Pancar Faydaları Nelerdir?

Pancar Faydaları Nelerdir?

Salatalar ve turşular yemeklerin yanında vazgeçilmez yiyecekler arasındadır. Özellikle akşam yemeklerinin yanında salata yapılır yada turşu çıkarılır. Pancar salatası, turşusu, mor lahana salatası, beyaz lahana turşusu, marul salatası, havuç ve turp salataları yada karışık turşu gibi turşular hazırlanır. Hele ki misafirler geldiğinde, özene bezene harika tatta salatalar hazırlanarak misafirlere sunulur. Bu salatalar ve turşular, yemeğin lezzetine lezzet katarken, diğer taraftan da şifaları sayesinde vücuda da fayda sağlar. Sağlığa sağlık katar. Hastalıklara karşı koruma sağlar. Pancar faydaları da salatası ve turşusu yapılarak vücuda  yararları alınabilen sebzeler arasındadır. Bu şifalı sebze sayesinde hastalıklardan korunabilir ve sağlığınıza sağlık katabilirsiniz.

Pancarın Faydaları Nelerdir?

Latince adı beta vulgaris olan bu şifalı sebze vücut için çok yararlıdır. İçerdiği A, B1, B2, B5 ve C vitaminleri sayesinde hastalıklara karşı koruma sağlar. Vücudun savunmasını güçlendirir. Birçok faydası olan bu şifalı bitki, vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmesi de pancar faydaları arasındadır. Kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik eder. Kansızlık yani anemi rahatsızlığına karşı yararlıdır. Enerji verir. Yüksek oranda vitamin ve mineral içerir. Demir, potasyum, fosfor, manganez gibi minerallerin yanında folik asitte içerir. Böbrek, dalak, pankreas, safra kesesi, karaciğer ve daha birçok organı korur, hastalıkları önler. Böbrek taşlarının oluşmasını engeller. Kalp ile dost bir sebzedir. Kalbi hastalıklara karşı korur. Alerjik reaksiyonlara karşı da mücadele etmeye yardım eder. Adet döngüsü zamanındaki yani aybaşındaki düzensizlikleri önler. Güçlü antioksidanlar içerir. Dolaşım sistemini güçlendirir. Bu şifalı sebze, Doğu Avrupa mutfağında çokça tercih edilir ve kullanılır. Havuç, lahana ve ıspanak gibi sebzelerle karıştırılarak harika bir kokteyl elde edilebilir. Hazırlanan bu şifalı sebze suyu oldukça sağlıklıdır.

pancar

Saçlarınız mı dökülüyor? Bu şifalı bitki saçların dökülmesini önler, saç dökülmesine iyi gelir. Aynı zamanda egzama yada sedef hastalığı gibi deri hastalıklarına da iyi gelir. Vücutta oluşan kaşıntıları önler. Şeker hastalığı yani diyabeti önlemeye yardım eder. Özellikle mide ve bağırsakları korur. İdrar söktürücüdür.

Havuç Suyu İle Pancar Lösemi Tedavisinde Kullanılabilir!

pancar suyu

Havuç suyu ile pancar suyu karıştırılarak içilirse kansızlığı önleyici etki yapar, kan yapımını arttırır. Sonuç olarak lösemi yani kan kanseri tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca bu şifalı bitkinin meme kanser ve prostat kanserini önleyici özelliği de vardır.

Pancar Zayıflatır Mı?

Çok az kalori içermesi sebebiyle, zayıflamaya yardımcı olur. Pancar ortalama 43 kaloridir. Diyet yapanlar rahatlıkla pancar kullanabilir. Sağlıklı kilo vermek isteyenler bu etkili ve şifalı sebzeyi kullanabilir. Ayrıca obezite riskini de azaltır. Kilo almaktan ve şişmanlamaktan endişe ediyorsanız mutlaka bu şifalı bitkiden düzenli olarak tüketmeli yada diyet listenize eklemelisiniz.

 Menopoz Dönemi Sizi Korkutmasın!

Menopoz dönemindeki kadınlar tüketirse, rahatlamalarına etki eder. Menopoz dönemi kadınların korkulu rüyasıdır. Terlemeler, yerli yersiz üşümeler, sinir, stres, olaylara çabuk sinirlenme, gerginlik gibi durumlar kadınların canını fazlasıyla sıkar. İşte menopoz döneminde rahatlatıcı etkisi olması da pancar faydaları arasındadır.

Pancar İle Hafızanı Kuvvetlendir!

İsimleri, yaşadıklarınızı, önemli bir takım numaraları kolay unutmaktan mı yakınıyorsunuz? Hafızanızın güçsüzlüğünden mi şikayet ediyorsunuz? Artık üzülmeyin. Hafıza güçlendirmesi, belleği tazelemesi de pancar faydaları arasındadır. Bu şifalı sebzeyi tüketerek zamanla hafızanızı güçlendirmeniz mümkündür. Unutkanlığa iyi gelir ve çağımızın hastalığı haline gelen alzheimer’a karşı koruma sağlar.

Tansiyonu Düzenler!

Yüksek tansiyon rahatsızlığına da iyi gelir, tansiyonu düzenler. Bir bardak pancar suyu içtikten sonra birkaç saat içinde  kan basıncınız düşmeye başlar. Özellikle yüksek tansiyon yani hipertansiyon rahatsızlığı olanlar pancar suyu içerek tansiyonlarını dengeleyebilir. Kan akışını düzenleyici etkisi de vardır.

Pancar Güzelleştirir!

Hanımların çoğu güzel görünmeyi ister. Güzel görünmek için birçok yol denerler. Farklı yağlar, bitkiler ile güzelleşmeye çalışırlar. İşte bu şifalı bitki hanımların ilgisini çeken cilt güzelliğine de yardım eder. Cildi güzelleştirir. Ayrıca kadınların korkulu rüyası selülitlerden de kurtulmaya yardım eder.

Kemik Erimesi İle Baş Etmenin Farklı Bir Yolu!

pancar faydaları

Kas ve sinir fonksiyonlarını düzenler. Kemikleri güçlendirir ve kemik erimesi yani osteoporoza karşı koruma sağlar. Özellikle kadınlar belli bir yaştan sonra, menopoz döneminde kemik erimesi rahatsızlığıyla yüz yüze kalabilir. Bol bol süt ve süt ürünleri tüketmeye çalışabilir. Pancar da kemik erimesinden korunmanın farklı bir yoludur. Osteoporoza karşı önlem almak istiyorsanız mutlaka bu şifalı bitkiden tüketmelisiniz.

Kabızlığı Giderir!

Mide ekşimesi gibi durumlara karşı çok iyi gelir. Sindirim sistemine fayda sağlar. Kabızlığı gidererek, sindirim sistemini rahatlatır. Hazımsızlığı ve mide şişkinliğini yok eder.

Afrodizyak Etkisi Var!

Pancarın bilinen ilk kullanımlarından biri de afrodizyak etkisi sayesindedir. Romalılar zamanında cinsel isteği arttırmak amacıyla ilaç olarak kullanılmıştır. Cinsel isteği arttırıcı hormonlara etki eder. Afrodizyak etkisi sayesinde cinsel hayatın düzenlenmesine de fayda sağlar.

Pancar Nasıl Tüketilebilir?

Çiğ olarak salatalarda birçok ülkede tercih edilir ve sıkça kullanılır. Ayrıca pişmiş olarak çorbalarda ve hatta bazı ülkelerde turta yapımında bile pancar kullanılır.

Özellikle pancar suyu sıkılarak havuç suyu veya elma suyu gibi çeşitli meyve ve sebzelerin sularıyla karıştırılarak tüketilirse daha da faydalı olur. Pancar turşusu yapılarak da tüketilebilir.

Kaynaklar:

Articles.mercola : sites/articles/archive/2014/01/25/beets-health-benefits
Webmd.boots : healthy-eating/guide/beetroot-benefits
Medicalnewstoday : articles

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz