Omuz Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

  • Genel Sağlık
  • Omuz Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 648 kez görüntülendi

Omuz Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Sitemizde vücudun farklı bölgelerinde oluşan ağrılar hakkında bilgiler veriyoruz. Bugün omuz bölgemde oluşan ağrıdan sonra sitede omuz ağrısı hakkında detaylı bilgi olmadığını fark ettim ve bu yazıyı yazmaya karar verdim. Eminim sizde omuz ağrısı hakkında yazılan bu yazıdan sonra omuz ağrısının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Kas, kemik, sinirler, atardamarlar, damarlar, çok sayıda bağ ve diğer destekleyici dokulardan oluşan omuz bölgesi, bu bölgeleri etkileyen farklı koşullar nedeniyle ağrıyabilir. Bu yazıda, omuz ağrısı nedenleri arasında en sık görülenleri hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz, ancak nedenini tam olarak bilmediğiniz ağrılar için vakit kaybetmeden doktorunuza görünmelisiniz. Çünkü omuz ağrısı, basit bir darbe nedeniyle görülebileceği gibi, kalp krizi ve majör travma gibi hayati sorunların bir belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

Omuz ağrısının en çok görülen nedeni kaslar, tendonlar ve omuz yapısını oluşturan diğer yumuşak dokulardaki zedelenmelerdir. Bu durum bölgeye alınan darbeler, ters hareketler veya omuza aşırı yük bindiren egzersizler neticesinde oluşur. Boyun bölgesinde meydana gelen sinir sıkışmasının ağrısı omuza vurabilir. Omuz ağrısının daha ciddi nedenleri arasında ise; omurilik, kalp, akciğer ve mide bölgesinde bulunan bazı organlarda yaşanan sorunlar bulunmaktadır. Şimdi omuz ağrısının nedenlerini daha derinlemesine inceleyelim.

Köprücük Kemiği Kırığı: Köprücük kemiğine alınan darbe veya üzerine düşme kemiğin kırılmasına neden olabilir.

Bursit: Eklemler üzerinde bulunan ve yastıklama görevi gören “bursa” keseciğinin yaralanma sonrası şişmesi ve sertleşmesi omuz ağrısına yol açabilir.

Kalp Krizi: Kalp krizinin yarattığı ağrı omuz ve boyun bölgesine vurabilir.

Kürek Kemiği Kırığı: Kürek kemiği kırığı, omuzda şiddetli ağrılara neden olabilir. Kürek kemiğinin kırılması için güçlü bir darbe alması gerekir.

Tendonların Zorlanması: “Yönlendirici manşet” (rotator cuff) olarak adlandırılan, omuzu destekleyen tendonlar, ağır kaldırma, egzersizler, özellikle bir şey atmayı içeren sporlar nedeniyle incinebilir. Bunun sonucu olarak omuz hareket ettirildiğinde ağrılar oluşabilir.

Omuzun Ayrılması: Köprücü kemiği (klavikula) ile kürek kemiği (skapula) arasında bulunan bağ darbe sonucu gerilebilir veya yırtılabilir.

Omurga İncinmesi: Araba kazasında kafa ve omurganın şiddetle sarsılmasından ileri gelen travmalar omuzlarda ağrıya yol açabilir. Bu ağrılar genellikle omuz ve boyun bölgesinde kas spazmları ile birlikte görülür.

Tendinit: Kas ve kemikleri birbirine bağlayan tendonların zorlanması ağrıya neden olabilir. Tendinit olarak adlandırılan bu rahatsızlığın bir diğer belirtisi tendonların şişmesi ve hareket kabiliyetini azaltmasıdır.

İltihaplanmalar: Diyafram altında oluşan iltihaplanmalar omuz ağrısına yol açabilir.

Safra Kesesi Hastalıkları: Safra kesesini etkileyen hastalıklar sağ omuzda ağrıya neden olabilir.

Omuz Ağrısı Tedavisi
Ağrı için uygulanacak tedavi tamamen ağrının nedenine bağlıdır ve farklılıklar gösterebilir. Örneğin ağır bir egzersiz veya spor sonrası oluşan ağrılar için dinlenme, soğuk veya sıcak kompres faydalı olabilir. Masa başında çalışıyorsanız gün içinde aralıklarla omuz ve boyun bölgesi için esnetme egzersizleri yapabilirsiniz. Bunun dışında, yaralanmalar sonucu oluşan ağrılar için kortizon iğnelerinden, fiziksel tedaviye ve cerrahi müdahaleye kadar farklı tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Bu yazı omuz ağrısı için hangi doktora gidilir, omuz ağrısının nedenleri sebebi nedir tedavisi, omuz ağrısının kola vurması ne demek omuz ağrısı neyin belirtisi işareti sıcak iyi gelirmi iyi gelen şeyler ne zaman geçer, omuz ağrısı nasıl geçer tedavi edilir giderilir konusunda yazılmıştır.

omuz ağrısı nedenleri, gebelikte omuz ağrısı, omuz ağrısı nedenleri ve tedavisi, omuz ağrısının kola vurması, omuz agrisi nasil gecer, omuz ağrısı neden olur, kola vuran omuz ağrısı, omuz ağrısına sıcak iyi gelirmi, omuz ağrısı, omuz ağrısına iyi gelen şeyler

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.