Öksürüğü şıp diye kesiyor: Ballı siyah turp kürü

Öksürüğü şıp diye kesiyor: Ballı siyah turp kürü

Soğuk havaların üzerimize yapıştırdığı, geçmek bilmeyen öksürüğü bir gecede kesmeye ne dersiniz? Buna hayır diyecek kimseyi tanımıyoruz biz 🙂

Bir türlü geçmek bilmeyen ve sonunda bronşite dönen öksürüğü bir çırpıda kesiyoruz hem de kimyasal kullanmadan kendi mutfağımızdaki sihirli karışımla!

Ballı siyah turp için malzemeler:

1 adet siyah turp

1 yemek kaşığı organik süzme bal

Nasıl hazırlanır?

Yıkadığınız siyah turpun başını kapak gibi kesin. Ardından oyacak ya da bıçak yardımıyla çok derin olmayacak şekilde turpun içini oyun.

Turpu çok inceltmeyin çünkü kür için turpun öz suyu gerekiyor. Bu yüzden turpu azaltmıyoruz.

Oyulan turpu ağzı geniş bir kap içine oturtun. Sonrasında 2 yemek kaşığı süzme balı turpun içine koyun ve kestiğiniz üst kısmı kapak niyetine kapatın.

Bu karışımı 24 saat oda sıcaklığında bekletin.

Nasıl kullanılır?

Haftada 2 kez sabahları aç karnına ballı turp suyunu içebilirsiniz. Bu karışımdan hamile ya da emziren kadınlar yararlanamaz. Ayrıca 2 yaşın altındaki çocuklara da vermek sakıncalıdır. Bu karışım her ne kadar doğal olsa da kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışın.

Ballı siyah turp kürü faydaları nelerdir?

Yüksek oranda B ve C vitamini içeren siyah turp besin değeri açısından son derece zengindir. Yüksek oranda sahip olduğu iyt sayesinde öksürüğü hızlı bir şekilde keser. Öksürüğün yanı sıra kanı temizler, romatizma ve damar sertliğine de iyi gelir.

Astım hastalarının solunumunu düzene sokar. Gaz sancısı yaşıyorsanız düzenli tüketim sonrasında bu sorunun tamamen ortadan kalktığını göreceksiniz. Turpun öz suyunu içtikten sonra kalan turpu çiğnemekte de fayda var. Bu sayede bağışıklık sisteminiz güçlenecek ve boğaz ağrılarına veda edeceksiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz