Nescafe İçmek Zararlı mıdır?

Özellikle bilgisayar başında sürekli duran kişilerin tükettiği sıcak içecek arasında belki de çaydan sonra ikinci sırayı almaktadır. Daha önce çayın zararları hakkında açtığımız bilgilendirici konu oldukça ilgi görmüş ve tavsiyelerimize uyan ziyaretçilerimizin olduğuna da şahit olmuştuk.

Hazır yiyeceklerde olduğu gibi hazır içeceklerde kullanılan koruyucu maddeler sağlığınızı ciddi derecede etkilemektedir. Özellikle renklendiriciler ve koruyucuların daha önce kansere kadar yol açan etkilerinin olduğunu okuduğumuz bir gerçektir. Bu sebeple hazır içeceklerde kullanılan koruyucu, renklendirici ve tatlandırıcıların zararlarına dikkat etmek gerekiyor.

Kahve statüsünde olan Nescafe aşırı derecede kafein içermektedir. Doktorlar sürekli olarak şu şekilde uyarılar yapmaktadır. ‘’ kafein içeren içecekleri sınırlı ve kontrollü tüketin ‘’ bu uyarıya ne derece aldırış ediyoruz bilinmez ama kafein; kalp ve damar hastalıklarında etkili bir rol oynamaktadır. Aşırı kahve ve Nescafe tüketen bir kişinin kalp ritminde bozukluk görülebilir.  Kalp ritminin hızlanması, düzensiz hale gelmesi sonucu ise tansiyon hastalığı da meydana gelmektedir. Tansiyon yükselmesinin temel sebeplerinden birisi olan Nescafe tüketimini fazlaya kaçıran kişiler, kafeinden uzak duran kişilere göre aralarında ciddi derecede fark bulunmaktadır.

nescafe zararları

Hamilelikte Nescafe İçmek

Hamilelikte canınız her şeyi çekebilir. Özellikle gıda konusunda dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Nescafe kafein içerdiği için doktorlar tarafından aşırıya kaçılmamasını önermektedir. Günde 1 fincan ya da 1 kupa Nescafe içilmesi normal karşılanırken, sabahtan, akşama kadar Nescafe tüketimi 5-6 kupa olduğunda işin boyutunu kaçırmışsınız anlamına gelir. Kahve ve Nescafe içen kişilerin sürekli olarak duydukları şeyler arasında olan ‘’ Kafein doğurganlığı azaltır ‘’ doktorlar tarafından da önemle vurgulanan bir öneridir.

Kısaca Nescafe ‘nin zararlarını madde şeklinde toparlayacak olursak eğer;

 • Nescafe ’nin günde 3-5 kupa içilmesi tansiyonu yükseltir.
 • Belirli ölçüde içilmeyen Nescafe, kalp ve damar hastalıklarını beraberinde getirir. Bu sebeple kalp ritim bozukluğu meydana çıkar. Bunun sonucunda ise çarpındı, düzensiz kalp atışları gözlemlenir. Taşikardi hastalığının da ortaya çıkmasında büyük önem sahibidir.
 • Nescafe midede asit salgısına karşı uyandırıcı bir özellik taşır. Özellikle Ülser gibi rahatsızlığı olan kişilerin tüketmesi önerilmez.
 • Nescafe, vücutta su kaybına neden olmaktadır.
 • Migreni tetiklediği biliniyor.
 • Etiketler:

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış.

  Yorum Yaz