Nefes Darlığına Ne İyi Gelir ve Nefes Açıcı Yöntemler?

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir ve Nefes Açıcı Yöntemler?

Nefes darlığı, günümüz insanlarında sıklıkla rastlanılan ve korku veren rahatsız edici bir durumdur. Daha çok yeteri kadar nefes alamama ve boğuluyormuş gibi hissettiren nefes darlığı kimi zaman sık sık yaşanılırken kimi zamanda bir defaya mahsus olacak şekilde yaşanılabilir.

Aşırı stres, kirli hava, yüksek rakım ve yüksek tempolu egzersizler dolayısıyla sağlıklı insanlarda bile görülmektedir. Nefes darlığı ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Kalpten pompalanan kan ya da akciğerden alınan oksijen yetersiz seviyede olduğunda nefes darlığı yaratmaktadır. Özellikle ani olarak gelişen nefes darlığı ataklarında acil olarak tıbbi müdahale gerekmektedir.

Nefes Darlığına İyi Gelen Yöntemler

Terapiler

Meditasyon ve yoga gibi derin nefes alma sanatını işleyen terapiler nefes darlığına iyi gelmektedir.

Yürüyüşler

Her gün 25 ila 45 dakika arası yapılan tempolu yürüyüşler düzenli nefes alışveriş alışkanlığı kazandırır.

Sigarayı Bırakmak

İçerisinde 4 binden fazla zararlı madde ve kimyasal bulunduran sigara solunum yollarını tümüyle tahrib etmektedir. Sigara kullanıyorsanız en kısa sürede sigarayı bırakmalısınız.

Buhar Soluma

Nefes darlığınızın sebebi eğer bir solunum yolu rahatsızlığı ise buhar solumak sizin için çok iyi bir çözüm olacaktır. Bir kaba kaynamış su koyun ve içine nane esansı ekleyin. Havlu yardımıyla başınızı sarıp sudan çıkan buharı içinize çekin. Nefesinizin açıldığını hissedene kadar derin derin nefes alıp verebilirsiniz.

Nefes Darlığına İyi Gelen Bitki Çayları

Rezene çayı ve bal karışımı

Kaynamış suda 10 dakika kadar demlenmeye bırakılan rezene tohumları süzülerek bir bardağa aktarılır. İçerisine 1 tatlı kaşığı bal eklenir ve iyice yedirilir. Bu karışım bronşit , öksürük ve tıkanıklığa karşı mükemmel bir çözümdür.

Nane çayı

Ferahlatıcı ve sakinleştirici etkisiyle sinir, stres ve heyecanlanmadan dolayı kaynaklanan nefes darlıklarına iyi gelir. 1 su bardağı kaynamış suyun içine 50 gram kurutulmuş nane atarak kaynatınız. Kaynayan nane çayının demlemesini bekleyerek sabah ve akşam 1 bardak içebilirsiniz. Sınava girmeden önce 1 bardak nane çayı içmeniz nefesinizi düzenleyecektir.

Zencefil çayı

Mikrop öldürücü etkisiyle solunum yollarını açan zencefil aynı zamanda damarları açarak kan pıhtılaşmalarını engeller. 2 su bardağı kaynar haldeki suya 100 gr kurutulmuş zencefil atarak 5 dakika daha kaynatınız. Kaynama sona erdiğinde demlemesini bekleyiniz. Demleyen zencefil çayından günde 3 defa sabah, öğle ve akşam olmak üzere 1 bardak içiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz