Besin maddeleri ve antioksidanlarla dolu, çok yönlü ve leziz nektarin; uzun bir sağlık faydası listesine sahiptir ve pizzadan pastalara kadar her şeye lezzetli bir katkı yapabilir. Nektarinler, Rosaceae familyasından gelen ahududular, armutlar, kayısı ve eriklerle akrabadır. Ayrıca, şeftalilerle neredeyse genetik olarak özdeşleşirler. Beyazdan canlı sarılara ve kırmızı renklere kadar değişen birçok nektarin türü vardır, ancak hepsi de benzer sağlık yararlarına sahiptir.

Daha iyi bağırsak sağlığını desteklemekten bağışıklığı artırmaya kadar, nektarinler diyetin besleyici ve lezzetli bir parçası olabilir.

 

Genel Olarak Nektarin Faydaları

 

  • Antioksidan bakımından yüksektir
  • Daha iyi sindirimi destekler
  • Kilo kaybına yardımcı olur
  • Göz sağlığını geliştirir
  • Bazı kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olabilir
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Kan şekerini sabitler
  • Kalp sağlığını iyileştirir

Antioksidan Bakımından Yüksektir

Antioksidanlar, zararlı serbest radikalleri nötralize ederek kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olan bileşiklerdir. Serbest radikaller; zayıf bir diyet, stres veya kirlilik gibi şeylerin sonucu olarak biriken moleküllerdir ve hücrelerinize zarar verebilir. Antioksidanlar, kanser, kalp hastalığı ve inflamasyon gibi durumlarda azalma ile ilişkilendirilmiştir.

 

Nektarinler, vitamin C içeriği yüksek olması nedeniyle, vücuda antioksidan etkisi olan yararlı bitki bileşikleri ile doludur. Diyetinize birkaç porsiyon nektarin dahil etmek, sağlığınızı iyileştirmek ve bu tehlikeli serbest radikallere karşı savaşmak için bol miktarda antioksidan almanıza yardımcı olabilir. Nektarinlerin yanı sıra diğer yüksek antioksidan gıdalar arasında çilek, yeşil yapraklı sebzeler, bitter çikolata, tarçın ve zerdeçal gibi bitkiler bulunur.

 

Daha İyi Sindirimi Destekliyor

Nektarinler, sindirim sağlığı söz konusu olduğunda inanılmaz derecede önemli bir besin maddesi olan lif yığını sağlar. Diyet lifi, gastrointestinal yolunuzda sindirilmemiş halde hareket eder ve dışkıya doku ekleyerek ve işlerin ilerlemesine yardımcı olarak düzenliliği destekler. Lif ayrıca prebiyotik olarak görev yapar, bağırsağınızda bulunan faydalı bakteriler için besin sağlar ve bu da hem sindirimi hem de besin emilimini artırır.

 

Ek olarak, artan lif alımının kan basıncını ve kolesterol düzeylerini düşürdüğü ve normal kan şekerinin korunmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Kadınlar için günde en az 25 gram lif ve erkekler için 38 gram lif önerilmektedir. Günde sadece bir nektarin yiyerek, günlük lif ihtiyacınızın yüzde 8’ine kadarını karşılayabilirsiniz. Sindirim sağlığınızı optimize etmenize yardımcı olabilecek diğer yüksek lifli gıdalar; meyveler, sebzeler, tahıllar ve baklagillerden oluşur.

Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Nektarinler, düşük kalorili ve lif bakımından yüksek olduğundan, kilo vermek için mükemmel bir diyet meyvesidir. Lif, yavaş yavaş sindirim kanalı boyunca dolaşır ve iştahınızı azaltmak, yemek isteklerini hafifletmek için daha doygun kalmanıza yardımcı olur. Araştırmalar, nektarin gibi meyve alımını artırmanın kilo vermenize yardımcı olabileceğini gösteriyor. Aslında, birkaç çalışma, meyve tüketiminin vücut ağırlığının düşmesini desteklediğini ve kilo kaybına neden olduğunu bulmuştur. Yüksek kalorili atıştırmalık ve tatlıları nektarinle değiştirmeniz, tükettiğiniz kalorilerin sayısını azaltmanıza ve kiloları kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

 

Göz Sağlığını Geliştirir

Nektarinler, görme ve göz sağlığı açısından önemli bir besin olan A vitamini açısından yüksektir. Aslında, A vitamini eksikliği gece körlüğü, göz kuruluğu ve görme azalması gibi semptomlara neden olabilir. Ayrıca lutein ve zeaksantin gibi, göz hastalıklarının önlenmesinde merkezi bir rol oynayan iki bitki pigmenti içerir.

 

Kanada Manitoba Üniversitesi İnsan Beslenme Bilimleri Bölümü araştırmacılarından gelen kanıtların artığına işaret ederek; bu önemli karotenoidlerin kataraktlara ve ileri yaşla oluşan maküler dejenerasyona (hatta yaşlılarda körlüğün başlıca nedeni) karşı bile koruma sağlayabileceği gösteriliyor. Günde sadece bir nektarin, günlük A vitamini gereksinimlerinin yüzde 9’unu karşılayabilir. Diyetinize yeşil yapraklı sebzeler, havuç, süt, yumurta ve karaciğer de dahil olmak üzere bol miktarda A vitamini eklemeyi unutmayın.

Kanser Hücrelerini Öldürmeye Yardımcı Olabilir

Nektarinler, bazı test çalışmalarında kanser hücresi gelişimini engellemeye yardımcı olduğu gösterilen güçlü bileşikler içerir. Food Chemistry dergisinden yapılan bir araştırma, nektarin ve şeftalideki polifenollerin, sağlıklı hücreleri olumsuz etkilemeden, meme kanseri hücrelerinin büyümesinin durdurulmasına yardımcı olduğunu kaydetti. Journal of Nutritional Biochemistry’de yayınlanan başka bir araştırmada; şeftali ve nektarinlerde bulunan polifenollerin meme kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını azalttığı da gösterildi. Araştırmacılar, aynı yararlı etkileri görmek için her gün iki veya üç şeftali veya nektarin yemeyi önerdi.

 

472.000’den fazla katılımcıyla yapılan bir başka çalışmada, nektarin yeme alışkanlığının erkeklerde akciğer kanseri riskini düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Elbette, kansere yakalanma olasılığına etkisini doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak nektarin gibi antioksidan bakımından zengin gıdaları yemenin sağlığınız üzerinde büyük bir etki yaratma potansiyeline sahip olduğu açıktır.

 

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Nektarinler, bağışıklık sisteminize bir iyileşme ve enfeksiyondan korunma konusunda yardımcı olabilecek, birkaç sağlık teşvik eden bileşikler içerir. Örneğin, 30 çalışmayı ele alan kapsamlı bir inceleme, C vitamininin soğuk algınlıklarının şiddetini ve süresini azaltmasına yardımcı olduğunu gösterdi.

 

Nektarinler ayrıca faydalı bağırsak bakterileri için gıda tedarik etmeye yarayan prebiyotikler olarak işlev gören lifler içerirler. Sağlıklı bir bağırsak florasının teşvikinin bağışıklık sağlığını iyileştirdiği gösterilmiştir ve hatta hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, nektarinler, antioksidanlardan yüksektir ve bu da bağışıklık hücrelerini hasardan koruyabilir ve bağışıklık sisteminizi etkili bir şekilde dinç tutabilir. Nektarinleri yemenin yanı sıra bağırsak sağlığını daha da güçlendirmek için diyetinizi meyve, sebze ve fermente gıdalar gibi bağışıklık artırıcı gıdalarla doldurduğunuzdan emin olun.

 

Kan Şekerini Sabitler

Nektarinlerde bulunan lif, durmayan kanamaların önüne geçmek için kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir. Lif, kan dolaşımından şeker emilimini yavaşlatır ve kan şekeri düzeylerinin yedikten sonra hızla yükselmesinin önüne geçer.

 

Araştırmalar, meyve tüketimin artmasının düşük diyabet riski ile bağlantılı olabileceğini, muhtemelen içerdikleri yararlı lif sayesinde bulduklarını belirtti. Bir çalışma bile günlük meyve tüketiminin şeker hastalığı geliştirme riskinde yüzde 12’lik bir düşüşe neden olduğunu ortaya koymuştur.

 

Ancak şeker hastalığınız varsa, meyve alımınızı kontrol altında tutmanız önemlidir. Nektarinler yavaş şeker emilimine yardımcı olabilecek lif içeriyor olsa da, kan şekerinizi artırabilir. Başka türlü sağlıklı, karbonhidrat kontrollü veya düşük karbonhidratlı bir diyetin parçası olarak hafifçe tüketmeyi denemelisiniz.

 

Kalp Sağlığını İyileştirir

Kalp hastalığı ölümün önde gelen sebebidir. Yine de çoğu durumda, diyet ve yaşam biçiminizde basit değişiklikler yaparak kolayca önlenebilir. Nektarin gibi besin açısından zengin gıdalar, kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için iyi bir yoldur. Nektarinler, kalp hastalığının bazı risk faktörlerini azaltabilecek çeşitli besin maddeleri içerir. Örneğin toplam ve kötü (LDL) kolestrol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu gösterilen çözünebilir lif içerirler.

 

Aynı zamanda, kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olabilecek polifenoller açısından da yüksektirler. Çin’den yapılan bir araştırma, nektarin ve şeftali gibi gıdalardan alınan polifenollerin, daha yüksek bir seviyede alınmasının trigliserit seviyelerinin düşmesi ve iyi (HDL) kolesterol seviyesinin yükselmesiyle ilişkili olduğunu bulmuştur. Ayrıca, bir nektarin günlük potasyum ihtiyacınızın yüzde 8’ini karşılamaktadır. Yeterli miktarda potasyum alımı düşük kan basıncına yardımcı olabilir ve kalp rahatsızlığına ve inmeye karşı koruma sağlar. Sağlıklı bir diyet uygulayın, bol miktarda fiziksel aktivite yapın ve kalp sağlığınızı daha da geliştirmek için alkol ve tütün kullanımını sınırlayın. 

Nektarin Besin İçeriği

 

Nektarinler düşük kalorilidir ve birtakım önemli mikro besinlerle birlikte lif, C vitamini ve A vitamini bombası sayılabilir. Bir orta boy nektarin yaklaşık olarak aşağıdakileri içerir:

62,5 kalori

15 gram karbonhidrat

1.5 gram protein

0.5 gram yağ

2.4 gram lif

7.7 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın % 13’ü)

471 IU vitamin A (Günlük ihtiyacın % 9’u)

285 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın %  8’i)

1.6 miligram niasin (Günlük ihtiyacın % 8’i)

0.1 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 6’sı)

 

Nektarinler ayrıca; manganez, fosfor, K vitamini ve E vitamini içerir.