Papatya Kokusu (Esansı) Faydaları

Papatya Kokusu (Esansı) Faydaları

Papatya Kokusu(Esansı) Faydaları

Papatyanın Özellikleri:

Çok eski zamanlardan beri bilinen bir bitki olan papatyanın çiçekleri, yaprakları ve damıtma yoluyla, çiçeklerinden elde edilen esansı kullanı­lır.Papatya vücuda kuvvet verir, iştahı açar, haz­mı kolaylaştırır, kansızlığa karşı korur, kurtları düşürür, terletir, iltihap giderir.

 

PAPATYANIN TEDAVİDE KULLANILDIĞI HASTALIKLAR :

İçerden kullanıldığı hastalıklarYarım baş ağrılarında, yüz ağrılarında,çocukların zor diş çıkar­malarında, baş dönmelerindeuykusuzluklarda, iştahsızlıklarda, hazımsızlıkta, mide ve bağırsak ülserlerindeçocuk ishallerinde, kansızlıkta, asabi kriz ve depresyonlarda, sinirlilik hallerinde, ih­tilâçlarda, grip hastalığının seyri sırasında görü­len bel ve baş ağrılarında, bağırsak kurtlarında, sinirli kadınlarda görülen aybaşı azlığı veya yok­luğunda, ve yel sökmek için, papatya içerden kul­lanılır.

Dışardan kullanıldığı hastalıklar: Deri ilti­haplarında, göz iltihaplarında, kan çıbanı ve egzemada da dışardan kullanılır.

PAPATYANIN TEDAVİLERDE KULLANILIŞ ŞEKLİ :

papatya

İçerden kullanılışı:İştahsızlık için bir fincan kaynar suyun içine beş-on(5-10) baş konarak verilirse veya tozu balla karıştırılarak günde 2-10 gram olarak yedirilirse, yahut da bir şeker üzerine papatya esansın­dan 2-4 damla damlatarak günde bir kaç kez yedirilirse çok iyi gelir.

Bir çorba kaşığı papatya cezve içinde 10 da­kika kaynatılarak her yemekten, önce birer fincan içilirse solucanlar düşer.

Dışardan kullanılışı: Göz ve bilhassa göz ka­pakları iltihaplarına karşı, bir çorba kaşığı pa­patya çiçeğinin bir fincan suda 10 dakika kaynatıldıktan sonra bununla banyo yapmak çok fayda­lıdır.

Romatizma ağrılarına karşı, 20 gram kuru pa­patya çiçeğiğinin 100 gram zeytinyağı ile karış­tırılıp iyice sıkılması ve bir tülbentten süzümesi ile elde edilen temiz papatya yağını 10(on)gram kâfur ile karıştrıp ağrıyan yerlere masaj yapmak lazımdır.

Bundan başka, yanıklarda, deri hastalıkların­da ve ekzemada kullanmak için banyo veya kompresleri yapılır.

 Her kokunun ve esansın sağlık ve psikoloji üzerinde etkileri mevcuttur.Eski tarihlerde koku yöntemlerinden çok yararlanılırdı.Koku ve esans niteliğindeki karışımlardan yararlanan insanlar psikolojikmen ve şifaen sağlığa kavuştuklarını belirtmişlerdir.Papatya ise bunlardan sadece biridir.Hatta eski insanlardan papatyanın yaş şekilde sapından ayrılarak yenildiği takdirde baş ağrısına iyi geldiğini belirtenler vardır.Hiç bir canlı boşa yaratılmadığı gibi hepsinin ayrı ayrı fayda sağladıklarıda bilinen gerçekler arasındadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz