Neden günde bir bardak kızılcık suyu içmelisiniz?

Neden günde bir bardak kızılcık suyu içmelisiniz?

Cilt sağlığı, saç ve genel sağlık için sayısız faydası bulunan kızılcık suyu antioksidanlar ve diğer besleyici bileşenler açısından çok zengin olduğu için “Superfood” olarak adlandırılır.

Sağlıklı besinler listesinin başında yer alan kızılcık kırmızı renkte mayhoş bir tada sahiptir.

İçerisinde bol miktarda A, C, E vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum maddesi, demir minerali ve daha birçok vitamini içerisinde barındırdığından dolayı faydaları saymakla bitmez.

Kızılcığın enerji içeriği oldukça fazladır.

İsterseniz bu şifalı suyu, kendinizde evde rahatlıkla yapabilirsiniz.

İşte kızılcık suyunun faydaları;

Kızılcık kansere neden olan tümörlerin büyümesini engeller veya onları yok eder. Yapılan çalışmalarda, hastanın düzenli olarak kızılcık suyu tükettiğinde yumurtalık kanseri için kullandığı kemoterapi ilaçlarının daha çok etki ettiğini göstermektedir. Meme kanseri hücrelerinin yıkılmasına yardımcı olur.

Obeziteye karşı savaşır. Kızılcık suyunun obeziteye karşı en ilginç ve şaşırtıcı kısmı diğer meyve sularından daha az tatlı olmasıdır.

Mide ülseri gibi mide rahatsızlıklarının azaltılmasına yardımcı olur.

Kızılcık kalbimizi korur

Böbrek taşlarına da iyi gelir, bakterileri durdurabilir

Kemikleri güçlendirir. Sadece kalsiyum içermez, aynı zamanda güçlü kemikler için önemli bir vitamin olan K vitamini içerir.

Cildinizdeki tüm yağlardan kurtulmanıza ve gözeneklerinizin temizlenmesine yardımcı olur. Kışın cildinizi zorlu hava koşullarından korur.

Vücuttaki seks bezlerinin düzgün işleyişine destek olur. Düzenli olarak taze saf kızılcık suyu alımı, mutlu cinsel yaşam için çok yararlıdır.

Kızılcık vitaminler, mineraller ve güçlü antioksidanlar ile dolu olduğu için, düzenli tüketimi bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

İdrar yolu enfeksiyonları ile mücadele yeteneği vardır.

Solunum Yolu Enfeksiyonu:

Özellikle çocuklarda grip, öksürük, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı gibi sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olur.

Diş etlerinde bakteri üremesini engeller ve ağız hijyenini sağlar.

Selülit sorununu azalttığı ve genel cilt sağlığını iyileştirdiği bilinmektedir. Döküntüleri ve yanıkları daha çabuk iyileştirmesi de önemli faydalarından biridir.

Kızılcık yüksek besin değerine sahip olduğundan Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde yararlıdır.

Eğer kızılcıktan en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız, doğal tatlandırıcı eklenmemiş olanlarını tüketmeye çalışın.

Kızılcık suyunu evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Kızılcık Suyu Malzemeleri

500 gr kızılcık
1 su bardağı su

Kızılcık Suyu Tarifi

İlk olarak kızılcıkları bol suda iyice yıkayıp saplarını çıkartın. Daha sonra yıkadığınız kızılcıkları bir tencereye alın ve üzerine bir su bardağı su ekleyin. Ocağın üzerine alarak kaynamaya bırakın. Kızılcıklar iyice kaynadıktan sonra süzgeç ya da bir tülbent yardımıyla süzün. İsterseniz kızılcıkları ezerek te çekirdekleri kalana kadar süzebilirsiniz. Daha sonra bu kızılcık suyunu içeceğiniz zaman yarım su bardağı kızılcık suyuna yarım bardak su katarak tüketebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz