Östrojen Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

 • Genel Sağlık
 • Östrojen Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
 • 543 kez görüntülendi

Östrojen Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Östrojen hormonu eksikliği diğer sağlık problemlerinin bir belirtisi olabilir. Düşük östrojen seviyesine sahip olan kadınlar bu düşüklüğün diğer hastalıkların bir belirtisi olup olmadığını anlamak için doktorlarına başvurmalıdır.

Östrojen, cinsel karakterin belirlenmesinde etkili olan ve bayanlara kadınlık karakterini kazandıran bir hormondur. Erkeklerde de görülen bu hormon, kadınların göğüslerinin büyük olması, kalçalarının geniş olması ve vücutlarının yağlı olması gibi karakteristik özellikleri belirler.

Östrojen Eksikliği Belirtileri

Östrojen seviyesinin düşüklüğünün nedeni ve belirtileri kadından kadına farklılık gösteren bir durumdur ve ayrıca östrojen eksikliği östrojen seviyesinin neye bağlı olarak düştüğüne göre değişik belirtiler gösterebilir.

Östrojen eksikliğinin herkeste görülebilecek genel belirtileri şunlardır:

 • Gündüz boyu yorgun hissetmenize neden olan uyku bozuklukları
 • İşe odaklanamamak
 • Bir şeyi yaparken doğru yapmadığı düşüncesinde olmak

Ayrıca meydana gelen bu uyku bozuklukları sizde şu belirtilere yol açabilir:

 • Kalp çarpıntısı
 • Ateş basması
 • Gece terlemeleri
 • Soğuk titreme

Diğer Belirtiler
Gözleriniz, deriniz ve vajina bölgeniz kururken vücudunuzun su toplamasından kaynaklanan kilo artışı yaşayabilirsiniz. Ayrıca eklemlerde ağrı ve baş ağrısı da meydana gelebilmektedir. Buna ek olarak kalsiyumun kemiklerinizden eksilmesinden dolayı kemikleriniz kırılgan duruma gelebilmektedir.

Cinsel Belirtiler
Cinsel yaşantınız da östrojen seviyesinin düşmesine bağlı olarak olumsuz yönde etkilenebilir. Vajina bölgesinde ve mesanenizde enfeksiyon olayları artış gösterebilir. Bu tip durumlardan birkaçının bir arada yaşanması ciddi depresyon oluşumuna sebep olabilir.

Östrojen Eksikliğinin Nedenleri

Östrojen eksikliğine sebep olan faktörler, belirtilere bağlı olarak değişiklik gösterir. Menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda östrojen düşüklüğü genel bir durumdur ve bu durum adet görmenin sona ermesiyle sonuçlanır. Genç kadınlarda meydana gelen östrojen eksikliği fiziksel ya da davranışsal problemlerin bir sonucu olabilir.

Bu problemler şunlardır:

 • Yumurtalıkların işlevinde azalma
 • Yumurtalık üstünde ve içinde kist oluşumu
 • Düşüğe yol açan hamilelik problemleri
 • Doğum ve emzirme
 • Hipofiz bezlerinin işlevinde azalma
 • Vücudun yağsız kalmasına sebep olan zayıflamak için yenilen sağlıksız şeyler ve düzensiz beslenme
 • Belirli bazı doğurganlık ilaçları
 • Zayıflamak amaçlı aşırı spor yapma

Östrojen Eksikliği Tedavisi

Östrojen eksikliğini hem evde uygulayabileceğiniz hem de ilaç yardımıyla tedavi edebileceğiniz tedavi yöntemleri mevcuttur.

Tıbbi Yöntemler

 

İlaç Tedavisi
Östrojen eksikliği meydana geldikten sonra doktorunuz buna sebep olan faktörleri araştıracaktır. Yaşlı kadınlar için bu durum aslında bir problem olmayabilir; çünkü bu durum normal yaşlanma sürecinin bir sonucu olabilir. Fakat genç kadınlarda meydana gelen bu problemin kaynağını anlamak için doktorunuz ek testler yapabilir. Problemin kaynağı teşhis edildikten sonra tedavi sürecine başlanacaktır.


Hormon Replasman Tedavisi
Östrojen eksikliğine neden olan asıl sebep belirlendikten sonra doktorunuz hormon replasman tedavisine (HRT) başlayabilir. HRT yöntemi etkili olduğu gibi tedavi süreci boyunca kullanılması tartışmalı bir konudur; çünkü HRT yöntemi hastalığın altında yatan nedene bağlı olarak tedavi sürecinde kısa süreliğine kullanılan bir yöntemdir. HRT yönteminin uygulanması kalp problemleri, felç ve kanser riskini yükseltmektedir.

Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler

 

Sağlıklı Bir Diyet
Öncelikle diyetinizde küçük bir değişiklik yapın ve öğünlerinizde karbonhidrat ve yağ alımını azaltıp lifli besinlerle beslenmeye çalışın. Ayrıca doğal östrojen içeren fitoestrojen yiyecekler tüketebilirsiniz.

Fitoestrojen yiyecekler: Soya fasulyesi, tofu, olgunlaşmamış soya fasulyesi ve diğer fasulyeler, bezelye, meyveler, sebzeler ve kepek.

Ayrıca diyetinizin C ve B vitaminleri yönünden zengin olmasına ve karoten içermesine özen gösterin. Bu vitaminler yönünden zengin bazı yiyecekler şunlardır: portakal ve diğer narenciyeler, enginar, kuşkonmaz, mısır, biber, lahana, ıspanak, havuç, pancar, muz, avokado, karalahana, pazı, birçok tohum ve fındık. Taze gıdalar işlenmiş gıdalardan daha faydalıdır ve dengeli bir diyet sayesinde vücudunuzun kendi östrojen seviyesinin yükseltmesini sağlayabilirsiniz.

Bitkisel Tedavi
Belli başlı bazı bitkiler dengeli beslenmeyi sağlayıp bezlerin östrojen üretmesinde yardımcı olmaktadır. En etkili olabilecek bitkilerden biride hayıttır. Aktarlarda ve eczanelerde bulunan hayıt, östrojen seviyesinin artıp normale dönmesinde yardımcı olabilir. Fakat tedavi için her hangi bir bitki kullanmadan önce eğer antidepresan ilaçlar kullanıyorsanız, parkinsonizm için tedavi görüyorsanız veya doğum kontrol hapı kullanıyorsanız doktorunuza danışın.

Egzersiz Yapmaya Dikkat Edin
Çok düşük yağ oranı düşük östrojen seviyesi ile bağlantılı olmuştur. Düzenli olarak günde 30 dakika boyunca egzersiz yapmak obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve diğer sağlık sorunlarından korunmanızda yardımcı olan iyi bir alışkanlık olacaktır. Düzenli egzersiz yapmak östrojen seviyenizi yükseltmenizde de yardımcı olur. Fakat aşırı egzersiz yapmak östrojen seviyenizi düşürebileceği gibi diğer sağlık problemlerine sebep olur.

Tütün ve Tütün Ürünlerini Kullanmayı Bırakın
Tütün ve ürünlerini kullanmak direk endokrin sistemine etki ederek östrojen seviyenizi doğrudan düşürür. Bazı araştırmaların sonucu tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının kısırlığa ve erken menopoza sebep olduğunu göstermiştir.

Kafein Alımını Artırın
Kafein sizin için sürpriz olabilecek derecede bir maddedir. Çalışmalar sonucu günde en az iki bardak kahve içen kadınlarda östrojen seviyesinin arttığı tespit edilmiştir. Eğer hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız kafein alımını artırmadan önce doktorunuza danışın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.