Obezite Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Obezite Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Obezite Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Obezite, sağlığı bozmak için vücuda yağ birikimi olarak tanımlanır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki nüfusun her 3 kişiden 2’sinde görülmektedir. Ülkemizde olduğu gibi çocukları da etkileyen ve giderek artmaktadır. Her yıl görülme oranının % 5 oranında arttığı görülür. Kalori eğilimi, natürmort, kalori, yüksek yiyecekleri tüketmesi nedeniyle görülmektedir. Diyetleri veya yemek atlamak, yatmadan önce yemek yemek, alkol almak ağırlık artışına neden olur. Psikolojik problemlerde, aşırı stresli durumlarda bazı insanlar kendilerini besleyerek rahatlarlar. Yeme bozuklukları kilo almaya neden olabilir. Kadınlar kilo almaya daha yatkındır. Yaş ilerlemesi ile birlikte kilo artışı vardır. Yağ birikimi, insülin direnci, hipoglisemi atakları, şeker hastalığı, Cushing hastalığı, seks hormonu eksikliği, polikistik aşırı büyüme, beyin hipotalamus bölgesindeki tümörler, tiroid bezinin kötü işleyişi, Down sendromu gibi kalıtsal hastalıklar sırasında vücutta ortaya çıkar. Peki obezite nedir ve hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

Obezite Hastalıkları

Obezite birçok hastalığa neden olur. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kalp damarlarının daralması, felç, insülin direnci, diyabet, karaciğer yorgunluğu, safra taşları, safra taşları, uyku apnesi, astım, nefes darlığı, menstrüel düzensizlikler, infertilite, varisler, hemoroit ve kanserler oranı artar. Eğer bir kişi hamile ise erken doğum, düşük doğum veya zor doğum gibi problemler yaşanır. Fazla ağırlığa bağlı olarak derzlerdeki yük oranı da yüksektir. Fıtık ve artrit buna bağlıdır. Bazı ilaçlar (kortizon, depresyon ilaçları) obeziteye neden olur. Obezitede cerrahi risklidir. Her türlü hastalıkta ölüm oranı yüksektir. Yağlı bir kişinin psikolojisi de bozulabilir. Bulimia nevroza ve anoreksiya nevroza gibi yemek yeme bozuklukları ortaya çıkabilir.

Obezite İle Yaşanılan Davranışlar

Aşırı kilo nedeniyle toplum dışına çıkabilirler. Depresyon gelişebilir. Diyet bir diyetisyenin gözetiminde yapılır. Haftada yarım kilo ile 1 kilo arasında kilo vermek yeterlidir. Şok diyetleri, uzun açlık vücut dengesini bozmaktadır. Mineraller ve vitamin eksiklikleri vardır. Düşük şeker ve kan basıncına bağlı baş dönmesi bayılma görülebilir. Bu bayılmalar kafa travmasına ve buna bağlı beyin kanamalarına hatta ölümle sonuçlanabilir. Kalp krizi, ritim bozuklukları, böbrek hastalıkları birçok diyetten kaynaklanabilir. Şişmanlığa neden olan bir hastalık varsa hastalık tedavi edilmelidir. Şişmanlığın tedavisinde kilolu olduğunda Phentermine gibi ilaçlar tercih edilir. Yetersiz beslenme davranışı için kesinlikle psikolojik destek sağlanmalıdır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz