Omega 6 Ne İşe Yarar, Sağlığa Yararları Nelerdir?

Omega 6 Ne İşe Yarar, Sağlığa Yararları Nelerdir?

Kötü şöhretlerine rağmen, yağlar aslında sağlıklı yaşam için gerekli temel besin maddelerindendir. Bu yağ türlerinden biri de omega 6 yağlarıdır. Vücudumuzun Omega 6’ya ihtiyacı vardır, Omega 6’nın besinlerle alımı zorunludur. Neyse ki günlük tükettiğimiz çoğu gıdada Omega 6 yağı bulunduğundan, Omega 6 eksikliği pek karşılaşılan bir durum değildir.

Omega 6 nelerde bulunur?

Çoklu doymamış yağlar iki sınıftan oluşur; Omega-3 ve Omega-6 yağları. Omega 6 yağının başlıca besin kaynakları şunlardır: Soya fasülyesi, mısır, fıstık ve aspir gibi bitkilerin yağları ile et, yumurta, süt ürünleridir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, günlük beslenmede Omega 6’nın Omega 3’e oranı 2’ye 1 ve 4’e 1 şeklinde olmalı. Yani Omega 6 alımını sınırlı tutup,Omega 3’e ağırlık vermelidir. Omega 6 yağlarının Omega 3 yağlarından daha fazla olması, vücuttaki iltihap üretimini tetikleyebilir.

Omega 6 içeren besinler şunlardır;

 1. Ayçiçeği yağı
 2. Mısırözü yağı
 3. Avokado yağı
 4. Keten tohumu yağı
 5. Zeytin yağı
 6. Palm yağı
 7. Ceviz
 8. Susam
 9. Kabak çekirdeği
 10. Fıstık ezmesi
 11. Çeşitli balık türleri

Bağışıklık sisteminin çalışmasını düzenler

2012 yılında yayımlanan “Journal of Nutrition and Metabolism” (Beslenme ve Metabolizma Dergisi’)nde, İrlanda Biyolojik Bilimler Enstitüsünden bir ekip ve diğer araştırmacıların, Omega-6 yağının sağlık üzerindeki etkileri hakkında yaptıkları çalışmaya yer verildi. Araştırma sonucunda Omega 3 yağları ile birlikte Omega 6 yağlarının kan basıncı, kan pıhtılaşması, bağışıklık ve beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemli görevleri olduğu tespit edildi.

Vücut sisteminin çalışmasına yardımcıdır

Sağlıklı bir beslenme programı, Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinin dengeli miktarda tüketilmesinden oluşur. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre çoklu doymamış yağ asidinin (PUFA) bir türü olarak,Omega-6 yağ asitleri, cilt ve saç büyümesini uyarır, metabolizmanın çalışmasını düzenlemeye, kemik sağlığı ve üreme sistemini korumaya yardımcı olur.

Kemik kaybını önler, dikkat eksikliği belirtilerini azaltır

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, Omega-6 yağ tüketiminin bazı hastalıkları kontrol etmeye yardımcı olabileceğini bildiriyor. Yapılan son bilimsel araştırmalar, hiperaktivite bozukluğu, ya da dikkat eksikliği (DEHB) olan çocukların, Omega-6 yağ asitlerinin düşük düzeylerde olduğunu göstermiştir. Omega 3 ve Omega 6 yağ alımını artırmak dikkat eksikliği semptomlarını azaltabilir. Bir başka çalışmada, osteoporoz dönemindeOmega-3 ile birlikte Omega-6 takviyesi alan kadınların daha az kemik kaybı yaşadığı tespit edilmiştir.

Büyüme ve gelişmeye yardımcı olur

Omega 6 yağ asitleri, hücrelerin büyümesinde ve çoğalmasında önemli rolü olan esansiyel yağlardandır. Özellikle beyin ve kas gelişimindeki fonksiyonu nedeniyle çoğu bebek mamasının formülünde Omega 6 arakidonik asit (AA) bulunur. Vücut geliştirme sporlarıyla uğraşanlar ve kas yapmak isteyenler de Omega 6 vitaminine öğünlerinde sıklıkla yer verir.

Omega 6 Nedir, Hangi Yiyeceklerde Bulunur, Zararları Nelerdir? Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz