Orta Kulak İltihabı Nedenleri ve Tedavisi

  • HASTALIKLAR
  • Orta Kulak İltihabı Nedenleri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 732 kez görüntülendi

Orta Kulak İltihabı Nedenleri ve Tedavisi

Kulak zarının hemen arkasındaki, kulak zarından aldığı titreşimleri iç kulağa ileten kemikçiklerin bulunduğu orta kulak boşluğunda oluşan iltihaplanmaya Orta Kulak İltihabı denir.

Orta Kulak İltihabının Nedenleri: Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları ya da östaki borusundan giren mikroplar vasıtasıyla oluşur.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri: Yetişkinlerde kulak akıntısı, işitme güçlüğü, kulak ağrısı, ateş, kulakta doluluk hissi en belirgin belirtilerdir. Çocuklarda ve bebeklerde ise bu belirtilerin yanında huzursuzluk, uykusuzluk ve uyku düzeninin bozulması, elini sürekli kulağına götürmesi, nedensiz ağlamalar, iştahsızlık gibi belirtiler de görülebilir.

Orta Kulak İltihabı Tedavisi: Çocuklarda ve bebeklerde orta kulak iltihabı daha sık görülmekle birlikte yetişkinlerde de görülebilir. Zamanında tedavi edilmezse, yayılarak kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir. Büyük bir kısmı herhangi bir müdahale olmadan, vücudun savunma sistemi tarafından iyileştirilir.

Vücudun baş edemediği iltihapların tedavisinde, genellikle 1-2 hafta süreyle uygulanacak antibiyotik tedavisi yeterlidir. Ağrıyı azaltmak için ağrı kesiciler de kullanılabilir. İltihap çok ilerlemişse veya tehlike oluşturan bir durum almışsa ameliyat gerekebilir.

Bu yazı orta kulak iltihabı nedir, orta kulak iltihabı hastalığı, orta kulak iltihabı tedavisi, orta kulak iltihabı belirtileri, orta kulak iltihabı nedenleri, orta kulak iltihabı sebepleri, orta kulak iltihabı nasıl geçer, orta kulak iltihabına ne iyi gelir, orta kulak iltihabı tedavisi, bitkisel orta kulak iltihabı tedavisi, orta kulak iltihabı için şifalı bitkiler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

yetişkinlerde orta kulak iltihabı nasıl geçer, gebelikte orta kulak iltihabı tedavisi, gebelikte orta kulak iltihabı, yetişkinlerde orta kulak iltihabı, Orta Kulak İltihabı Yetişkinlerde, YETİŞKİNLERDE orta kulak iltihabı tedavisi, gebelerde orta kulak iltihabı, yetişkinlerde orta kulak iltihabı evde nasıl tedavi edilir, gebelikte kulak iltihabı, kulak iltihabına iyi gelen bitkiler

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.