Nikotini Sisteminizden Atmak için Yiyebileceğiniz 7 Gıda

Nikotini Sisteminizden Atmak için Yiyebileceğiniz 7 Gıda

Nikotin ciddi yan etkilere sahip bir alkaloiddir.

Bu bağımlılık yapan madde sadece sigara içen kişi için ciddi sonuçlar doğurmakla kalmaz; aynı zamanda sigara içenlerin yakınında bulunan kişiler de sigaraya bağlı hastalıklara maruz kalır.

Tütünün içindeki nikotin, alkol, kokain ya da morfin kadar bağımlılık yapabilir. Bu göz ardı edilemeyecek bir gerçektir.

Bu alışkanlıktan vazgeçmek kolay değildir. Vücut ve beyin bu uyarıcıya inanılmaz derecede alışmış haldedir ve bu madde eksik olduğunda, klasik belirtilerle reaksiyon gösteririz: anksiyete, sinirlilik, gerginlik.

İster siz bir sigara içicisi olun ister sigara içen birinin etrafında olun, vücudunuzun sağlığını tehlikeye atacak değişiklikler geçirdiğini bilmelisiniz. Yaşam kalitenizi ve refah seviyenizi yükseltmek için ciddi önlemler almanız gerekir.

Aşağıda, nikotini sisteminizden atmaya yardımcı olabilecek gıdalardan bahsedeceğiz. Ama her şeyden önce, kişi elbette ki sigara içmekten vazgeçmelidir.

Daha sonra akciğerlerimizi en etkili şekilde iyileştirmek ve vücuttan toksinleri atmak için en iyisi diyet alışkanlıklarımızı mümkün olduğunca değiştirmektir.

Nikotinin vücuda etkileri nelerdir?

sigara

Sigara alışkanlığının sonuçlarını düşündüğümüzde akla ilk gelen akciğer kanseridir.

Bununla birlikte, böyle bir aşırılığa kaçmadan, çoğu kez dikkat etmediğimiz pek çok gizli durum da vardır.

Uzun vadede sadece bazı sigara içicileri kanser geliştirir.

Gerçekten dikkat etmediğimiz bir şey de, tütün kullanıcılarının % 100’ünün yaşadığı sonuçlardır:

  • Yüksek kalp atış hızı.
  • Nikotin beynin içine girdiğinde dopamin gibi nörotransmitterleri etkiler. Kendimizi daha rahat hissederiz, ancak bu çok kısa sürer.
  • Bir veya iki saat sonra, yeni bir doz daha almaya ihtiyaç duyarız. Bağımlılık hızlı gerçekleşir.
  • Nikotin metabolizmayı alt üst eder.
  • Bu alkaloidin diğer bir etkisi de sindirim üzerindedir. Mide süreçlerini yavaşlatır.
  • Nikotin ayrıca vücudu daha asidik yapar ve pankreasın işlevini azaltır.
  • Bağırsaklar değişim gösterir ve rahatsız olur.
  • Nikotinin sürekli kullanımı mide asidi üretimini uyarır.

Vücudu nikotinden temizleyen gıdalar

Eninde sonunda sigarayı bırakmaya karar vermiş bir içici olsanız da olmasanız da, vücudunuzdan toksinleri atmak için diyetinize dikkat etmeniz en idealidir.

Akılda tutmamız gereken bir şey de, düşük nikotinli sigaraların veya nikotin yamalarının sağlıklı olmadığıdır. Tütünü yavaş yavaş bırakmak için bir mekanizma olabilirler, ancak uzun vadede sigaranın kendisi kadar tehlikelidirler.

Yapılacak en iyi şey, iradeyi toplamak, bir sigara yakmamızı “isteyen” tetikleyicileri kontrol altına almak ve basitçe buna direnmektir. Tütün içermeyen bir hayat, sağlık ile eş anlamlıdır. Bunu akılda tutmanız şart.

Şimdi nikotinin vücuttaki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek gıdaları inceleyelim.

1. Doğal Portakal, Nar ve Limon Suyu

portakal

Saf C vitamini, sağlık ile eş anlamlıdır. Bu doğal bileşik, tüm sigara içicileri için tıbbi faydalar taşır. Hasarlı dokuları onarır, dolaşımı arttırır, toksinleri yok eder ve alyuvar miktarını arttırır.

Her sabah yarım limon suyu, portakal suyu ve yarım nar suyunu bir araya koyun ve mikserden geçirin. Bu karışımı kahvaltıdan önce için. Arzu ederseniz biraz bal ilave edin.

2. Brokoli

Brokoli, vücuttaki metalleri ve toksinleri yok etmede çok etkilidir. Kanseri önleme konusunda oldukça önemlidir ve her şeyden önce C ve B5 vitaminleri açısından en iyi kaynaklardan biri olduğu için çok değerlidir.

3. Zencefil

Herhangi bir yemeği hazırlarken taze zencefil eklemekten çekinmeyin. Salatanıza iki veya üç gram rendelenmiş zencefil katmak yeterli olacaktır.

Zencefil, sigarayı bırakmak ve nikotin gibi toksinleri temizlemek için en çok önerilen gıdalardan biridir.

4. Havuç Suyu

Sigarayı bırakma sürecinde olanlar çok sıvı tüketmelidir. Bu bağımlılığa son vermek için vücudun zamanla biriktirdiği tüm zararlı maddelerin “akıtılması” gereklidir.

Havuç suyu, A, B, C ve K vitaminleri bakımından zengindir ve nikotini yok etmede çok önemli bir rol oynar.

5. Frambuaz

frambuaz

İspanyol Tütün Uzmanları Topluluğu (SEDET) bize çok ilginç şeyler söylüyor.

Meksika Hidalgo Devlet Üniversitesine bağlı Sağlık Bilimleri Enstitüsü (ICSa), ilginç bir çalışma sonucunda frambuazın sigarayı bırakmak için çok etkili olduğunu ortaya koydu.

Frambuazın ayrıca yüksek düzeyde elajik asit içerdiği tespit edilmiştir. Bu, nikotin ve diğer zararlı bileşikleri vücuttan atabilen bir maddedir.

6. Ispanak

Çiğ ıspanak yiyin. Bu sebzeyi pişirmeyin çünkü pişirildiği zaman içeriğindeki vitaminleri ve folik asidi kaybeder. Bunlar vücudun nikotini temizlemesi için gerekli maddelerdir.

7. Biber

Ispanak gibi, biberi de çiğ yemek en iyisidir. Biraz doğrayın ve salatalara ekleyin.

Biberlerde tütünün olumsuz etkilerinden kurtulmak için vücudun iyileşmesinde temel olan C, B2 ve B6 vitamini seviyeleri yüksektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz