Numaralı ve Güneş Gözlüğü Camı Çeşitleri Özellikleri

Numaralı ve Güneş Gözlüğü Camı Çeşitleri Özellikleri

Halk arasında birçok insan belirli göz rahatsızlıklarından dolayı veya güneş gözlüğü tercihlerinden dolayı gözlük kullanırlar. Peki sizce gözlükleri birbirinden ayıran tek fark numaraları mı? Bu yazımız gözlük camı çeşitleri ve özellikleri hakkında sizleri aydınlatmak için yazıldı. Umarım faydalı olur.

Gözlük Camı Çeşitleri 
Gözlük camı, ışığı istenilen şekilde odaklayabilen, iki yüzeyi de işlenmiş saydam bir optik materyaldir. Sferik camlar miyopi ve hipermetropide, silindirik camlar ise astimatizmanın düzeltilmesinde kullanılır. Gözlük camları yapıldıkları maddeye göre sınıflandırılır.

A. Cam (mineral) mercekler: 2 tiptir
1. Kron (crown) cam: En sık bilinen cam tipidir.
2. Flint cam (ilk üretilen camların çakmaktaşından imal edilmesi nedeniyle bu isim verilmiştir): Bazı elementlerin eklenmesiyle (titan, lantan gibi) yüksek kırıcılığa sahip camlar üretilmiş ve böylece daha ince camlar üretilebilmiştir (İnceltilmiş cam).

Mineral camların avantajları; uzun ömürlü olması, daha ince olması, ışık saçılmasının az olması, ısıya dirençli oluşu.

Dezavantajları; ağır olması, kırılgan olması, cam işlenmesi sırasında hasar görebilmesi. Organik camların avantajları; hahif ve dirençli olması, renklendirmenin kolay olması ve işleme sırasında hasar görmemesi. Dezavantajları; Daha kalın olmaları, çabuk çizilmesi, ısıya dayanıksız oluşu. www.saglikvegebelik.com

B. Plastik (organik) mercekler: 2 ana tipi vardır
1. CR-39 (Columbia Reçinesi): Alil diglikol karbonattan yapılır. “Organik cam” olarak da bilinir.
2. Polikarbonat cam: Mineral camlara ve Cr-39′ a göre kırılmaya çok daha dirençli camlardır. Özellikle sportif faaliyetler sırasında emniyetli gözlük kullanımı için idealdir.

Gözlük yüzeyine uygulanan kaplamalar 
1. Antirefle kaplama: Yansımaları azaltmak için uygulanır ve bu amaçla mercek magnezyun florür ile kaplanır. Faydaları; gözlük kullanan sürücülerde daha rahat görme, uzun süre gözlük kullanan kişilerde yansımaya bağlı göz yorgunluğunda azalmadır.
2. Sertlik kaplaması: Organik camlara uygulanır ve çizilmeyi azaltır.

Fotokromik camlar 
“Kolormatik” olarak da bilinir ve yüksek ışıklı ortamda mercek koyulaşırken, ışık azalınca rengi açılır. Bunu cama ilave edilen gümüş tuzları sağlamaktadır. Günümüzde fotokromik organik camlar da mevcuttur.

Bu yazı gözlük camları fiyat listesi, gözlük camlarının özellikleri, gözlük camı numaraları, gözlük camı çeşitleri, gözlük camlarının özellikleri çeşitleri numaraları fiyatları konusunda yazılmıştır.

numaralı gözlük fiyatları 2013, numaralı gözlük fiyatları, numaral gzlk modelleri, gözlük fiyatları numaralı, numaralı güneş gözlüğü fiyatları, numaralı gözlük modelleri 2013, numaralı güneş gözlüğü, numaral gzlk, numarasız gözlük modelleri, 2014 numaralı gözlük modelleri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz