Obezite Nedenleri ve Zararları

Obezite Nedenleri ve Zararları

Obezite Nedenleri ve Zararları

Obezite, tüm hayatınızı etkileyebilir. Kalp hastalığı, diyabet, kanser, yüksek tansiyon bazı potansiyel tehlikelerdir. Obezite yaşam tarzınızla birlikte ortaya çıkabilen bir hastalıktır ve aynı zamanda genetik olarak bireylerde de ortaya çıkabilir. Günlük hayatımızın teknoloji ile kolaylaştırılması şiddetli obezite seviyelerine neden oldu. Ayrıca, fast food alışkanlıkları da obeziteye neden olur. Peki obezite nedenleri ve zararları nelerdir?

Obezitenin Zararları Nelerdir?

Yüksek Tansiyon

Vücutta aşırı yağ daha fazla kan damarı gerektirir ve oksijen ile besinleri taşımak için bu damarlarda basınç oluşur. Bu normal olarak daha fazla kan pompalamasına ve özellikle arterlerde kan basıncının yükselmesine neden olur. Buna ek olarak aşırı kilo kalp atış hızını arttırır ve kan vücudun her yerine iletimini önleyebilir.

Kanser

Özellikle kadınlarda aşırı kilo, göğüs kanseri, kolon kanseri, safra yolları sirozu ve serviks kanseri gibi ciddi risklere neden olabilir. Kilolu erkeklerde kolon kanseri ve prostat kanseri insidansı normal bireylerden 15 kat daha fazladır.

Psikososyal Etkiler

Obezite, ideal vücut ölçümlerinin dışında olması nedeniyle ciddi psikolojik problemlere neden olabilir. Fazla kilolu ve obez insanlar sıklıkla bu koşullardan sorumludur ve tembel veya zayıf istekli sayılırlar. Bu reaksiyonlar insanlarda ciddi depresyona ve depresyona neden olabilir.

Beyin

Sinir sistemi ve beynin iletişimi hızlandıran ve sinirleri kaplayan bir kılıfı var. Bu kılıf obeziteye sahip insanlara ciddi hasar verir. Sonuç olarak düşünce bozuklukları, eklemlerde hissizlik ve hareketliliğin yavaşlaması gözlemlenmektedir.

Diyabet

Obezite, tip 2 diyabetin ana nedenlerinden biridir. Her ne kadar bu tip şeker hastalığı yetişkin dönemde gözlemlense de, aslında çocukluk döneminde ortaya çıkar. Obezite, kan şekerinizi düzenleyen insülin hormonu direncini bozar. İnsülin direnci ortaya çıktığında kan şekeri yükselir. Bu da fazla kilo almanıza neden olacaktır.

Metabolik Sendrom

Ulusal kolesterol eğitim programı metabolik sendromların genellikle kardiyovasküler sistem problemlerinden kaynaklandığını söylüyor. Abdominal obezite yüksek kan kolestrolü, yüksek tansiyon veya glukoz intoleransı olmadan insülin direncine ve iltihaba neden olabilir. Bu koşullar metabolik sendromlara dahildir. Ülkemizde fazla kilolu veya obez olan insanların üçte biri metabolik sendromlara maruz kalmaktadır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz