Obezitenin Nedenleri Nelerdir? İstanbul Beylikduzu Atakoy Obezite Hastaları İçin Risk Faktörleri

Obezitenin Nedenleri Nelerdir? İstanbul Beylikduzu Atakoy Obezite Hastaları İçin Risk Faktörleri

Obezitenin Nedenleri Nelerdir? Obezite Hastaları İçin Risk Faktörleri

Neredeyse tüm Dünya ülkelerinin kara listeleri içerisinde yer alan Obezite, çağımızın en korkunç kilo problemlerinden birisi olarak gösteriliyor. Özellikle gençler arasında yaygınlaşması Dünya Sağlık Örgütü tarafından çeşitli programların yapılmasına neden oldu. Her kilolu insanın Obez sınıflandırma içerisinde yer almadığını belirterek öncelikle bu sınırlandırmaların nasıl olduğundan bahsedelim. Dünya Sağlık Örgütü tarafından paylaşılan bir liste ile kişiler boy ve ağırlık ortalamaları ile bağlı olduğu sınıflandırmayı öğrenebilirler. Eğer ölçüleriniz 30’un altında ise daha Obez statüsünde yer almadığınızı söyleyebiliriz. 30 ve üzerinde olan kişiler için tehlike sinyallerinin çalındığını belirterek Obezitenin Nedenleri araştırılmaya başlanılır. Obezite aslında kişilerin vücutlarında bulunan yağ oranının artması ile meydana gelmektedir. Tüketilen besinler doğrudan yağa dönüşmesi bu rahatsızlığın meydana gelmesine neden olmakta.

Obezitenin Nedenleri araştırılırken öncelikle kişilerin vücutlarında bulunan yağların dağılımı incelenmelidir. Yağlar yoğun olarak göbek ve karın gibi riskli bölgelerde birikiyorsa başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi rahatsızlıkların meydana gelinmesine neden olmaktadır. Mide üzerinde bir tortu şeklinde biriken bu yağlar vücudun en zor erittiği türden yağlar olup daha riskli hastalıkların da görülme olasılığını artırmaktadır. Genelde bu sınıflandırma içerisinde yer alan kişiler düzeysiz, sağlıksız ve dengesiz beslenme oluşturamadıkları ve hareketsiz kalmaları nedeni ile kilo problemleri yaşamaktadır. Fast Food gibi yüksek kalorili yiyeceklere duyulan ilgi hareketsizlik ile birleşince tipik bir Obez sınıfının oluşmasına olanak sağlamaktadır.

Günümüzde meydana gelen doğumlara kadar inen Obezite genellikle kişileri çocukluk çağında iken yakalamaktadır. Neredeyse her üç insandan birisinde görülen bu kilo sorunu Obezitenin Nedenleri üzerine bir çalışma başlatılmasına neden olmuştur.

Obezitenin Nedenleri

  • Genetik faktörler çocukların kilo problemi yaşayıp yaşamayacağına karar vermektedir. Eğer anne ve baba Obez sınıfında ise doğacak bebek %80 oranında Obezite ile mücadele etmek zorunda kalacaktır.
  • Beslenme faktörü anne sütüne kadar etki etmektedir. Eğer bebekler 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenir ise Obezite ile tanışma olasılıklarını büyük oranda düşürmektedir.
  • Psikolojik durumlar insanların kilolarına büyük oranda etki etmektedir. Ruh hallerine göre kilo veren insan sayısının fazlalığı kadar Obez olan kişilerde bir hayli fazladır.
  • Asosyal bir yaşam benimseyen kişiler hareketsizliklerini kilo olarak görmektedirler.

Obezite Hastaları İçin Öneriler

Obezite Nedenleri ve Risk Faktörleri ile ilgili bilgi alan kişiler bu durumdan nasıl kurtulabileceklerini merak etmektedir. Bu sınıflandırma içerisinde yer alan kişilerin öncelikle beslenme yapılarını baştan aşağıya değiştirmelidir. Asosyal yaşantıdan kurtularak hayatlarına bir canlılık, bir hareket getirmelidirler. Hayatlarından yağlı yiyecekleri, Fast Food ürünleri ve yüksek kalorili yiyecekleri tamamen çıkarmalıdırlar. En önemlisi ise spor yapmaktır. Salon sporundan ziyade bisiklet, yüzme ya da yürüyüş sağlıklı kilo verme yöntemleri arasında yer almaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Kimlere Uygulanır? Şartları Nelerdir? başlıklı yazımızıda okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz