Nohut Faydaları Nelerdir?

 • ALTERNATİFTIP
 • Nohut Faydaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
 • 860 kez görüntülendi

Nohut Faydaları Nelerdir?

Nohut baklagiller arasında kuru fasulyeden sonra vazgeçilmezdir. Hanımlar genellikle her gün yemek pişirdikleri için, bazen ne pişireceklerini bilemezler. Bir gün sebze grubundan bir yemek pişirirlerse, başka bir gün bakliyat yada tavuk, köfte gibi yiyecekler pişirirler. Örneğin haftanın birkaç günü lahana, pırasa, karnabahar yada brokoli gibi sebze yemekleri pişirirken arada birkaç gün nohut, mercimek yada kuru fasulye pişirilir. Arada da et grubu ürünlerinden lezzetli tavuk, köfte yada balık pişirilir.

Özellikle bakliyat yemekleri yani mercimek, kuru fasulye gibi yemeklerin yanına pirinç pilavı, bulgur pilavı yada soslu bir makarna yapılır. Bir de cacık, piyaz yada çoban salatası gibi salatalar yapılırsa o akşam yemeğini herkes afiyetle tüketir. Tabii bu bakliyatların sağlık açısından da birçok yararı ve faydası vardır. Özellikle bu bakliyat grubu bitkilerin arasında bulunan nohut faydaları oldukça fazladır. Peki lezzetle ve afiyetle tüketilen nohut faydaları nelerdir, sağlık için ne gibi yararları vardır ve hangi hastalıkların önlenmesine yardım eder?

nohutNohut Faydaları Nelerdir?

Latince adı cicer arietinum olan bu şifalı bitki sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Özellikle ülkemizde İç Anadolu bölgesinde bolca tüketilir. Anadolu bölgesinde bolca yetiştirilir. Kış aylarında yemeği hemen hemen herkes tarafından sıklıkla pişirilir. Çok az yerde farklı renkte ve farklı boylarda yetiştirilenleri vardır. Tabii en meşhur kullanılan alanlarından biri leblebi yapımıdır. Nohut, leblebinin ana maddesidir. Leblebi birçok kişi tarafından severek tüketilir. Ayrıca zayıflamak amacıyla da kullanılır. Mide bulantısını önleyici etkisi de vardır.

 • Bu şekilde bakliyatların düzenli tüketilmesi öncelikle şeker hastalığı yani diyabet gibi rahatsızlıkları önler.
 • Bağırsakta bulunan zararlı bakterilerin gelişmesini engeller, aksine yararlı bakterilerin gelişimine katkıda bulunması da nohut faydaları arasındadır.
 • Tansiyonu düzenlemeye yardım eder.
 • nohut yemeğicudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Bol miktarda lif içeriği vardır.
 • İçerdiği fosfor nedeniyle kemik ve dişlerin yapısına katkıda bulunur. Kemik ve dişlerin güçlenmesine yardım eder.
 • Mutluluk hormonlarına etki ederek, mutlu ve huzurlu hissetmenize katkı sağlar. Yani depresyonu engellemeye yardım eder.
 • Büyümeye ve sağlıklı gelişime katkı sağlar.
 • İyi bir enerji kaynağıdır.
 • Kolesterolü düzenler.
 • Yüksek oranda kalsiyum, lif, potasyum, magnezyum, çinko ve demir içerir.
 • Kalbi korur, kalp ile dosttur. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Hafızayı güçlendirerek öğrenmeyi kolaylaştırır.
 • Sindirim sistemini rahatlatarak kabızlığı önleyici etkisi vardır.
 • Menopoz dönemindeki kadınlar için de oldukça faydalıdır. Menopoz döneminde sıcak basması ve ter basması gibi şikayetleri azaltır.

nohut faydalarıKilo Vermek İster Misiniz?

Kilo verememekten mi yakınıyorsunuz? Zayıflamak istiyor fakat bir türlü fazla kilolarınızdan kurtulamıyor musunuz? İşte bu durumda bu şifalı bakliyatı tüketerek fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi leblebi ile de diyet yapabilir, kilo verebilir ve zayıflayabilirsiniz. Uzun süre tok hissetmenizi sağlayıcı özelliği vardır. Bu bakliyatı tüketince uzun süre acıkmazsınız, açlık hissetmezsiniz.

Bir yemek kaşığı nohut yaklaşık olarak 12 gramdır, bir su bardağı ise 200 gramdır. 100 gram nohut neredeyse 360 kaloridir.

Vejeteryanlar İçin İyi Bir Protein Kaynağıdır!

Vejeteryanlar et yemedikleri için etten alacakları proteini başka yiyeceklerden almalıdır. Yoksa vücutlarında protein eksikliği görülebilir. Nohut da protein değeri oldukça yüksek bir besindir. Et ve süt ürünler ile karşılaştırılabilecek kadar fazla protein miktarına sahiptir. Bu yüzden et yemeyen kişiler mutlaka düzenli tüketmelidir.

Kemiklerinizi Koruyun!

İçeriğindeki kalsiyum, magnezyum, demir, fosfat, manganez, çinko ve K vitamini kemiklerin yapısını ve gücünü korumaya yardım eder. Osteoporoz yani kemik erimesini engellemesi de nohut faydaları arasındadır. Bakliyatlar arasından nohut yemekleri ve leblebiyi düzenli tüketerek kemiklerinizi koruyabilirsiniz. Aynı zamanda yaraların kolay iyileşmesini sağlar.

Kansere Yakalanmaktan Korkuyor Musunuz?

nohut salatasıSelenyum çoğu meyve ve sebzede bulunmayan yada çok az bulunan bir mineraldir. Fakat nohutta selenyum bulunur. Selenyum karaciğer enzim işlevinde önemli bir rol oynayarak vücutta bazı kansere sebep olan bileşikleri yok etmeye yardım eder. İşte bu yüzden nohut kansere karşı koruma sağlayan bir baklagildir. Kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruma sağlar. Kanserli hücrelerin vücuda yayılmasını önleyerek vücudu korur. Meme kanseri riskini de azaltır.

Nohut Zararları ve Yan Etkileri!

 • Fazla miktarda tüketilirse bağırsaklarda gaz ve şişkinliğe neden olabilir.
 • Mide rahatsızlıkları olanlar da çok fazla nohut tüketmemelidir.

Kaynaklar:

Medicalnewstoday : articles
Natural food benefits : display
Healthyeating : nutrients-benefits-chick-peas-garbanzo-beans
Livestrong : benefits-of-chickpeas

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.