NEDEN KURU INCIR YEMELIYIZ?

NEDEN KURU INCIR YEMELIYIZ?

Yüksek Lif
Kurutulmuş incirin 1/2-fincan porsiyonunda 7.3 g lif bulunur. Diyetinize daha fazla lif eklenmek, kalp rahatsızlığı ve diyabet gibi kronik hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Kuru incirler hem çözünür hem de çözünmez lif içerir. Çözünür lif, iştah ve kan şekeri kontrolü için sindirimi yavaşlatır ve aynı zamanda kandaki kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Çözünmeyen lif, dışkıya hacim kazandırarak bağırsak fonksiyonunu geliştirir.

Kemiklerin İçin İyidir
İncir 1/2-fincan porsiyonda, diğer pek çok meyveden daha fazla kalsiyum içerir. Yeterli miktarda kalsiyum alımı kemik sağlığını ve büyümeyi destekler ve osteoporoz gelişme riskinizi azaltır. Yetişkinler günde 1,000 ila 1,200 mg kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Kurutulmuş incirin bir porsiyonu, 1 bardak süzme peynirle hemen hemen aynı seviyede bulunur. Diyetinize kuru incir gibi çeşitli kalsiyum bakımından zengin gıdalar dahil etmek günlük ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

Kan Basıncını Düşürür
Kuru incirin tüketilmesi günlük potasyum ihtiyacınızı karşılamanıza ve tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olabilir. Kurutulmuş incirin 1/2-fincan porsiyonunda 507 mg potasyum bulunur. Potasyum, sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olan bir mineraldir. Günlük potasyum alımını artırmak kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olan sodyumun etkilerini azaltmanıza yardımcı olabilir. Bir porsiyon kuru incir, günlük potasyum ihtiyacınızın yüzde 10’unu karşılamanıza yardımcı olabilir.

Demirin İyi Kaynağıdır
Kuru incir de demir ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. Kurutulmuş incirin 1/2-fincan porsiyonunda 1.5 mg demir bulunur. Demir, kanınızdaki oksijen taşınmasına yardımcı olmak için gerekli olan mineraldir. Diyetinizde yeterli miktarda demir olmazsa, hücrelerinize oksijen verilmesi azalır, bu da sizi yorgun ve zayıf hissetmenize ve enfeksiyona daha yatkın olmanıza neden olur. 51 yaş üstü erişkin erkekler ve kadınlar günde 8 mg demir alması, 19 ila 50 yaşları arasındaki kadınlar günde 18 mg demir alması gerekiyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz