Ortopedik Hastalıkların Tedavi Yöntemleri

Ortopedik Hastalıkların Tedavi Yöntemleri

Vücudun anotomik iskelet sistemi ve sistem hareketlerinde oluşan sorunları inceleyen tıp bilimine ortopedi denir. İnsanın vücudunda bulunan kasların olumsuz etkilerini çözümlemek için çalışılan hastalık dalıdır. Hastaların bilim dallarına göre incelendiği ortopedide, hastayı kolay ve hızlı bir şekilde inceleyerek çözümlemektedir. Bu yazımızda ortopedi hastalıkları ve hangi dallarda tedavi edilmektedir bunları aktaracağız. Sizlere ortopedik hastalıkların tedavisi hakkında bilgiler aktaracağız. Ortopedi hastalıkların dalları nelerdir?

Ortopedi Hastalıkların Dalları

Çocuk ortopedisi

Deformite cerrahi

Ayak – el cerrahisi

Antroplasti

Onkolojik ortopedi

El cerrahisi

Çocuk Hastalıkları Ortopedisi

Çocuklarda doğumdan sonra oluşabilecek doğumsal ortopedi hastalıkları görülmektedir. Bu sonuç ile bebekte ayak ve ellerde çarpıklık, kalça çıkığı gibi doğumsal rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Hastanelerde çocuk hastalıklar ortopedisi olması erken teşhis yapılarak çocuğa neden olabilecek daha büyük sorunları önlemek için açılmıştır. Çocukta ortopedi hastalığı varsa aile bu durumda büyük bir rol oynamaktadır. Bireyin ailesi doktora doğru ve düzgün bir şekilde sorunları anlatması ve çocuğa motive vermesi gerekmektedir.

Artroplasti Ortopedisi Hastalıkları ve Çözümleri

Eklemlerin kemik yapısı olan ilişkiyi inceleyen artroplasti ortopedi, vücudun olmsuz bir şekilde gelişmesi veya sonrasında değişikliğe uğraması gibi sonuçlarda bu alana başvurulmaktadır. Bir yerden bir yere giderken vücudun herhangi bir yerinde ağrı veya yanma hissi oluşması durumunda uzmanlar tarafından rahatsızlığı gidermektedir.

El Cerrahisi Ortopedisi Hastalıkları ve Çözümleri

Bu cerahi yöntem el, el bileği, ön kol ve dirsek gibi yerlerde yaşanılacak sıkıntıları gidermek amacıyla yapılan bir bilim dalıdır. El bileği ağrısı, dirseğin katlanması, el kırılması gibi sorunlarda tedavi edilmek için başvurulan bilim dalıdır.

Omurga Cerrahisi Ortopedisi Hastalıkları ve Çözümleri

En önemli ortopedi alanı olan omurga cerrahisi, kifoz, skolyoz ve omurga travmaları gibi ciddi hastalıkları inceleyen bilim alanıdır. Omurga insan vücudunun temelini oluşturur. Bu nedenle omurga cerrahi ortopedisi, ortopedinin temelini oluşturmaktadır.

Ayak ve Ayak Bileği Ortopedi Hastalıkları ve Çözümleri

Ayak ve ayak bileklerinde oluşabilecek çıkık, kırık, şişme gibi sorunları incelemektedir. Hastanın yürüme, hareket etme, sağ ve sola dönüş eylemleri gibi sorunları inceleyerek çözümlemektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz