Neden Ağrılı Adet Görülür

  • Genel Sağlık
  • Neden Ağrılı Adet Görülür için yorumlar kapalı
  • 655 kez görüntülendi

Neden Ağrılı Adet Görülür

Kadınların en çok yaşadığı sıkıntılardan biri de adet süreçlerinde yaşanan ağrılardır. Ağrılı adet süreci, hem kötü hissettirme duygusu hem de yaşanan hayatın akışına kapılmayı engeller. Ağrılı adet görmenin pek çok nedeni vardır. Bu nedenleri öğrenmek için ise ağrılı adet sancısı çeken kişinin mutlaka bir doktora gözükmesi gerekir. Tabi çoğu kadın gittiği doktoru sayesinde ilaç tedavisine başlayarak bu ağrıları en aza indirmeye çalışır.

Ağrılı Adet Dönemi Neden Olur?

Kadınların adet sürecine girmeden önce ya da o süreçte kasıklarının alt kısmında, zaman zaman da sırtlarında ya da bacaklarına ağrı vurur. Tabi bu ağrılar tamamen adet sürecine bağlı olarak ortaya çıkar. Yapılan araştırmalara ve doktorların yorumlarına göre vücudun yaptığı prostaglandin denilen kimyasalların ağrıya neden olduğu söylenmiştir. Bu kimyasallar nedeniyle rahim kasılır ve adet süreci boyunca da rahim astarını itmeye başlar. Tabi bu çoğu kadında görülen bir nedendir. Bunun dışında istisnalarda olabilir.

Ağrılı Adet Döneminin Belirtileri Nelerdir?

Adet sürecinde en belirgin belirti alt karın bölgesine zaman zaman ancak keskin bir şekilde giren spazmlardır. Bazı kadınlarda bu süreçte mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı ya da kusma hissi de oluşabilir. Kanamanın başlamasıyla birlikte adet ağrısının da başladığı bu dönemde eğer seks sürecinde ağrı, ilaçların fayda etmediği ağrı, vajinadan gelen ve farklı bir akıntı var ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.