Narın yenilebilir iç kısımları olan nar taneleri, tatlı ve lezzetli küçük yakut kırmızısı renkleriyle cömerttir ve büyük yararlar sağlar. Narın, vücudu ve zihni iyileştiren en iyi 10 gıda arasında yer aldığını görmek şaşırtıcı olmamalı! Araştırmalar, narların yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, oksidatif stres, hiperglisemi ve inflamasyon gibi çeşitli hastalık risk faktörlerini önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Narların ayrıca anti-kanserojen etkileri olduğu gösterilmiştir. Nar tohumları belirli kanser türlerini önleyebilir ve tedavi edebilir. Sağlıklı lif, C vitamini, K vitamini ve potasyum yüklüdür. Nar ayrıca afrodizyak etkili gıdalar arasında da önemli bir yere sahiptir.

Nar tohumlarını düzenli olarak tüketmek için başka bir nedene ihtiyacınız var mı?

Pekala: Nar suyu (nar tohumlarından yapılmış), kırmızı şarap ve yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan aktiviteye sahiptir.

 

Nar Tohumları Nedir?

Nar tohumları, kahverengimsi sarıdan derin kırmızıya kadar değişen pürüzsüz, kalın bir cilde sahip; büyük turuncu ve altı bölmeli bir meyve olan nardan elde edilir. Bir narın iç kısmı krem ​​rengindeki zarlarla ayrılmıştır. Bu zarla ayrılan bölmelerin içi; minik, keskin, yenilebilir tohumları çevreleyen sulu, parlak kırmızı meyvelerden oluşur. Bu meyveler çiğ veya suyu çıkartılarak tüketilebilir.

Çoğu insan narın tohumlarını yiyor ancak aradaki zarlarını da tohumlarla tüketen de var. Ortalama bir narda 600’den fazla tohum olabilir. Tohumları ve zarları çevreleyen beyaza yakın kısım da yiyebilirsiniz, ancak oldukça acıdır. Nar tohumları aynı zamanda iç ve dışta birçok olumlu sağlık etkisine sahip nar tohumu yağı yapmak için kullanılır.

Nar Tanelerinin Besin Değerleri

Bir porsiyon nar (87 gram) aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

72 kalori

16.3 gram karbonhidrat

1.5 gram protein

1 gram yağ

3,5 gram lif

11.9 gram şeker

14.3 mikrogram K vitamini (Günlük ihtiyacın % 17.9’u)

8.9 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın % 14.8’i)

33 mikrogram folat (Günlük ihtiyacın % 8.3’ü)

205 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 5,9’u)

0.07 miligram B6 vitamini (Günlük ihtiyacın % 3.5’i)

31 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın %3.1’i)

 

 

Doğal Afrodizyaktır

Birçok kültürde, narlar yüzlerce yıldır doğurganlık ve bolluk ile eşdeğer görülürler fakat özellikle viagra etkisi hakkında son günlerde fazla rağbet ediliyor. Edinburgh’daki Queen Margaret Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, saf nar suyu tüketiminin tansiyon ve ruh hali üzerindeki olumlu etkilere ek olarak; testosteron düzeylerini (ortalama % 24) önemli ölçüde artırdığını buldu. Yüksek testosteron ruh halini iyileştirir ve cinsel arzuyu artırabilir. Erektil disfonksiyonla ilgili: Nar suyunun; hayvan deneylerinde kan akışını ve erektil tepkiyi artırmada faydalı olduğu gösterildi, bu nedenle narların iktidarsızlığa karşı doğal bir çare olarak kullanılması giderek artacaktır.

Artrit ve Eklem Ağrısını Azaltır

Artrit; yaşla birlikte kötüleşebilen, ağrı ve sertliğe neden olan bir veya daha fazla eklemin iltihabıdır. Her yıl 3 milyondan fazla artrit vakası görülür. Nar, vücutta anti-inflamatuar ajanlar olarak işlev gören flavonoller olarak adlandırılan bir antioksidan kaynağı olduğu için doğal artrit tedavilerinin başında gelir.

Hayvan deneyleri, nar çekirdeği özütünün kolajen kaynaklı artritin başlamasını ve yayılmasını, çoğalmasını azaltabileceğini gösteriyor. Ayrıca başka araştırmalar, artrit ve eklem iltihaplarının şiddetinin, nar ekstraktı tüketimi ile önemli ölçüde düştüğünü göstermektedir. Artrit için ilaç kullanıyorsanız, günlük rutine nar ürünleri eklemeden önce doktorunuza danışın.

 

Kanserle Savaşır

Giderek artan sayıda araştırma, nar tohumlarının kanserle savaşan güçlü bir gıda olduğunu gösteriyor. Narın, çeşitli kanser hücreleri üzerinde antitümör etkiler bıraktığı gösterilmiştir.

Çoklu araştırmalar, nar ekstraktlarının meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını engellediğini ve hatta meme kanseri hücrelerinin ölümüne neden olduğunu gösteriyor. Nar tohumu yağı, meme kanseri çoğalmasını inhibe ettiği gösterilmiş punik asit (bir omega-5 uzun zincirli çoklu doymamış yağ asidi) içerir.

Araştırmalar, nar suyu içilmesinin erkekler için önde gelen kanser olan prostat kanserinin büyümesini yavaşlatabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, nükseden prostat kanseri ve yükselen prostat spesifik antijen (PSA) düzeyleri olan erkeklerle yapılan çalışmada; nar meyve suyu özünün, PSA’nın yükselme oranını önemli ölçüde yavaşlattığı gördüler. Diğer çalışmalar, nar suyundaki bazı bileşiklerin, güçlü antitümorijenik etkiler gösterdiğini ve laboratuvardaki prostat kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini buldu.

 

Kan Basıncını Düşürür

Nar suyu; çeşitli mekanizmalar yoluyla sağlıklı kan basıncı seviyeleri de dahil olmak üzere kardiyovasküler sağlığı teşvik ettiği bildirilen, farklı antioksidanlar ve biyoaktif polifenol türleri içerir.

2013 yılındaki bir araştırma, nar ekstresi tüketilmesinin hipertansiyon (yüksek tansiyon) için hem diyet hem de farmakolojik müdahaleler bağlamında ele alınması gerektiği sonucuna varmıştır. Fitoterapi Araştırması’nda yayınlanan bir başka çalışmada, nar suyunun hipertansif hastalar için yararlı kardiyovasküler bir takviye olduğu ve yalnızca iki haftalık günlük alımın ardından doğal olarak kan basıncının düştüğü bulundu.

Bakteriyel Enfeksiyonlarla Mücadele Eder

Narlar, ellagik asit, elagitanninler, punik asit, flavonoidler, antosiyanidinler, antosiyaninler, östrojenik flavonoller ve flavonlar gibi yüzlerce farklı biyoaktif bileşik içerirler ve bunlar en terapötik açıdan yararlı nar bileşenleri gibi duruyor. Parazitik ve mikrobiyal enfeksiyonlar, diyare, ülser, aft, kanama ve solunum yolları komplikasyonları gibi çeşitli koşulları tedavi etmek için eski zamanlardan beri nar ekstreleri kullanılmıştır. Yayınlanan araştırmalara göre, narların probiyotik bakterileri uyarması dolayısıyla bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede faydalı etkilerinin olduğu ortaya çıktı.

 

Kalp Sağlığını Geliştirir

Kalp hastalığı, tüm dünyada önde gelen ölüm nedenidir ve aynı zamanda bilişsel düşüş ile ilişkilidir. Nar tohumundan elde edilen meyve suyu pek çok meyve sularından daha yüksek seviyelerde antioksidan içerir ve nar suyu, kalp hastalığı riski yüksek olan insanların arterlerinde kolesterol oluşumunu engeller veya yavaşlatabilir.

Klinik Beslenme’de yayınlanan araştırma, damar tıkanıklığı olan hastalar tarafından nar suyu tüketimini inceledi ve boynun önündeki iki ana arterden birinin daralması nedeniyle şikayet sahibi hastalar, nar suyu tükettiler ve sonuç olarak kan basıncı % 12’nin altına düştü. Genel olarak çalışma, nar suyu tüketiminin karotid atardamardaki plakayı azaltmasının yanı sıra kan basıncını ve LDL oksidasyonunu düşürdüğünü buldu.

 

Hafıza Güçlendirir

 

Çalışmalar, nar tohumlarında ve meyve suyunda bol miktarda bulunan polifenollerin bellek ve diğer bilişsel faydalarını bildirmiştir. Yayınlanan bir çalışmada, nar polifenollerinin kalp cerrahisinin neden olduğu bellek sıkıntılarından uzun süreli koruma sağlayabileceğini düşündüren ilgi çekici veriler elde edildi. Nar grubundakilerin, hafıza alanındaki güçlü ve uzun süreli koruma etkisi; test edilen bellek alanlarının tümünde, ameliyat sonrası bellek iyileşmesi görüldüğünü kanıtladı.

Başka bir çalışmada, hafıza şikayetleri bulunan yaşlı bireyler, dört hafta boyunca günde 200ml nar suyu tükettiler. Nar suyu içenlerde, sözel ve görsel hafıza belirteçleri önemli ölçüde iyileşmiştir.

Ek olarak, bazı hayvan çalışmaları, narların nöroprotektif faydalarını göstermiştir ve nar tüketmenin, Alzheimer hastalığının başlangıcını önlemeye veya yavaş ilerlemesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Başka bir hayvan çalışması da, nar tohumlarını özütünün; antioksidatif ve serbest radikal temizleme eylemleriyle ilişkili olduğu hafıza ve kas koordinasyonunda terapötik potansiyel sergilediğini gösterdi.