Ne Kadar Uyumalıyız?

Ne Kadar Uyumalıyız?

Kimimiz günde 5 saat, kimimiz de 10 saat uyuyor. Her birimiz de uykunun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bazen geç biten bir dizi bazen de sabah bir yerlere yetişmek uğruna uykumuzdan fedakarlık ediyoruz. Bazen de uyanmak bilmiyor, akşam erken yatıp neredeyse öğlen uyanıyoruz. Uyku, hem vücut hem cilt hem de ruhsal sağlığımız için hayatımızın önemli bir parçasıdır. Kaliteli bir uyku, gün içinde bizi zinde tutar ve sabah uyandığımızda kendimizi tazelenmiş hissetmemizi sağlar. 24 saatlik bir günün ortalama 8 saatini uykuda geçirdiğimizi düşündüğümüzde, hayatımızın da 3’te 1’inin uykuda geçtiğini söyleyebiliriz. Çoğumuz iyi bir uyku çekmenin önemli olduğunu biliyoruz, ancak çok azımız tablonun arasındaki sekiz saati bir öncelik haline getiriyor. Bir çoğumuz, “gerçekten dinlenmiş” hissetmeyi uykuya borçlu olduğumuzu unutmuş durumda. Peki, uzmanlar bu konuda ne öneriyoruz?

Günde Kaç Saat Uyumalıyız?

Günlük uyku ihtiyacı; kişinin yaşına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin yeni doğan bebeklerin ilk 3 aya kadar günlük 14 ile 17 saat aralığında uyuması gerekmektedir. 4. aydan 11.aya kadar olan bebeklerin ise günde 12 ile 15 saatini uykuda geçirmesi gerekmektedir. Ayrıca;

  • 1-2 yaşlar 11-14 saat,
  • 3-5 yaşlar 10-13 saat,
  • 6-13 yaşlar 9-11 saat,
  • 14-17 yaşlar 8-10 saat,
  • 18-25 yaşlar 7-9 saat,
  • 26-64 yaşlar 7-9 saat,
  • 65 ve üzeri 7-8 saat

-6 Saat Uyku Yeterli Mi?

Bazı insanlar için günde 6 saat uyku ile idare edebilecek genlere sahiptir ancak bu kişilerin, dünya nüfusunun %3’lük kısmı olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla, geriye kalan %97’lik kısım için günlük 6 saatlik uyku oldukça azdır. Genç yetişkinler ve yetişkinler için uzmanlar, günlük 7 ile 9 saat uykuyu önermektedir. Saatin yanı sıra, her gün aynı saatte uyuyup uyanmak da, kaliteli bir uyku ve güne zinde bir başlangıç için önemlidir. Bir sabah 7’de, ertesi sabah 11’de; bir gece 10’da ertesi gece 2’de uyumak, metabolizmanızın da şaşırmasına neden olur. Dolayısıyla, tatilde olduğunuz dönemlerde bile güne aynı saatlerde uyanıp, akşamları da aynı saatte uyanmaya gayret etmelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz