Panik Atak Nedenleri ve Tedavisi

Panik Atak Nedenleri ve Tedavisi

Panik atak, aniden beklenmedik bir anda ve herhangi bir yerde ortaya çıkan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleri olarak tanımlanır.

Panik Atak Belirtileri: Panik atak nöbeti kişide büyük bir korku ve endişe yaratır. Her an kötü bir şey olacağını ve hatta öleceğini hisseder. Bir an önce bulunduğu ortamdan uzaklaşmaya ve kendini güvende hissedeceği bir yere ulaşmaya çalışır.

Aniden başlayan bu panik durumu, giderek şiddetlenir ve ortalama 10 dakika içinde en yoğun düzeye ulaşır. Genellikle yarım saat içerisinde, ender olarak da bir saat içinde kendiliğinden geçer.

Başlıca fiziksel panik atak belirtileri ise avuç içlerinde terleme, hızlı ve şiddetli kalp atışları, mideye bir şey çöküyor hissi, bulantı, düşüncede ve görmede bulanıklık, el, ayak ve yüzde karıncalanma hissi, göğüs ağrısı, baş dönmesi ve sersemlik, ağız kuruluğu, dizlerde ve bacaklarda güçsüzlük hissi gibi belirtilerdir.

Panik Atak Nedenleri: Panik atak birçok psikiyatrik bozuklukta ve kansızlık, tiroid bezinin aşırı çalışması, çeşitli enfeksiyonlar, kan şekeri düşüklüğü gibi bazı fiziksel hastalıklarda görülebilmektedir.

Panik Atak Tedavisi: Panik atak hastalığı, tedavi ile kesinlikle kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır, fakat çoğu durumda panik atak hastaları fiziksel bir rahatsızlık olduğunu düşündüğü için psikiyatristten önce pek çok doktora gitmektedir. Bu nedenle de panik atak tanısında geç kalınabilmektedir.

Tanı konulduktan sonra öncelikle hastanın hastalığı nasıl kontrol edebileceği öğretilir. Hastalığı kontrol altına alabilen hastalarda panik atak zamanla tamamen iyileşebilmektedir. Tedavi sırasında nefes ve rahatlama egzersizleri, atağın üstüne gitme teknikleri ve kas gerginliğini yok etmeye yönelik alıştırmalar hastaya öğretilmekte ve uygulanmaktadır. Panik atak tedavisinde kimi durumlarda ve bazı dönemlerde ilaç tedavisi de gerekebilmektedir.

Bu yazı panik atak nedir, panik atak tedavisi, panik atak belirtileri, panik atak nedenleri, panik atak testi, panik atak duası, panik atak nasıl önlenir, panik atağın zararları, panik atağın sonuçları konusunda yazılmıştır.

emziren annelerde panik atak tedavisi, gebelikte panik atak tedavisi, www sağlık net/panik agrisi-nedenleri-tedavisi html, emzirenlerde panik atak ve kan sekeri dusmesi, gebelikte panik atak belirtileri, gebelikte panik atakla nasıl baş, panik atak belirtileri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz