Nefes Darlığı Nedenleri ve Tedavisi

Nefes Darlığı Nedenleri ve Tedavisi

Tıp dilinde dispne olarak adlandırılan nefes darlığı, kişinin nefes alıp vermede zorlanması durumudur.

Tek başına bir hastalık olmayan nefes darlığı aslında başka bir hastalığın sonucunda belirti olarak ortaya çıkar. Biz bu yazımızda nefes darlığının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Nefes Darlığı Nedenleri: Nefes darlığına en sık şekilde neden olan şey vücudu yorucu fiziksel aktiviteler ve egzersizlerdir. Bunlar pek önemli olmamakla beraber genelde vücut form tutunca gözükmediği gibi sağlık açısından da zararlı değillerdir. Sonuçta her bünyenin bir dayanma gücü vardır ve aşırıya kaçıldığı zaman herkeste bu tip nefes darlıkları gözükür.

Nefes darlığına neden olan asıl önemli sorun ise vücudun yapması gereken nefes solunumunu ve nefes dolaşımını yeterince yerine getirmesini engelleyecek hastalıklardır.

Nefes darlığına neden olan bu tip hastalıkları sıralamak gerekirse; astım, bronşit, zatürre, akciğer kanseri, kansızlık, zehirlenme, şişmanlık, kalp yetmezliği şeklinde sayılabilir.

Nefes Darlığı Belirtileri: Spor yaptıktan veya yorucu bir fiziksel işlevden dolayı nefes nefese kalmak çok normaldir ve nefes darlığı olarak kabul edilmez.Fakat otururken, yatarken, vücut istirahat halindeyken solunumda güçlük çekmek, rahat şekilde nefes alıp verememek ve nefes nefese kalmak nefes darlığının en yaygın belirtisidir.

Nefes Darlığı Tedavisi: Nefes darlığı tedavisinde ilk amaç nefes darlığına neden olan hastalığın bulunmasıdır. Bunun için EKG başta olmak üzere çeşitli fiziksel testler yapılır. Hastalığın kesin nedeni bulunduktan sonra ise bu hastalığa yönelik tedavi uygulanır. Bu tedavi yöntemlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

– Astım veya bronşit gibi hastalıklardan dolayı olan nefes darlığına karşı bronşları gevşetici ilaçlar verilir.

– Kansızlıktan dolayı oluşan nefes darlığı için ise kansızlığa iyi gelen ilaçlar uygulanır.

Gördüğünüz gibi nefes darlığını tedavi etmek için ilk önce nefes darlığına neden olan ana hastalık veya rahatsızlık bulunmalı ve ondan sonra ona göre tedavi uygulanmalıdır. Nefes darlığı asla tek başına bir hastalık değildir, mutlaka başka bir hastalığın sonucunda ortaya çıkmıştır.

Önemli not: Nefes darlığından şikayet edenlerin sigarayı mutlaka bırakmaları ve yağlı yiyeceklerden mutlaka uzak durmaları gerekir.

Konu hakkında yazılanları yeterli görmüyorsanız, nefes darlığı hakkında hazırladığımız videoyu izleyerek daha detaylı bilgi sahibi olmanızı öneririz.

Bu yazı nefes darlığına iyi gelen ilaçlar şeyler bitkiler yiyecekler nefes darlığı nasıl geçer olur açılır tedavi edilir önlenir nefes darlığı nedenleri nedir neyin belirtisi neden kaynaklanır nedeni kısaca nelere yol açar ne kadar sürer nefes darlığının belirtileri sebepleri sonuçları tedavisi nedeni zararları ne iyi gelir konusunda yazılmıştır.

nefes darligina ne iyi gelir, nefes darlığı nasıl geçer, nefes daralmasına ne iyi gelir, nefes daralması nasıl geçer, nefes darlığı nasıl giderilir, nefes darlığı tedavisi bitkisel, nefes daralması nedenleri, nefes daralması tedavisi, nefes darlığına neler iyi gelir, gebelikte nefes darlığına ne iyi gelir

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz