Ödem Ve Tedavisi

Ödem Ve Tedavisi

Ödem Ve Tedavisi

İnsanlar zaman zaman el,ayak,yüz gibi bedenimizi belli bölgelerindeki şişliklerden yakınır.Bazen kilo almış insanlara yöneltilen kilolusunuz hitabına kilo değil şiş diye yanıt verirler.Ödem önemsenmese de bazen hastalık habercisi olabiliyor.Ödem kişide uzun soluklu bulunuyorsa mutlaka bir doktora başvurmalıdır.Genelde önemsenmeyen ve basit yöntemlerle geçiştirmeye çalışılan ödem tehlikeli olabilir.

 

Ödemin Tanımı:

İnsan vucudunda damarlarda dolaşan sıvıların damar dışına çıkıp dokular ve cilt arasında birirkmesi ödem olarak adlandırırlır.Ödem bedenin bir bölgesinde olabilirliği gibi tüm vucuttada olma ihtimali yok değildir.Genel itibari ile ödem bedenin hangi bölgesinde ise hastalıkta ödemin oluştuğu bu yerden kaynaklanmakta ve hastalık bu bölgede bulunmaktadır.

 

Ödem Neden Oluşur:

Ödemin en büyük kaynağı fazla tuz tüketimi olmakla birlikte,hareketsiz yaşam,oturarak gün boyu çalışma gibi nedenlerdir.Ve bu durum vucutta sıvı birikimine ve ödem oluşmasına neden olmaktadır.Bir gram tuzun vucutta tuttuğu su mikterı ikiyüz ml’dir.Ayaklarda ve bacaklarda bulguya rastlanan ödem türleri varisten,damar tıkanıklıklarından,lenfmatik tıkanmalardan kaynaklanmaktadır,yüz çehremizde dudak,göz gibi bölgelerde bulunan ödeme ise alerjinin sebeb olduğu kanısına varılmaktadır.Tuz alımının azlığı sabah uykudan uyanınca şiş gözlerden belli olmaktadır,karın zarı ve akciğer de oluşmuş ödemlerin sebebi ise kalp ve karaciğer yetmezliğine neden olmaktadır.

Ödem uzun uzadıya iyileşmiyor,veya sık sık tekrarlıyorsa altta yatan nedenin mutlaka bulunması teşhis edilmesi gerekirki  uzamanlar bu durumun ciddi bir hastalığın erken habercisi olabileceğini söyleyerek uyarıyor.Peki tedavi için neler yapabiliriz?

 

Ödem Tedavisi İçin Tavsiyeler:

Ödemin sebebini altında yatan nedeni önemle teşhis etmeliyiz,en önemli başlangıç tuz tüketiminin azaltılmasıdır.

Yemekleri az tuzlu pişirin ve baharat oranını çoğaltın.

Sebzeyi ve meyveyi bol bol tüketmeliyiz.

Sindirilmesi zor olan şeker vucutta suyu tutar,tuzla birlikte şekerden uzak durulmalıdır çünkü çok fazla su ihtiyacına sebep olur.

Asit içeren içeceklerden uzak durmakta fayda var.

Su tüketiminiz günlük ikibuçuk litreden az olmamasına dikkat edin.

Kefir ve probiyotik yoğurt yemeyi ihmal etmeyin,ara öğünlerde kullanmanızı tavsiye ederiz.

Günde ortalama uykunuzun sekiz saatin altına düşmemesine dikkat edin.

Kadınların özellikle ödem oluşumu regl döneminde ve regl dönemi öncesinde olmaktadır,kadınlar bu dönemlerinde tuz ve şeker alımlarına dikkat etmelidirler.

Sigara ve alkol tüketiminden uzak durmak gerekir.

Fazla kilolar bedende ödeme neden olduğu için formunuzu korumaya çalışın.

Sağlıklı Günler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz