Ne Neye İyi Gelir

Ne Neye İyi Gelir

Kısa Kısa Meyvelerin Faydaları

Öncelikle alışılagelmiş düzeyden çıkarak yazımıza meyve ne zaman yenmelidir? Sorusu ile başlayalım. Sorumuzun cevabı İmam-ı Gazali’den dinlenildiği vakit meyvelerin yemek yemeden önce yenilmesi gerektiği sonucuna ulaşıyoruz.

Mutlak surette okunması gereken bu yazımızda besinlerin şifa deposu olduğunu anlamamıza daha bir başka katkı sağlayacak. Yazımızın sonunda ilaç tedavilerinden daha çok doğal tedavilere eğilim göstereceğiniz kanısındayız. Şimdi bakalım ilaç niteliği taşıyan bu mucize besinler nelerdir?

Böbrek taşınız var ve adeta kıvranıyorsunuz ancak siyah turpun suyunun birkaç çay bardağı oranında birkaç gün içildiğinde böbrek taşlarınızın eridiğini biliyor muydunuz? Siyah turpun böbrek taşlarını erittiği tecrübe ile bilinmektedir. Böbrek taşlarınız ister büyük ister küçük olsun siyah turp suyuna dayanamaz erir gider. Aynı vakitte şekerli karpuz suyu ise böbrek taşlarını parçalamaya yaramaktadır. Peki bu uygulamayı yaparken nelerden uzak durmalısınız, neler böbrek taşlarınız için risk oluşturur? Evet kaymak, beyaz peynir, keşkek, balık, pelte, mantar, pirinçli yemekler, bayatlamış etler, sığır etleri gibi yiyecekler böbrek taşı oluşumunu destekler. Tuzlu sulardan, kireçli olduğu bilinen sulardan da uzak durmalıdır böbrek taşı bulunan hastalar. Devamla böbrek taşı düşürücülerden parçalayıcılardan bazıları da şunlardır; ekmeğe sürülerek yenilen çemen, hulbe, tarçın suyu, mahlep, kara nohut suyu, anason ve kimyon yenir veya sularından istifade edilirse mesanedeki taşlar parçalanırlar aynı zamanda öksürük kesmeye de fayda sağlarlar.

böbrek taşı

Sabah vakitlerinde aç karnına içeceğiniz bir kahve fincanı zeytin yağı kumları dökmeye yarar ve içtiğiniz bir yemek kaşığı badem yağı ise mesanenizdeki ve böbreğinizdeki taşların düşmesine vesile olur biiznillah.

Gelelim bir başka mucize meyveye… Şeftali yemesi hoş kendisi tatlı bir meyvedir ama çakirdeklerinde öyle bir şifa taşımaktadır ki hayret etmemek mümkün değil. Bu işi şeftali çekirdekleri yapıyor evet şeftali çekirdeklerinin iç kısmı sabah vakitlerinde aç karnına yenildiği zaman basura savaş açıyor. Basuru olanlar bir ay boyunca 3 veya beş adet şeftali çekirdeğinin içini yemelidirler.

Safrayı gidermek, balgamı kesmek ve şehveti kırmak için sirkeden vazgeçmeyin ve bu rahatsızlıklara birebir şifa olan sirkeyi kullanmayı ihmal etmeyin.

Çarpıntısı olanlara nar yemeyi tavsiye ediyoruz bu meyve aynı zamanda etli kısımla birlikte sıkılarak tüketildiğinde safrayı söküyor ve pekliğin giderilmesinde rol oynuyor. Nar mide temizliği yapıyor ve göğsü yumuşatıyor.

Diş çürümelerini azaltmada kullanılan elma ise çürüme önleyici olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda akli olarak bozukluk yaşayanların ve teneffüs yolları konusunda şikayeti olanları ilacı olara biliniyor.

bobrek-taşı tedavisiMidesi zayıf olanlar hemen armut tüketip midelerinin güçlenmesine armudun nasıl vesile olduğuna bakmalıdırlar. Armut tüketmek bağırsak parazitlerinden kurtulmaya, hazımsızlığa iyi gelir.

Kuluncunuz mu var? Hemen devası yanı başınızdaki incirde var. Sindirim sistemindeki sancılarınızdan da kurtulmuş olursunuz farkında olmadan. Balgamı eritmekte çok başarılı bir meyvedir. Böbrek temizliği de şart diyorsanız incir sizin için bu işi üstlenecektir. Mesanenizde ki kumlar da yok olmaya başlarken dalağınızda ve karaciğerinizde tıkanıklık var ise incir ile bu tıkanıklıklar açılıverecektir. Her sabah aç karnına bir tane incir yemekle romatizma ve nekriseden de şifaya doğru yol bulabilirsiniz. Basuru izale edilmesine sebep olan incir her zaman meyve sepetinizde bulunması gereken meyvelerden sadece biridir. Çoğumuz evdeki ilaç sepetlerinden meyve sepetleri vesilesiyle kurtulabiliriz. Meyveler vaktinde ve uygun olduğu zamanda yenilirse bakın nelere vesile olmaktalar.

Mantardan elde edilen su ise gözlere şifa olmaktadır. Göz rahatsızlıklarında mantar suyu kullanmakta fayda var.

Loğusa hanımlar hurma yediği takdirde çocuklarının sakin çocuklar olacağını bildiren Peygamber S.A.V. Efendimiz küme mantarının suyunun da gözlere şifa olduğunu bildirmektedir. Hurma çeşitlerinden Acve hurması ise zehre karşı etkilidir. Hadis-i Şerifelerden kazanılan bilgilere göre kabak aklın artmasına, dimağın beslenmesine ve baş ağrısına şifa oluyor. Sarımsağın ve zeytinyağının yetmiş derde deva olduğu ve zeytinyağı ile tedavi olunması gerektiğini Peygamber S.A.V. Efendimiz’den öğreniyoruz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.