Obezite Nedir? Obezitiye Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Obezite Nedir? Obezitiye Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Obezite, bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye göre oranının aşırı artması sonucu vücut ağırlığının normalin üzerine çıkması demektir. Yetişkin bir erkekte vücut ağırlığının % 15-18 i, kadınlarda ise % 20-25 i yağ dokusunu oluşturmaktadır. Bu oran erkeklerde % 25 i kadınlarda ise % 30 un üstüne çıktığı zaman obezite sorunu başlamış demektir. 

Bu rahatsızlığa Dahiliye  bakmaktadır.

Obezite Neden Olur?

Bu soruna sebep olan etkenler tam olarak açıklanamamıştır. Dengesiz ve yanlış beslenmek en önemli nedenidir. Beslenme etkeni dışında; genetik yapı, çevresel etkenler, fizyolojik ve sosyo-kültürel yapı ve psikolojik sorunlarda obezitenin oluşmasında önemli faktörlerdir. Genel olarak dünya çapında özellikle çocukluk çağındaki insanlarda obezitenin görülmesi çevresel etkenlerin sebebiyet vereceği yönünde fikirlerin ileri sürülmesine sebep olmuştur.

Ayrıntılı Olarak Obeziteye Sebep Olan Etmenler

Dengesiz ve yanlış beslenme – En önemli faktör maalesef budur ve lütfen dikkat ediniz.-
Yaş ve cinsiyet
Eğitim düzeyi
Sosyo – kültürel etmenler ve gelir durumu
Hormonal ve metabolizmal sebepler
Genetik yapı
Psikolojik sorunlar
Yanlış diyet uygulamaları
Sigara ve alkol kullanımı
Bazı ilaçlar ve hastalıklar
Doğumlar arasındaki süre ve doğum

Tüm bunların yanında yapılan bazı araştırmalara göre yeni doğanların, doğumdan itibaren beslenme şekilleridir. Anne sütü ile beslenen ve anne sütü ile beslenmeyen bebeklerin obeziteye yakalanma olasılıkları birbirinden farklılık göstermektedir. Tamamlayıcı besinlere başlama zamanı ve bu besin türlerinin miktarları bu konuda önemlidir. Lütfen bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuza danışınız.

DSÖ ve UNICEF gibi otoriter yapılanmaların açıklamalarına göre bebeklere ilk 6 ay anne sütü, sonraki süreçte ise emzirmenin sürdürülmesi ve yanında kaliteli, sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmeyen tamamlayıcı besinlerin verilmesi bir sorun teşkil etmiyor. Ancak kesinlikle sağlıklı besinler olmalı ve dengeli bir şekilde verilmeli. Ayrıca emzirmenin 2 yıl boyunca devam ettirilmesi kronik hastalıklara ve obeziteye karşı uzun dönemde koruma sağlamaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz