Belirli kültürel geleneklerde ve süslemede kullanılsa da, aslında hemiparazitik bitki ailesini içinde barındıran genel bir türdür. Hemiparazitik bitkiler, bir ağaca veya çalıya nüfuz eder ve hayatta kalmak için besin ve suyunu emerler. Bu parazit davranışı, ökseotu türlerinin en birleştirici özelliğidir. Aslında, 73 farklı cinse ait 900’den fazla tür vardır. Bazı türler Amerika’da bulunan ökseotu gibi zehirlidir. Amerika’da her türün tehlikeli olduğuna dair inanış benimsenmiştir fakat bu tamamen yanlıştır.

 

Çünkü, Avrupa’da bulunan türü, Antik Yunan’a kadar uzanan binlerce yıl boyunca değerli ve sağlık bir bitki olarak kullanılmıştır. Özütündeki organik bileşikler ve kimyasallar, epilepsiden kanser tedavisine kadar her şeyde kullanılmıştır ve kullanılmaya devam etmektedir. Genellikle enjeksiyon şeklinde verilir, ancak tentür veya çay şeklinde de kullanılabilir. Ancak yanlış kullanımıyla ilgili bazı yan etkileri veya riskleri olabilir. Eğer güvenilir bir bitki bilimci tarafından kullanılırsa veya önerilirse, geniş çaplı fayda sağlayabilir.

 

Kanseri Önleyebilir veya Tedavi Edebilir

Aslında kanser üzerindeki etkileri çeşitlidir. Bazı çalışmalarda kemoterapi ile birlikte kullanıldığında semptomları azaltabileceği görülmüştür. Kemoterapi süreci, yorucu ve ağrılı olabilir. Diğer araştırmalarda da kanser karşıtı aktivitesi doğrulanmıştır ve Avrupa’da, kanser hastalarının % 50’sinden fazlası kemoterapi ile birlikte ökse otu kullanmaya başlamıştır.

 

Artan kullanımı, araştırmacılarda ökse otuna dair merak uyandırmış ve daha çok araştırma yapılmaya başlanmıştır. Bazı kanser türlerinde, kanser hücrelerinde apoptoza (programlanmış hücre ölümü) neden olabileceği bulunmuştur. Sonraki araştırmalarda özütünün, kanser hastalarında kan testlerinde iyileşmeye ve tümörde gerilemeye neden olduğu bulunmuştur. Sırf bu sebepten dahi, doktorunuza danışarak, kullanabilirsiniz.

Uyku Kalitesini Artırabilir

Çok etkili bir sinir ajanı olarak bilinir ve yüzlerce yıldır geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Uykuya dalmakta zorlanıyorsanız veya sık sık uykunuz bölünüyorsa, lezzetli bir ökse otu çayı sizin için faydalı olabilir. İçerisindeki kimyasal bileşenler, sakinleştirici, sinir sistemini yatıştırıcı ve dinlendirici bir uyku için gerekli nörotransmiterlerin salgılanmasını sağlar. Siz öyle olduğunu bilmeseniz bile, sinir sistemi uyku döngüleri ile birbirine güçlü bir şekilde bağlıdır. Bu mucizevi bitki, sinirleri yatıştırır ve uyku kalitesini artırabilir.

 

Yüksek Tansiyonu Düşürebilir

Milyonlarca insanı etkilemekte olan hipertansiyon sorunu üzerinde muhteşem bir etkisi vardır. Kan basıncını düşürür ve kardiyovasküler sistem üzerindeki baskıyı azaltır. Ekstre olarak tüketildiğinde, hipertansiyonu dengeler ve bu da; felç, kalp krizi ve koroner kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilir. Hepsinin yanında nabzınızı yavaşlatabilir ve bu şekilde, ömür boyunca kalbin zorlanmasını azaltabilir. Avrupa kökenlisini bu amaçla kullanabilirsiniz.

 

Solunum Sağlığını Geliştirir

Solunum sağlığını geliştirmeye ve tahrişleri önlemeye yardımcı olabilir. Boğaz tahrişini önler, öksürüğü azaltır, bronşit ve üst solunum yolları enfeksiyonunu ortadan kaldırabilir. Sıklıkla, astım krizi ile seyreden öksürük ve hırıltının azalmasına yardımcı olduğundan, astım krizlerinin neden olduğu panik ve zihinsel sıkıntıyı da azaltabilir. İkisi arasındaki psikolojik ve sinirsel bağlantıyı kesebilir ve aynı anda hem aklınızı hem bedeninizi sakinleştirebilir.

Şeker Hastalığını Önleyebilir

Antidiyabetik etkileri yeni yeni araştırılmakla birlikte, geleneksel olarak yıllarca bu ama için kullanılmıştır. Yapılan araştırmalar, kandaki şeker seviyelerini düşürme kabiliyetine sahip olduğunu göstermiştir ve ayrıca diğer bulgularda, ökse otu özütünün, pankreatik hücrelerde insülin üretimini uyardığı, vücuttaki seviyeleri düzenlemeye ve hastalığın şiddetini azaltmaya yardımcı olduğu görülmüştür. Bu sebepten şeker hastalarının kullanımı tavsiye edilmektedir.

 

Sinirleri Gevşetir ve Rahatlatır

Özellikle tik, titreme ya da diğer fiziksel veya zihinsel olarak kendini gösteren endişe semptomları yaşıyorsanız, ökse otunun sakinleştirici etkisini denemelisiniz. Bir sinir karşıtı ajan olarak hareket edebilir, stres hormonunun seviyelerini azaltır ve sinirlerinizi yönetilebilir seviyeye çekebilir.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

En önemli sağlık yararlarından biridir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudu hastalıklardan korur. Aslında, bu bağışıklık güçlendirici aktivite sayesinde, bir kanser tedavisi olarak çok değerlidir. Ökse otunun antibakteriyel, antiviral ve antioksidan kapasitesi, vücudun bağışıklık sistemi hastalıklarından korunmasını sağlar ve vücut için temel savunma hattı oluşturur.

 

Adet Sancılarını Azaltır

Sinirleri gevşetip, rahatlatabildiğine göre, sancı ve kramplar için de harika bir tedavi yöntemi olabilir. Kas spazmlarını ve iltihaplanmayı azaltmak ve vücudun gevşemesine yardımcı olmak için sıcak bir ökseotu çayı hazırlayabilirsiniz. Özellikle hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız, kullanmadan önce mutlaka kendi doktorunuza danışın.

 

Enflamasyonu Azaltır

Yüzlerce yıldır, hem oral hem de topikal olarak, vücudun iltihaplanmasını azaltmak veya önlemek için ökseotu tentürleri reçete edilmiştir. Artrit ağrısı, çoğu insanın yaşadığı en yaygın sorunlardan biridir. Ökse otu, ağrıyı hafifletmek ve yaşlandıkça hareket kolaylığını artırmak için size destek verebilir. Ayrıca oral olarak alındığında, sindirim ve gastrointestinal problemleri için de yarar sağlayabilir.

Horlamayı Azaltır

Uyumadan önce içeceğiniz, bir fincan ökse otu çayı sinirlerinizi yatıştırır ve huzurlı bir uyku uyumanızı sağlar. Yukarıda belirttiğimiz gibi, solunum sağlığını geliştirdiğinden, horlama ihtimalini azaltır.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ve Uyarılar

Sadece güvenilir bir mağazadan veya eğitimli bir bitki uzmanından satın almalısınız. Özüt enjeksiyonu, sadece eğitimli bir kişi tarafından yapılmalıdır. Ökseotu gibi güçlü bir maddeyi kullanmadan önce, doktorunuzla mutlaka görüşmelisiniz.