Norlevo Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Norlevo Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Norlevo Türkiye de satışa çıkan ve genellikle korumasız cinsel ilişki sonrasında olabilecek bir gebeliği daha ilk adımda önleme amacı ile üretilmiştir. İlaç genellikle ;

 • Korunmasız ilişki sonrası
 • Prezervatif yırtılması gibi durumlarda
 • Tecavüz vakalarında
 • Diğer kullanılan gebelik önleyicilerin unutulması( doğum kontrol hapı ve iğne gibi)

Bu gibi durumlarda hamile kalma korkusu hem kadın hem de erkeklerde olabilir. İşte bu anlarda hemen önlem alınmalı ve Norlevo hapını sadece eczanelerden alınarak kullanımı yapılmalıdır.

Ertesi Gün Hapı Ne zaman Ve Nasıl Kullanılır?

72 saat içerisinde alındığında etki gösteren ve gebeliğin oluşmadan yok olmasını sağlayan bir haptır. Süresi her ne kadar 72 saat olsa da, alınmayan her saat başı etkisini giderek kaybetmeye başlar. Bu sebeple istenmeyen korunmasız bir birliktelik yaşadığınız gibi hemen birkaç saat içinde hapı almanız gerekir. İlacı  ne kadar erken alırsanız hamile kalma olasılığınız o kadar kaybolur.

Norlevo İlacından Kaç Tane İçmem Gerekir?

Bir paketin içinde sadece 2 adet vardır. Tek seferde iki adet ilacı da içmeniz gerekir. Eğer ilacı içtikten sonra kusma ortalama 5 saat içinde bir kusma meydana gelir ise tekrardan bir paket daha hap alıp kullanmalısınız.  Asla daha etkili olması amacı ile 2 ayrı paketi aynı anda alıp kullanmayınız. Böyle bir durumun olması neticesinde ise acilen doktora başvurmalı ve olanları anlatmalısınız.

 Oluşan Gebeliği Önler Mi?

Norlevo asla oluşmuş bir gebeliği önlemez. Asla bir kürtaj yöntemi ya da var olan çocuğun hayatını bitirmek için yaratılmış bir ilaç değildir. Sadece ilişki sonrası da hemen önlem almak ve gebelik oluşmadan yok edebilmek için yapılmıştır.  Bu ilaç ilişkinin hemen sonrasındaki 72 saat içinde etki eden ve gebeliğin oluşmasını engellemek için yapılır. Bu sebeple hızlı ve çabuk almanız önerilir.

Bebek Emziriyorum Norlevo Kullanabilir Miyim?

Bebek emzirme döneminde iseniz ve norlevo kullanmanız gerekir ise, hapı içmeden önce stok olarak biraz süt sağmanız iyi olacaktır. Mümkün ise hapı aldıktan sonra 24 saat boyunca bebeğinize süt vermeyiniz. Hapın süte geçme olasılığı bulunmaktadır.

Her ilişki Sonrası Kullanılır Mı?

Ertesi gün hapı  sadece ve sadece çok acil ve çok önemli noktalarda kullanılmalıdır. Bir yılda en fazla iki sefer önerilmektedir. Ertesi günü olarak da adlandırılan bu hap asla bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bu sebeple mutlaka ama mutlaka ilişki öncesi önlemlerinizi almalı ve daha sonrasında oluşabilecek kötü sürprizler için bu ilacı alarak önleminizi alabilirsiniz.

Yan Etkileri

Norlevo hapı oldukça tehlikeli ve ağır bir haptır. Bu sebeple asla bunu kullanmayı alışkanlık haline getirmemelisiniz. Yan etkileri ise ;

 • Sinirlilik durumu
 • Bulantı
 • Karın ağrıları
 • Baş dönmeleri
 • Adet bozuklukları

Özellikle adet gecikmesi ve ağrıları görünebilir bir durum olabilir. Yine de her bu hapın yüzde yüz garantisi olmadığından çok fazla adet gecikme günlerinize dayanarak bir gebelik testi yaptırmanız önerilir. Sadece mecbur kaldığınız durumlarda kullanmaya özen gösteriniz.

Yüzde Yüz Hamileliği Engeller mi?

Norlevo asla yüzde yüz imkân sunmaz. Olabildiğince erken saate bu hapı almamanız daha fazla olumlu sonuç almanızı sağlar iken gittikçe geç saate almanız etkisini yitirmeye başlar. Gece yarışı bile böyle bir durumdan şüphelendiğinizde anında bir nöbetçi eczane bulmanız ve ertesi gün hapı olarak ta söylenilen Norlevo hapından alıp hemen bir bardak su ile kullanmanızdır. Genel olarak korunmasız ilişki sonrası bu hapı kullanınız ama asla tam olarak güvenip önlemlerinizi almayı ihmal etmeyiniz. Önce doğrum kontrol yöntemleri, olmadığı ya da kaza sonucu olan durumlarda mecburi olarak hap kullanımını yapmalısınız.

Norlevo Sonrası Kanama olur mu?

Yapılan kullanıcı yorumlarına göre kanama olabilmesi normaldir. Çok ağrılı ve rahatsızlık verici bir durum olmadıkça bir sorun olmayabilir. Aksi durumlarda hemen doktorunuza danışınız. Ağrılı ve sancılı durumlarda da doktorunuza danışabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapından Sonra Ne Zaman Adet Olurum

Ertesi gün hapından sonra yine aynı dönemlerde adet olabilirsiniz. Eğer adet gecikmesi olur ise yine de hemen panik olmayınız. İçinde ağır hormonlar sebebi ile adet kanamalarınız gecikebilir.  Birkaç gün bekleyiniz ve doktorunuza giderek bir gebelik testi yaptırabilirsiniz.

Çok Önemli bilgiler

 • Norlevo yanı ertesi gün hapı asla bir doğum kontrol hapı değildir
 • Yılda 2 kereden fazla önerilmez. Aksi bir durumda ve mutlaka kullanmanızı gerekilen bir durumda eczacınız ya da doktorunuza danışınız
 • Hapı olabildiğince çok erken saate içmeye gayret ediniz. Nasıl olsa etki eder diye asla kullanmayı ihmal etmeyiniz.
 • Fazla doz almayınız. Her pakette olan 2 tableti aynı anda almanız yeterlidir.
 • Ertesi gün hapı sonrası aşırı kanama olabilir.

Sizlerde önlem almak için bu ilacı kullanabilir ama yine de her türlü olasılığa karşı kendinizi hazırlamalısınız. Mutsuz olmamak için her zaman ilişki öncesi önlemlerinizi alınız ve bu gibi ağır hormon içeren ilaçları kullanmak zorunda kalmayınız.

Norlevo Ertesi gün hapı danışma hattı : 0 800 211 6444

Norlevo tablet yerine Elle ertesi gün hapı  ilacı piyasaya çıkmıştır.

İlaç işe yaramadıysa hamile kaldığımı nasıl anlarım ?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz