Pankreas Nedir Görevleri Özellikleri

  • Genel Sağlık
  • Pankreas Nedir Görevleri Özellikleri için yorumlar kapalı
  • 904 kez görüntülendi

Pankreas Nedir Görevleri Özellikleri

Pankreas oldum olası değişik gelen adıyla hep ilgimi çekmiş, merakımı uyandırmıştır. Bu yazıda pankreas hakkında merak edilenleri kısaca anlatmaya çalıştım.

Pankreas Nedir: Pankreas karın boşluğunda, omurganın bel bölümü önünde yer alan salgı bezidir.

Pankreasın Özellikleri: Ortalama 15-20 cm. uzunluğunda ve kadınlarda 55 gr. erkeklerde ise 70 gr.ağırlığındadır. Önden arkaya doğru yassılaşan pankreasın düzensiz olan biçimi çengele benzetilebilir.

Pankreasın Görevleri: Pankreas kanalı ( tıpta ki ismi wirsung kanalıdır) vücuttaki salgıyı toplar ve on iki parmak bağırsağına taşır. Protein, karbonhidrat ve yağ sindiriminde önemli etkisi olan enzimlerin izledikleri yol bu kanallardır ve ince bağırsağa akarlar.

Pankreasın vücudumuzda ki görevi ise; dış salgı ve iç salgı görevlerinde rol almasıdır. Dış salgı denilen olay ise; vücudun dışına ya da dışarıyla alakalı olan ‘mesela bağırsak gibi’ organlara salgılanan maddelerin üretim yeri olmasıdır.

İç salgı maddeleri de yine pankreasta üretilir ve bu sefer de iç salgı maddeleri kana salgılanır. Pankreasın dış salgı bölümünde protein, şeker, enzim ve bikarbonat içerikli madde salgılanır. Bu sıvı şeklinde ki maddenin yükümlülüğü ise gıdaların bağırsaktan sindirilmesini sağlamaktır.

Diğer bir görevi ise mideden gelen asitli sıvıları nötrleştirmektir. Yani mideden gelen asitli sıvıların asit oranını vücut için düzenlerler. Pankreasın iç salgı hücrelerinde ise bir takım hormonlar salgılanır. Bunlara örnek vermek gerekirse; insülin ve glükagon sayılabilir.

Bu yazı pankreasın görevleri, pankreas nedir, pankreas ne işe yarar nasıl çalışır ne yapar, pankreasın faydaları özellikleri çalışması nasıldır, pankreas nerede nasıl çalışır görevi ne işe yarar konusunda yazılmıştır.

pankreas özellikleri, pankreas nerede, pankreas nasil calisir, pankreasın özellikleri, pankreas ne işe yarar, pankreas neden çalışmaz, pankreas nedir ne işe yarar, pankreas nerededir ne işe yarar, panreasın kısaca görevi, pankreasın görevi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.