası görülen ağrı ve ateş durumlarında, hasar ve zedelenmeden dolayı görülen ağrılar, romatizmal ağrılar, ameliyat sonrası görülen ağrılar, diş ağrısı, baş ağrısı ve vücut ağrılarında kullanılır.
 3. 5 günden fazla bu ilacı kullanmayınız.
 4. Karaciğer veya böbrek rahatsızlığı olan kişilerde kullanılmamalıdır.
 5. Kalp, akciğer hastaları ve anemisi olanlarda doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.
 6. 3 günden fazla süren ateş ve 5 günden fazla devam eden ağrılarda doktorunuza başvurunuz.

Paranox fitil kullanımı ile ilgili doktorlara sorularımız;

Sual: Paranox fitil mi yoksa paranox s mi uyku yapar?
CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Asım Güven’in cevabı: ( Paranox fitil uyku yapar.)

Sual: 3 aylık bebekler için ateş düşürücü olarak paranox fitil kullanılabilir mi? Fitil uygulamasının çatlak oluşumuna neden olduğu doğru mudur? 

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Murat Aydın’ın cevabı: (Şayet ateş şurup verilerek kontrol altına alınamıyorsa paranoks fitil vermek durumundayız,ancak fitili verirken vazelin sürerek verdiğimizde çatlak gibi reaksiyonların oluşumunu engelleyebiliriz.)

Sual: 1-2 aylık bebeklerde aşı sonrası paranox fitil mi kullanılmalı yoksa paranox s fitil mi? Pozolojisi ne olmalı? 

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Nuran Gürses’in cevabı: (Kullanılacak fitil paranox s dir. Pozolojisinde çocuğun kilosu da esas alınmaktadır. 1/2(yarım) adet kullanılabilir. Bu genel bir yaklaşımdır.)

Sual: 2 aylık enzim eksikliği olan bebek, paranox adlı ateş düşürücüyü kullanabilir mi? Kullanılabilirse bu fitil bebeğin ateşi kaç derece olduğunda verilmelidir?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Mehmet Çağlar’ın cevabı: (Paranoks ateş 38 dereceyi geçerse kullanılabilir, sakıncası yoktur.)

Sual: Bebeğim 11 aylık, bugüne kadar nadir de olsa paranox s kullandım. Ama geçen eczacı sadece paranox olanından verdi. Şimdi dişlerinden dolayı gece ateşlenmesi çok oluyor, uykuluyken şurup içiremediğimden dolayı fitil veriyorum. Paranoxsun içindeki farklı etken maddeden dolayı soruyorum paranox s’ye devam edeyim mi yoksa paranox’u kullanayım mı?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Cengizhan Elmas’ın cevabı: (İlaçlarınızı eczaneye değil doktora sormalısınız. Fitil nadiren kullanılmalıdır. Paranox S etken madde olarak sadece ateş düşürücü içerir. Bu nedenle diğer formunu kullanmamalısınız.)

Not:Bu yazı bilgi verme amaçlıdır. Cevaplar yalnızca soru soran şahısları bağlar. Doktora danışmadan hiç bir ilacı kullanmayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz