Ödem Söktürücü Yöntemler ve Bitkisel Çaylar Nelerdir?

Ödem Söktürücü Yöntemler ve Bitkisel Çaylar Nelerdir?

Ödem, genellikle kadınlar arasında sıkça görülen vücutta aşırı sıvı birikimi olarak tanımlanır. Ödem gözkapaklarımızda, el ve ayaklarda olabilir. Deri altı dokusunda oluşan şişkinlik belirginse ve üzerine basıldığında çökme, çukurlaşma gözlemleniyorsa vücutta ödem olduğu düşünülebilir. Ödemin oluşmasında birçok faktör etkili olabilir.

Böbrek hastalıkları, kalp-damar hastalıkları, hormonal bozukluklar ve karaciğer hastalıkları ödem oluşturabilir. Bazı durumlarda ise ödem her hangi bir hastalığa bağlı olmaksızın oluşabilir; obezite, stres, aşırı tuzlu yiyecekler tüketmek, az su tüketimi, yorgunluk, uzun süre ayakta durmak, fazla karbonhidratlı beslenmek, aşırı sıcaklık, adet öncesi dönem, hamilelikte oluşan ödem olarak bilinir.

Ödem Söktürücü Bitkisel Çaylar Nelerdir?

Karahindiba çayıAntioksidan bakımından zengin içeriğe sahip karahindiba çayı aynı zamanda iyi bir iltihap kurutucudur. En büyük etkenlerinden biri yaşlılıktaki cilt problemlerini gidermesi olan karahindiba çayı bunun yanı sıra ödem söktürücü özelliğe sahiptir. Kan şekerini düzenler, mide hastalıklarına iyi gelir ve cilt hastalıklarının da tedavisinde kullanır.

Ekinezya çayı: Antikorları daha güçlü hale getirebilen ekinezya çayı diğer çaylar kadar idrar söken bir yapısı olmamasına rağmen bağışıklık sistemini güçlendirirek kışın görülebilecek tüm hastalıklara karşı vücudu koruma altına alır. Ekinezya çayının vücuda katkıları nedeniyle ödem oluşma riskini en aza indirmektedir.

Maydanoz çayı:  İçerisindeki yüksek antioksidan miktarı ile vücuttaki toksinlerin bir an önce atılmasını sağlayan maydanoz çayı, aynı zamanda da iyi bir idrar söktürücüdür. Bu nedenle maydanoz çayı aynı zamanda ödem söktürücüdür. Kan değerlerini dengede tutar ve kötü kolesterolü düşürmeye yardım eder.

Yarım tatlı kaşığı kuru maydanoz ya da 5-6 sap yeşil maydanoz ile çayınızı hazırlayabilirsiniz. Yeşil yapraklı maydanozdan hazırladığınız çayın 7 dakika kadar demlemesini bekleyin

Yaban mersini çayı: İyi bir antioksidan kaynağı olan yaban mersini sindirim sisteminin hızlanarakböbrekleri temizlenmesini ve kısa sürede verimli çalışmasını sağlar. Bu nedenle toksin atımını hızlandıran yaban mersini çayı aynı zamanda ödem sökerek vücuda fayda sağlar.

Ödem Söktürücü çay çeşitleri: Papatya, meyan kökü, yeşil çay, ardıç ve zerdaçal çayı ödem söktüren güçlü çaylar arasında yer almaktadır.

Ödem Söktüren Besinler Nelerdir?

Yoğurt: Prebiyot özelliğe sahip yoğurt doğal yöntemlerle ödem söktürücü olarak kullanacağınız bir besindir. Yağsız ya da az yağlı olarak tüketeceğiniz yoğurt ile kısa sürede ödemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Su: Günlük beslenmenize dikkat etmeniz ödemleri söküp atmak için ilk uygulamanız gereken yöntemdir. Her gün 1.5-2 litre su tüketerek böbreklerinizin daha iyi çalışmasına ve ödemlerinizi söküp atmanızayardım edecektir. Fakat bu süreç içerisinde tüketmenizden gereken daha fazla su içmeyiniz.

Salatalık: Yüksek lif ve su içeriğiyle hem midenizde yer tutmayan hem de sindirim sisteminizin daha hızlı çalışmasını sağlayan salatalığı düzenli olarak tükettiğinizde ödem atmanıza yardımcı olur.

Nar suyu: Şeker hastalarına pek önerilmemekle beraber nar suyu da iyi bir ödem söktürücüdür. Yeni sıkılmış taze nar suyu içerdiği vitamin ve mineraller ile metabolizmanın düzenini sağlar sindirim ve boşaltımı kolaylaştırarak ödem atmanızı sağlar.

Ananas: Detoks etkisi (toksinlerden arınma) yaratan ananas, vücuda faydalı vitaminleri ile birlikte metabolizmayı hızlandırarak boşaltım sistemini kısa süreliğine hızlandırır ve ödemlerinizden kurtulmanızayardımcı olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz