Obezite Nedir?

  • DİYET, OBEZİTE
  • Obezite Nedir? için yorumlar kapalı
  • 1.906 kez görüntülendi

Obezite Nedir?

Obezite Nedir?

Obezite çağımızda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sorunlarının başında gelmektedir. Obeziteyi genel bir tanımla şöyle anlatabiliriz. Vücudun yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının artması sonucunda boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının istenilen düzeyden fazla olmasıdır. Sağlıklı bir yaşamda alınan enerji ile verilen enerji dengede olmalıdır. Yetişkin bir erkeğin vücudunda vücut ağırlığının % 15-18 i ve kadınlarda ise %20-25 i yağ dokusudur. Eğer bu durum erkeklerde % 25, bayanlarda da %30 un üstüne çıkarsa obezite hastalığından söz edilir.

Obezite Neden Olur?

Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden daha fazla olması durumunda, vücut harcanmayan enerjiyi yağ olarak depolar. Bu durumda obeziteye neden olur. Gerçekte obezitenin nedeni tam olarak bilinmese de aşırı yanlış beslenme düzeni ile fiziksel aktivitelerin olmaması bu hastalığın en önemli sebebi olarak gösterilmektedir. Bu sebeplerin yanında kişinin genetik yatkınlığı, çevresel faktörler, nörolojik, fiziksel ve biyokimyasal nedenler, kişinin sosyal ve kültürel yapısı ile psikolojik yapısı, yaşı, cinsiyet, kişinin eğitim ve gelir durumu, sigara ve alkol kullanım düzeyi, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri ve doğum sayısı ile doğumlar arasında ki zaman obezitenin nedenleri arasında sayılabilir.

Obezitenin Tedavisi

En önemli kural bu hastalık çıkmadan gerekli önlemlerin alınmasıdır. Bu hastalıktan korunma çocukluk çağında atılması gereken bir adımdır. Obezite tedavisinde amaç kişiye yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırılması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesidir. Obezite hastalığının tedavisinde 5 yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler; diyet tedavisi, egzersiz, davranış değişikliği tedavisi, ilaç tedavisi ve cerrahi girişimdir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.