Ortopedik Hastalıklar Nelerdir

Ortopedik Hastalıklar Nelerdir

Ortopedik Hastalıklar

Yaş ilerledikçe veya kazalar yapıldığı zaman ortopedik hastalıklar sıklıkla görülmektedir. Birçok ortopedik hastalıklar vardır. Bu hastalıkların bazıları şu şekildedir;

Psöriatik Artrit

Kronik tırnak ve cilt hastalığı olan psöriyatik artrit hastalığı daha çok sedef hastalığında görülmektedir. Bu hastalığın birçok tipi vardır. Bunlar; ayak ve el parmaklarında bulunan artrit, bacak ve kol eklemlerinde bulunan artrit, birçok eklemi tutan artrit ve omurga, kalça eklemlerinde bulunan artritlerdir. Bu artritlerin ne sıklıkla görüldüğü bilinmemektedir. Bu hastalık zamanla değişebilir ve bazı kişilerde birden fazla artrit çıkabilmektedir.

Pes Ekinovarus

Pes Ekinovarus yani doğuştan çarpık ayak olan bu hastalık yaşanılan doğumsal hastalıklarından biridir. Bu hastalıkta parmaklar ve topuk içe doğru dönmektedir. 1000 doğumun sadece 1’inde görülen bu hastalığın neden olduğu bilinmemektedir. Araştırmalarda bu hastalığa yakalanan bebeklerin 3 doğumun 2’sinin erkek olduğu belirlenmiştir. Eğer ailede daha önceden bu hastalık varsa bu hastalığın çıkma olasılığı yüzde olarak daha yüksektir.

Osteoartrit

Kireçlenme bir diğer adı ile osteoartrit hastalığı en çok karşılaşılan eklem hastalığıdır. İnsanın eklem kıkırdağının bozulması, incelmesi ve aşınması neden olmaktadır. Bu hastalık yüzünden kişinin hareketlerinde kısıtlamalar ve ağrıya sebep olur. Bu hastalıklar kişinin yaşına, kilosuna ve cinsiyetine göre yaşanmaktadır.

Romatoid Artrit

Romatoid Artrit; eklem iltihabı ya da halk adıyla bilinen romatizma hastalığı en çok kadınlarda görünmektedir. Bu hastalık her yaşta olabilmektedir hatta küçük bir çocukta bile görülmektedir. Hastalık daha çok 35 ila 45 yaş arasında ve 60 yaş üstü kişilerde rastlanmaktadır. Bu hastalıkla eklem yerlerinin ağrıması, eklem tutulmaları, eklemlerin şişmesi, yorgunluk gibi belirtiler ile karşılanmaktadır.

Menisküs Yırtıkları

Vücudumuzun en çok yaralanan bölgesi olan menisküs, diz bölgesinin kesiştiği iki büyük kemiğin kesiştiği ince yastıkçıklardır. Hareket dönme ve dizdeki yükün taşınması gibi görevlerde rol oynayan menisküs, karşılıklı spor yapılan yerlerde dizin dönemsi, ani hareket etmesi veya çok fazla yük almasından dolayı yırtılmaktadır. Menisküsü yırtılan bir kişinin dizde şişlik, eklem hareketlerinde azalma, dizde sıvı toplaması gibi belirtiler yaratmaktadır. Bu yırtılmalarda istirahat, buz uygulanması, bandajlama veya dizin yukarı alınması gibi işlemler yaparak başlangıç olarak tedavisi yapılmaktadır.

Bu yazımızda sizlere Ortopedik Hastalıklar Nelerdir hakkında bilgiler verdik umarız faydalı olmuştur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz